Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příliš dobrá posila. Fotbaloví Aligátoři se museli učit, jak s ní hrát

Momentka z utkání pražských Lions a brněnských Alligators v americkém fotbale. | foto: Long Huy Nguyen

18 2014
Pořídili si exkluzivní zbraň „made in USA“. Ale hráčům amerického fotbalu z řad Brno Alligators nějakou dobu trvalo, než se ji naučili používat. Konkrétně než dokázali zkrotit přihrávky amerického quarterbacka (čili rozehrávače) Fernieho Garzy.

„Trochu jsme se s ním hledali. Byli jsme zvyklí na jinou hru a trvalo nám, než jsme se dostali na jeho vlnu,“ popisuje Pavel Jordán, hrající na pozici wide receivera.

Právě jejich primárním úkolem je chytat letící šišatý míč. Ten se ovšem v rukou urostlého a svalnatého Američana mění v nebezpečný projektil.

„Háže opravdové bomby. Jeden náš hráč, který váží přes sto kilo, dostal přihrávku a odletěl metr a půl dozadu,“ líčí manažer Aligátorů Zbyněk Zelinka. „Mně zase na jednom z prvních tréninků vyhodil malíček. Takové pecky jsme neznali,“ přidává Jordán.

Garza měl brněnskou hru pozvednout na jinou úroveň, zámořští quarterbackové mají proti těm českým výrazně navrch. „Hlavně umí daleko líp číst hru, rychleji a správněji se rozhodují. Je super, že tu Fernie je a může našim hráčům předávat zkušenosti,“ sděluje Jordán.

Jenže Aligátoři se zpočátku s takovým přílivem kvality nedokázali srovnat. „Fernie je mikroskopicky přesný. Když za zápas jednou hodí tak, že receiver místo jednoho kroku musí udělat dva, tak se mu ještě omluví. Jenže jak hráči věděli, že vždycky hodí dobře, tak byli ve stresu. A jak to nechtěli pokazit, tak často míč pustili,“ přibližuje Zelinka.

„Hodně se od nás čekalo. Najednou jsme balon nemuseli nikde hledat a měli jsme ho přímo v rukou, na což jsme nebyli zvyklí. Museli jsme to vypilovat,“ oznamuje Jordán.

Je neuvěřitelné, kolik času nám věnuje, chválí spoluhráč

I proto Aligátoři zatím nejsou takovými predátory, jak by si přáli. Se dvěma výhrami a pěti porážkami jim v divizi A české ligy patří páté místo, k postupu do semifinále potřebují o příčku vyskočit.

Záblesk naděje přišel v neděli, kdy sice Brňané podlehli suverénním Prague Black Panthers 27:57, ale po výborném startu vedli 27:6. „Věnovali jsme hodně času tomu, abychom se s Ferniem sehráli, a o víkendu to fungovalo skvěle. Sám jsem byl překvapený,“ jásá Jordán. „Byla radost se na to dívat. Na zápase bylo i pár Američanů a moc se jim to líbilo,“ vyzdvihuje Zelinka.

I kdyby Alligators nakonec nepronikli do vytyčeného finále, americká mise svůj účel splnila. „Díky Ferniemu jsme se neskutečně zvedli. Předává nám zkušenosti, zaměřuje se na detaily. Je neuvěřitelné, kolik času nám věnuje,“ chválí Jordán.

„Cítím obrovský rozdíl mezi námi a ostatními týmy, které si pořídí Američany jen jako nástroj k vyhrávání zápasů. Takovou cestou bychom v životě nešli. My chceme s Ferniem taky vyhrávat, ale prioritou je, aby předával zkušenosti našim hráčům. A nejen jim, v únoru jsme s ním pořádali kemp pro quarterbacky otevřený i pro další týmy,“ připomíná manažer Zelinka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze