Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američanům se zastaví život. Super Bowl láká i v Brně

Momentka z NFL, zámořské profesionální ligy amerického fotbalu. | foto: AP

2 2014
Super Bowl. Pro většinu Čechů je to stále cizí sousloví, pro Američany má však téměř mystický význam. A to bez ohledu na to, jestli pobývají doma, nebo je kariéra odvála daleko od vlasti. Třeba na jižní Moravu.

I zde se tak najdou lidé, kteří budou v noci z neděle na pondělí hltat finále NFL, tedy zámořské ligy amerického fotbalu. "V neděli si vždycky chystám tréninky, ale na zápas si čas udělám," usmívá se André González, který koučuje volejbalistky KP Brno.

Jistě, jinak by snad ani nebyl správný Američan. "Asi to bude znít až neuvěřitelně, ale při Super Bowlu se v Americe prostě zastaví život," poznamenal. A hokejista Andrew Thomas, který nastupuje za Znojmo, dodává: "Každoročně je to nejsledovanější televizní událost. Což ukazuje, jak moc pro naši zemi Super Bowl znamená."

Ovšem i na jižní Moravě přibývá nadšenců, které pobláznila tvrdá hra se šišatým míčem. Zdejší celek Brno Alligators se chystá obsadit bar The Immigrant, kde jim bude kuchař z Virginie servírovat americké speciality. "Jen si nejsme jistí, jestli se bude víc soustředit na vaření, nebo na zápas," směje se manažer klubu Zbyněk Zelinka.

V utkání, které od nedělní půlnoci budou přenášet i české kanály Sport1 a Sport2, na sebe narazí týmy Denver Broncos a Seattle Seahawks. Kouč brněnských volejbalistek, který jinak rozebírá podání, příjem či smeče, na požádání vysype analýzu šancí obou týmů. "O Super Bowl se zajímají nejen fotbaloví, ale všichni sportovní fanoušci. Je to tradice, vyvrcholení sezony. Já sám jej sleduju od svých čtyř let," prozrazuje González.

Zdaleka přitom nejde jen o mužskou záležitost. "Jsem velká fanynka fotbalu (ano, pro Američany je to pouze fotbal, jeho evropskou verzi nazývají soccer) a přeju Seahawks, protože vyřadili můj oblíbený tým. Navíc se mi líbí jejich quarterback, kterého všichni podceňovali, že je moc malý a pomalý. Ale on ukazuje, že má všechno, co potřebuje," hlásí basketbalistka Dominique Connersová z brněnského Valosunu.

Fotbal se sleduje snadno, hokej je těžký k pochopení

V USA diváci chodí na hokej, baví je basketbal, prožívají baseball. Ale americký fotbal u nich jasně vede.

"Většina mužů jej někdy v životě hrála, fanoušci také obdivují úžasné schopnosti hráčů, úroveň zápasů je ohromující. A navíc je pro lidi fotbal snadný ke sledování, akce jsou velmi krátké a jejich cíl je jednoduchý. Zato hokej je pro běžného Američana těžký k pochopení, je hodně rychlý a komplexní," vysvětluje znojemský hokejový bek Thomas.

Ten zatím neví, zda si Super Bowl dopřeje v přímém přenosu. Utkání přece jen bude končit až v pondělí nad ránem. "Budu se snažit zůstat vzhůru, ale když to nepůjde, důkladně si prostuduju sestřihy," plánuje Thomas. "Vždycky mě štve, když Super Bowl prošvihnu. Ale rozhodně stojí za to žít a hrát hokej v Česku," ujišťuje.

Super Bowl v Americe je přitom výjimečný zážitek. Ani není třeba být na stadionu. "Spojuje to rodiny a přátele, lidé si užívají čas spolu u televize. Je to velká party, u které je hodně jídla, pití a zábavy. Je to pokaždé skvělý moment," basní Connersová.

"Nejde jen o souboj dvou skvělých týmů, ale i o doprovodné akce s filmovými hvězdami, party a další věci. Lidé se hodně zajímají také o reklamy," vyjmenovává trenér González, který si v Česku o "svém" fotbale příliš nemá s kým popovídat. "Ale mladí trenéři tady v KP se mě občas na něco ptají, takže aspoň něco," culí se.

Brněnští průkopníci zvonili u bytů s videokazetou

Zatímco výše zmíněné americké vyslance v Česku provázel Super Bowl od kolébky, zdejší pionýři si k americkému fotbalu museli proklestit cestu.

"Na VUT jsme chodili s klukama k domům, na kterých byly satelity, a zvonili jsme na cizí lidi. Těm jsme pak dávali videokazetu s prosbou, jestli by nám nahráli nějaký zápas," vzpomíná manažer brněnského týmu Zelinka na pionýrské časy na začátku 90. let.

Alligators přitom vznikli už v roce 1991. "Když nám z týmu Berlin Adler poslali ošuntělý míč, se kterým bychom si dnes ani nehodili, byla to pro nás modla a každý se o něj pral. Z videa jsme se pak učili, jak vůbec hrát," popisuje Zelinka.

Posledních několik let už je však NFL včetně Super Bowlu možné sledovat i na českých stanicích. "Naši hráči díky tomu konečně mají vzory, nabudí je to a namotivuje. Navíc se americký fotbal dostává do povědomí, i lidé mimo týmy si chodí házet s míčem a vědí, že se nehraje na góly," sděluje manažer.

Od profíků si toho však český hráč příliš vzít nemůže. "Rozebíráme spíš univerzitní fotbal, který je tomu našemu blíž po stránce pravidel. Ale úrovní je samozřejmě taky úplně jinde."

Nejen Aligátory může těšit vzrůstající počet zájemců o tvrdou, dynamickou a přitom takticky propracovanou hru. "V posledních letech nám přišlo na nábor vždy nejméně 60 lidí, což je proti jiným sportům slušné číslo," pochvaluje si Zelinka.

Jak je vidět, Super Bowl má vliv třeba i na jižní Moravu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze