Americký fotbal: dynamické šachy už okouzlují nejen v zámoří

  14:36
Ještě za komunistů se u nás říkávalo: "Americký fotbal má jediné pravidlo: zabít, zabít, zabít." Tyto časy jsou naštěstí dávno pryč a díky televizním přenosům Nova Sport a nyní Sport 1 už i diváci v Česku poznávají kouzlo tvrdé hry s šišatým míčem. Kouzlo, které očarovalo USA jako žádný jiný sport.

Americký fotbal - ilustrační foto | foto: Reuters

A rozhodně to není jen kvůli ostrým soubojům a srážkám, i když právě ty dodávají americkému fotbalu šťávu. „Je to sport pro opravdové chlapy, co se nebojí nějaké bolístky.

Zároveň je ale hodně o disciplíně a taktice,“ oznamuje Jan Raspopčev, trenér brněnských Alligators.

Ano, na první pohled může dění na hřišti připomínat zběsilou řež, nenechte se však zmást. „Je to mumraj, který je ale pečlivě organizovaný. Svým způsobem připomíná šachy,“ říká brněnský manažer Zbyněk Zelinka.

Každá útočná akce je dopředu promyšlená, každý tým má v zásobě nespočet signálů, při nichž hráči plní přesně dané úkoly. Zároveň je ale potřeba i umění improvizace. „Ve fotbale je spousta možností, jak dostat míč do end zóny soupeře, takže se pořád dají vymýšlet nové věci. Je to hodně o přemýšlení,“ sděluje hráč Aligátorů Jan Klimeš.

Všechny zmíněné ingredience jsou navíc namíchány do nebývale hustého koktejlu. Každá akce trvá jen pár vteřin, po nichž následuje menší pauza. „Ta dává hráčům šanci jít do každé rozehry na sto procent. Jiné sporty jsou o výdrži, ale americký fotbal je maximálně dynamický,“ popisuje Raspopčev.

To všechno dělá z amerického fotbalu velmi atraktivní podívanou. Zainteresovaní ale najdou i hromadu důvodů, proč jej hrát.

„Své uplatnění najde každý. Od hodně urostlých chlapů až po ty malé a rychlé. Navíc se díky dobré taktice a týmovému pojetí dají porazit i papírově silnější týmy,“ vysvětluje Raspopčev. „A také je to sport, který se u nás nehraje pro peníze, ale z lásky ke hře.“ Jistě, v Česku se zatím může gladiátorům v brnění o natřískaných arénách jenom zdát. Ale i tady se americký fotbal posouvá nahoru a nachází nové příznivce.

„Dřív na naše nábory chodilo málo lidí, teď se nám hlásí sami. A když jsme po třech letech znovu udělali nábor, přišlo rekordních 91 hráčů,“ přibližuje Zelinka. Vznikají také nové týmy – ligy se jich účastní jedenáct, další ještě regulérní soutěž nehrají.

Už i v Česku se zkrátka setkáte s lidmi, kteří vám poví, že kdo dá americkému fotbalu šanci a pochopí ho, zaručeně mu propadne.

Jan Klimeš: Ve hře se skloubí tvrdost i chytrost

Původně hrál Jan Klimeš házenou. „Ale když mě to přestalo bavit, dostal jsem se přes jednoho známého k americkému fotbalu.“ U toho nyní 28tiletý wide receiver vydržel už deset let a miluje ho natolik, že k tréninkům a zápasům Brno Alligators pravidelně dojíždí až z Ostravy.

Co vás na americkém fotbale tak chytlo?
Skloubí se v něm jak tvrdost, tak i chytrost. Člověk se může vybít a odreagovat, ale poslední dobou se mi fotbal čím dál víc líbí po taktické stránce. Je v něm spousta možností, jak dostat míč do end zóny soupeře, takže se pořád dají vymýšlet nové věci.

Hlavním úkolem wide receivera je chytání přihrávek. Jak jste se učil potřebné dovednosti?
Měl jsem štěstí, že za Aligátory hrál David Mynář, náš současný trenér, který toho hodně odkoukal ve Finsku. Ten mě hodně naučil, stejně jako další zkušenější hráči. Potom jsem se snažil odkoukat různé věci i z televize. Ale v poslední době v Česku pomáhají američtí trenéři, a i my tak máme ty nejlepší informace, které se dají získat. Je jen na hráčích, jak s nimi naloží.

Co všechno musí hráč amerického fotbalu umět?
Hráč musí být samozřejmě fyzicky připravený, aby zvládl odběhat celý zápas, ale taky musí znát všechny akce, aby věděl, co má dělat. Musí se naučit, kam má běžet, kdy tam má být, jestli se má uvolnit, nebo blokovat protihráče. Takže je to hodně o přemýšlení.

Kolik musíte znát akcí?
Myslím, že je to něco mezi šedesáti a osmdesáti. Je při nich rozepsané všechno, co každý hráč na hřišti musí udělat. Ale učit se takové věci je zábava.

Co vy a zranění? Americký fotbal je přece jen tvrdší a náročnější než jiné sporty.
Já si to moc nemyslím. Jakmile je sport kontaktní, tak se vždycky něco může stát, a my máme výhodu, že víme, že do nás někdo narazí. Člověk jde na hřiště s tím, že dostane ránu, a je tak na ni připravený. Díky tomu těch zranění není tolik. Možná je to zvláštní, ale myslím si, že je to bezpečnější než třeba normální kopaná.

V začátcích Aligátorům chyběla výstroj, šití ran ale tým stmelovalo

Když se tým VSK VUT Brno Alligators chystal v roce 1992 k historicky prvnímu zápasu, neměl dost hráčů. „Kluci tak v šest ráno budili na kolejích spolubydlící, aby jeli s námi, i když o americkém fotbalu vůbec nic nevěděli,“ vzpomíná nynější manažer Zbyněk Zelinka.

Brňané tehdy od pražských Panterů dostali dardu 99:0. V prvních letech své existence ani neměli výstroj, jen hokejové chrániče ramen a staré ragbyové helmy.

„Bylo z toho hodně šití. Ale tým to stmelovalo a každý pamětník na ta léta rád vzpomíná,“ říká Zelinka. „První výstroje jsme z Rakouska pašovali, abychom nemuseli platit clo.“

První trenér, tehdejší vysokoškolský učitel Jaroslav Bogdálek, sledoval na satelitu zápasy NFL, aby vůbec věděl, jak se americký fotbal hraje. „Byli jsme mu za to vděční, ale takhle to dál dělat nešlo,“ popisuje Zelinka.

V roce 1992 uspořádali Aligátoři nábor, na který přišel i texaský rodák Michael Hurley, který dalších pět let tým trénoval. Na ještě vyšší úroveň ho pak pozvedl Jonathan Croft a Brno, které původně hrálo nižší rakouské soutěže, v letech 2001 a 2002 postoupilo do finále české ligy proti Panthers.

„Bohužel naši borci měli v podvědomí zakódovanou myšlenku, že Panteři jsou příliš dobří a v těch jejich černých dresech nejdou porazit,“ sděluje Zelinka. „Tento komplex zmizel až s příchodem nové generace hráčů.“ Ti už nemusí v klubu brigádničit a jejich maminky šít dresy. „Hráči zaplatí členské příspěvky a starají se jen o to, aby přišli na trénink a na zápasy,“ podotýká Zelinka.

A Alligators postupně vzkvétají. „Ještě loni jezdilo na zápasy s bídou třicet hráčů, teď už se nevejdou do jednoho autobusu.“ V této sezoně Aligátoři bojují o první čtyřku a pořád sní o tom, že jednou dokráčí až na vrchol.

Jak se hraje americký fotbal

Hrací doba činí 4 x 12 minut, v nejvyšších amerických soutěžích 4 x 15 (v některých momentech se čas mezi jednotlivými hrami stopuje, jindy běží).

Skóruje se dvěma základními způsoby: 1) touchdown znamená dopravení míče do soupeřovy end zóny, tedy za „brankovou čáru“, útočící tým zde musí mít míč v držení. Odměnou je 6 bodů, následuje ještě potvrzovací kop za 1 bod nebo riskantnější rozehra za 2 body (vybere si útočící tým).

2) field goal znamená přesný kop do „háčka“ a stejně jako v ragby je oceněn 3 body.

Útočící tým posunuje míč po hřišti dvěma způsoby: a) během. Při něm útočník běží s míčem, dokud není složen k zemi, nebo nepřeběhne postranní čáru. V místě, kde je zastaven, následně začíná nová akce. b) přihrávkou. Pokud útočník zachytí pas, může dál pokračovat během a platí stejná pravidla jako v předchozím případě. Pokud přihrávka není zachycena, začíná další akce ze stejného místa jako ta předešlá.

Týmy se střídají v držení míče. Ten útočící má čtyři pokusy na to, aby po stoyardovém hřišti urazil aspoň 10 yardů (pokud při jedné akci získá 2 yardy a při další 5, zbývají mu tak ještě 3 yardy). Pokud se mu to podaří, získá first down a vytyčí se další desetiyardová hranice, na jejíž překonání jsou další čtyři pokusy. V případě neúspěchu získává míč bránící mužstvo.

Týmy většinou provádí jen tři pokusy k získání nového území, ten poslední využívají buď k field goalu (pokud jsou dostatečně blízko „háčku“ soupeře), nebo k odkopu (puntu), aby soupeř začínal svůj útok v co nejnevýhodnější pozici.

SLOVNÍČEK POJMŮ

Quarterback neboli rozehrávač je klíčovou útočnou postavou, která řídí hru. Právě on vysílá přihrávky.
Interception znamená zachycení přihrávky bránícím hráčem. Původně útočící tým tak přijde o míč.
Fumble je dalším typem ztráty míče. Nastane v případě, kdy útočníkům vypadne nebo je vyražen.
Penalty se uděluje za porušení pravidel. Útočící tým je potrestán ztrátou yardů, bránící posunem útočícího mužstva dopředu.
Flag označuje přerušení hry při porušení pravidel. Rozhodčí při něm nepískají do píšťalky jako ve většině jiných sportů, ale hodí na hřiště žlutý praporek.
Safety je vedle touchdownu a field goalu třetím typem změny skóre, bývá ale k vidění výjimečně. Nastane v případě, kdy je útočící hráč složen s míčem ve vlastní end zóně. Soupeř tak získá 2 body.
Superbowl je jednozápasové finále americké profesionální NFL a zároveň nejsledovanější sportovní událostí USA. Naposledy jej vyhrál tým New Orleans Saints.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

Macháč je na tenisovém turnaji v Madridu ve druhém kole. Čeká ho Shelton

25. dubna 2024  13:19

Tenista Tomáš Macháč v prvním kole v Madridu porazil 6:4, 1:6 a 6:2 Fina Emila Ruusuvuoriho. Jeho...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  12:59

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

Klopp se omlouval, Van Dijk si rýpnul do spoluhráčů: Chtějí vůbec získat titul?

25. dubna 2024  12:56

Ještě před dvěma týdny měli všechno ve svých rukou. Jenže od té doby dvakrát padli, naposledy ve...

Winter Hockey Games pod širým nebem se má odehrát v prosinci na Letné

25. dubna 2024  12:41

Hokejové zápasy pod širým nebem na akci Winter Hockey Games se mají odehrát 5. až 8. prosince v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...