Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smutek očekávaného hrdiny Super Bowlu. Cam Newton čelí další kritice

Cam Newton (vpravo) gratuluje vítězi: v souboji quarterbacků neuspěl on, nýbrž vlevo stojící Peyton Manning. | foto: Reuters

8 2016
Tvář měl napůl skrytou pod kapucí a každá další otázka ho očividně víc a víc zraňovala - a tak Cam Newton zakroutil hlavou a raději z tiskové konference po Super Bowlu uprostřed novinářských dotazů odešel. Hvězdný quarterback Caroliny Panthers zápas o titul nezvládl a jeho tým jakbysmet. Konec sezony pro Newtona dopadl nejhůř, jak mohl.

Nebyl to rozhovor, který se na nejvyšší úrovni odehrává zrovna každý večer. Spíš naopak - takto totiž vypadaly odpovědi Cama Newtona.

Máte vzkaz pro vaše fanoušky? „Budeme zase zpátky.“

Proč váš tým nehrál tak jako obvykle? „Přehráli nás.“

Co vám kouč Rivera řekl v šatně? „Řekl nám hodně věcí.“

Předváděl vítězný Denver v defenzivě něco rozdílného? „Nic rozdílného.“

Můžete vaše zklamání popsat slovy? „Prohráli jsme.“

Fotogalerie

Takové byly úsečné vzkazy quarterbacka poražené Caroliny po Super Bowlu s číslem 50. Pak zakroutil hlavou a odešel, aby další nepřibývaly. Když na to měl okamžitě ve studiu ESPN zareagovat jeden z expertů stanice, prohlásil:„NFL je tvrdý byznys. Dostat se k výhře je těžké - a prohrávat mnohem těžší.“ A jeho kolega dodal: „Vlastně oceňuji, že toho řekl míň. Někdy je nejlepší mlčet.“

Newtonovi je 26 let, v americkém fotbale je uznávaným borcem a s největší pravděpodobností jej čekají ještě skvělá sportovní léta. Ale zároveň je tenhle chlapík klasickou ukázkou hvězdy, která polarizuje. Mnozí jej milují. Mnozí ho naopak kritizují, seč mohou.

Newton na sebe před Super Bowlem přitáhl pozornost i úvahou o tom, zda je NFL, případně její fanoušci, stále plná rasismu (více zde). Častou kritikou směrem k němu bývá, že příliš divoce slaví, že tím nerespektuje soupeře. No a zastánci tohoto „antinewtonovského“ tábora si nyní vše vychutnávají.

Jedním z těch, kdož si s chutí kopnou, byl třeba Bill Romanowski - uznávaný bývalý hráč a dokonce čtyřnásobný šampion Super Bowlu, na druhou stranu muž, který plivl do tváře protihráči. Newtona kritizuje dlouhodobě a teď si porážku Caroliny užil, když na Twitter napsal: „S tímhle přístupem v NFL dlouho nevydržíš. Celý svět se netočí jen kolem tebe, hochu!“

Newtonův pozápasový výstup rozhodně nebyl hodný profesionála. Nebyl ani vhodný pro někoho, kdo ví, že je pod drobnohledem a zástupy lidí typu Romanowského čekají na každou chybu. Ale na druhou stranu: kdo by Newtonovi nerozuměl... Lidsky se jeho smutek chápe celkem snadno.

Prohrál, navíc tak nepříjemným způsobem. „Strašně ho to bolí. Dal do toho tolik práce,“ uvedl jeho spoluhráč Jerricho Cotchery.

Newton měl dokázat, že v prvním Super Bowlu, ve kterém se utkaly na postu quarterbacků dvě jedničky draftu, „svět patří jemu“; že je lepší než veterán Peyton Manning, sužovaný operacemi a hrající na prahu čtyřicítku nejspíš svůj vůbec poslední duel NFL. Kdepak, tohle se Newtonovi nezdařilo.

„Obrana Broncos se stala jeho kryptonitem,“ napsala agentura Reuters v metaforické narážce na látku, která dokáže zastavit Supermana.

Newton byl tentokrát až příliš obyčejným smrtelníkem sportovního světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze