Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Král Manning zlepšil další rekord NFL. Má šestý smysl, velebí hvězdu

Peyton Manning v centru oslav - právě překonal historický rekord NFL v počtu přihrávek na touchdowny. | foto: Reuters

22 2014
Je právě on nejlepším quarterbackem dějin? V těžko řešitelném sporu ohledně nejprestižnějšího postu v americkém fotbalu získal Peyton Manning další body na svou stranu. Díky 510 úspěšným přihrávkám na touchdowny je novým rekordmanem v této elitní statistice NFL. „Neuvěřitelný výkon,“ chválí jej i Tom Brady, jeho velký rival.

V angličtině to vyzní daleko lépe, neboť vše spojuje jedno úvodní písmeno. Toto jsou priority v životě Peytona Manninga: Faith, Family, Friends, Football. Americký fotbal je tedy až za křesťanskou vírou, rodinným zázemím i přáteli.

Přes to všechno je 38letý Manning ve sportu - své „prioritě číslo čtyři“ - na samém vrcholu. Je extrémně pracovitý, mimořádně soutěživý a enormně úspěšný.

Zmíněný Tom Brady patří k několika málo hráčům, již spolu s Manningem aspirují na roli historické jedničky mezi quarterbacky. „Lidé tyhle debaty milují,“ říká člen Síně slávy NFL Fran Tarkenton: „Je nemožné rozhodnout, porovnávat různé éry a různé generace. Ale jisté je, že Manninga ze seznamu nikdy nemůžete vynechat.“

A ještě víc to platí po jeho aktuálním výkonu. Přesné pasy s čísly 509 a 510 z něj udělaly jedničku v počtu přihrávek na touchdowny. „Peytonova kariéra je úchvatná. V jeho podání tyhle pasy vypadají strašně jednoduše - a přitom jsou všechno, jenom ne jednoduché,“ říká z vlastní zkušenosti quarterbacka Brady.

Manning je - s nadsázkou řečeno - na samém vrcholu řetězce amerického fotbalu. NFL je místem pro vyvolené, fanoušci většinu roku čekají na pouhých 16 duelů základní části (nizounké číslo ve srovnání s NHL či NBA), pak je zmagnetizuje play-off a Super Bowl jen dovrší fascinaci tímto sportem, jemuž kromě zámoří propadá i čím dál víc příznivců v Evropě.

„Je to pro mě ohromná čest. Mám velký respekt ke všem quarterbackům, kteří sbírali úspěchy v historii NFL,“ prohlásila hvězda Denveru Broncos. Manning tak pokračuje ve skvělých časech, v loňské sezoně vytvořil maximum v počtu touchdownových pasů za sezonu (55).

Jeho aktuální rekord označil třeba server Yahoo za třetí nejcennější v dějinách NFL; výše už hodnotí pouze počet „rushů“ (ofenzivních akcí, při nichž hráč běží s míčem) a položených touchdownů. V lize, která je doslova prorostlá statistikami, patří Manning mezi nejužší elitu, pokud není dokonce mužem číslo 1.

Co jej dostalo tak vysoko? Když se vrátíme ke čtyřem ústředním bodům jeho života, pro úspěch jej předurčovala už rodina. Quarterbackem byl jeho otec Archie, jeho mladší bratr Eli je dvojnásobným šampionem NFL, samozřejmě na stejném postu. Nepřekvapí, že Manningovi jsou známí jako „První rodina quarterbacků“. Ostatně mají i svou letní akademii amerického fotbalu.

Ale tohle by samo o sobě nestačilo. Víra dost možná dala Manningovi dostatek odolnosti, aby se dokázal vrátit poté, co před třemi lety promarodil celý ročník a mnozí mu předpovídali konec kariéry. A taky je tu práce, spousta tvrdé práce. „Když maká, je to pokaždé obrovská kvalita při absolutní koncentraci,“ tvrdí Tom Moore, který hvězdu vedl jako koordinátor ofenzivy týmu Indianapolis Colts.

V roli trenéra mu předal spoustu rad, s mnohým si však Manning poradil sám: „On navíc má něco jako šestý smysl. Řekl bych, že to dostal jako dar od Boha.“

Dalším z darů je pak jeho dokonalá paměť. Jim Caldwell, bývalý kouč Colts, poutavě popisuje, jak si Manning po letech přesně vybavuje své akce do posledního detailu. V Colts platilo heslo: Když něco nevíte, zavolejte Peytona.

„Má fenomenální paměť. Skutečně stačilo vytočit jeho číslo a on už vám všechno přesně popsal,“ líčí Caldwell. „I tohle jej odlišuje od ostatních.“

A i tohle Manninga dovedlo k dalšímu rekordu, jenž v historii NFL klidně může zůstat nepřekonatelným.

.Témata: Tom Brady
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze