Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američané rozhodli v poslední dvouhře

9 2000
L o s A n g e l e s - Zázrak se nekonal, Ctislav Doseděl podlehl v závěrečné dvouhře Petu Samprasovi 4:6, 4:6, 6:7 a čeští tenisté prohráli ve čtvrtfinále Davisova poháru v Los Angeles s domácím týmem USA 2:3 na zápasy. V hale Great Western Forum vedli Češi po sobotní čtyřhře 2:1, ale v neděli Agassi porazil Nováka, srovnal na 2:2 a Sampras za pomoci dvaceti es přidal třetí bod. Kapitán John McEnroe na oslavu postupu do semifinále oběhl halu s americkou vlajkou. Tenisté USA budou bojovat o postup do finále prestižní týmové soutěže v červenci proti Španělsku. Druhou dvojici tvoří Austrálie a Brazílie.

Američané pocestují druhý červencový týden k semifinále letošního ročníku Světové skupiny Davisova poháru do Španělska. Nervozita svazovala ruce oběma aktérům závěrečné dvouhry. Sampras se probudil první, tři vítězné údery mu pomohly prolomit Dosedělovo podání a získat náskok 2:1. Vzápětí vedl český hráč 40:0, ale bývalý první tenista světa dal pět vítězných servisů a podání si udržel. V dalších třech hrách získal Doseděl při Samprasově podání jeden míč a set po esu soupeře prohrál 4:6.

Ve druhé sadě pokračoval Sampras v představení hry servis-volej. Z pěti gamů při svém podání vyhrál čtyři čistou hrou. Ale stále hrál v napětí, protože i Doseděl si podání držel. Až v deváté hře Čech zahrál dvojchybu a po Samprasově prohozu o servis podruhé v utkání přišel. Obyčejně chladný Američan netradičně oslavil zisk soupeřova podání vítězným gestem a výskokem.

Ani ve třetím dějství se Doseděl nedokázal vyrovnat s Američanovým servisem, při jeho podání získal dohromady jen šest míčů, z toho tři díky dvojchybám. Českému tenistovi chyběl prohoz, kterým Samprase zničil v pátek Novák. Doseděl vlastní servis uhájil, v deváté hře odvrátil dva brejkboly a dotáhl sadu do zkrácené hry. V té záhy prohrával 0:3, snížil sice ještě na 2:3, ale na víc už neměl nárok. Sampras proměnil mečbol vítězným
returnem z bekhendu a diváci v Great Western Forum mohli začít oslavovat americký tenisový 'Dream Team'.

Smrští úderů z jednoho rohu dvorce do druhého se Agassi v hale Great Western Forum pustil do Nováka. Český hráč vzdoroval světové jedničce dva sety, ale na výhru nemohl ani pomyslet. Agassi získal Novákův servis ve čtvrté hře první sady, aniž by Novák vyhrál fiftýn. Pak ještě český tenista dokázal vydřít přesnými returny a vítěznými míči ztracený brejk zpět, ale unavený neubránil další vlastní servis - opět neuhrál ani míč.

Šanci vrátit se do hry měl v následující hře, ale Agassimu pomohl při Novákově brejkbolu rozhodčí, když Američanovi uznal eso v autu. To Agassiho uklidnilo a první set v pohodě dotáhl do stavu 6:3. Novák dokázal Agassiho přitlačit při jeho servisu, ale zradilo ho vlastní podání. Jeho úspěšnost prvního servisu sotva 'přelezla' padesát procent, čehož Američan plně využíval. Okamžitě Čecha zatlačil do defenzívy, rozhazoval míče ze strany na stranu, občas výměnu proložil zkrácením a získával bod po bodu. Novák přišel o servis v páté a deváté hře a druhý set ztratil 3:6.

Ve třetí sadě už nebylo co řešit. Američan rozehrál partii, na kterou by těžko někdo dokázal reagovat. Jeho míče padaly přesně na čáry, podání hrál tak, že Nováka vždy vyhnal metr až dva mimo dvorec a následující míč 'zatloukl' do odkrytého rohu. Než se Novák nadechl, měl Agassi v kapse náskok tří her, přičemž dvanáct míčů získal v řadě. Novák si vyhrál podání, ale zbylé tři gamy Američan rychle přidal do své sbírky a mohl se klanět bouřícímu obecenstvu. V lóži si oddechla i jeho německá přítelkyně Steffi Grafová.

Sobota
Čeští reprezentanti vedli po druhém dni překvapivě 2:1, když deblová dvojice Jiří Novák, David Rikl porazila americký pár O'Brien, Palmer ve třech setech. Novák s Riklem dvakrát v letošní sezóně s Američany na turnajích ATP Tour prohráli bez zisku setu. Před daviscupovým utkání dali hlavy dohromady, poradili se s kapitánem Janem Kukalem a změnili taktiku. "Kluci stáli obráceně na returnu, přitvrdili na síti a prohazovali po lajnách," prozradil Kukal.

"Na čem jsme se dohodli, to fungovalo, jak mělo," doplnil Rikl. Vážně se v české šatně uvažovalo o tom, že Rikla pro čtyřhru nahradí Martin Damm. Ten hrál skvěle minulý týden v Miami, kde společně se Slovákem Dominikem Hrbatým Palmera s O'Brienem porazili a postoupili do finále. "O tomto speciální tahu jsem přemýšlel, ale nakonec jsem vsadil na jistotu. Riziko bylo moc velké, Damm s Novákem spolu dlouho nehráli," uvedl Kukal.

V prvním setu vyčníval vysoko nad ostatní aktéry Novák, jeho returny (měl úspěšnost uvést return do hry 89 procent) a prohozy budou Palemra s O'Brienem strašit ještě dlouho. "Jirka hraje po výhře nad Samprasem v obrovské pohodě. Skoro se nemusel rozehrávat," chválil Rikl mladšího kolegu. Levoruký Rikl se v prvním setu déle rozehrával.
"Bylo otázkou času, kdy se přidám," věřil si Rikl a na konci první sady se jeho slova naplnila. Novák stíhal zářit na dvorci a v pauzách slovně podporovat Rikla. "Občas padne vtípek, ale většinou se dohadujeme, kam dáme příští míč. Bez komunikace přeci nejde čtyřhra hrát," uvedl Rikl. "Sám bych to nevyhrál, na debla jsou vždycky dva," dodal Novák.

Trochu české dvojici zatrnulo ve třetím setu, kdy Američané vyhráli Riklovo podání. Publikum začalo bouřit a chovalo se nesportovně. Diváci tleskali, když český hráč zkazil první podání a dvacet sekund rozhodčí arénu utišoval. "To bylo nepříjemné, ale pořád jsme věděli, že máme dva sety navíc," komentoval to Rikl. Ztrátu druhého bodu musel vstřebat John McEnroe, který věřil v bezproblémovou výhru bez porážky. "Jsem zklamaný, ale naštěstí se hraje do tří, takže ještě není konec. Jsem přesvědčený, že Novák není schopen porazit Agassiho a doufám, že si mohu být jistý vítězstvím Samprase nad Dosedělem," řekl americký kapitán.

Palmer s O'Brienem jen těžko hledali vysvětlení, proč nevyhráli. "Nehráli jsem dostatečně dobře, nemohli jsem se sejít. Když jsem já zahrál dobrý míč, tak zkazil Alex a naopak," krčil rameny téměř dvoumetrový Palmer. "Možná jsme chtěli příliš uspět, a proto jsme hráli křečovitě. Vůbec jsem se nedostal do zápasu, úplně nás vyvedli z míry," doplňoval smutně O'Brien.

Pátek
V úvodním utkání porazil Jiří Novák po životním výkonu Peta Samprase bez ztráty setu za hodinu a pětačtyřicet minut. "To je můj nejlepší životní výsledek. Na tento den určitě nezapomenu," řekl Novák americké televizní společnosti ESPN. Ve druhé dvouhře prohrál Ctislav Doseděl třikrát 3:6 s americkou i světovou jedničkou Andre Agassim.

Dvě esa a čistá hra, takový byl vstup Samprase do utkání. Novák se dostával do tempa pomaleji, při svém podání prohrával 15:40, ale servis udržel. Při druhém podání nabídl Samprasovi čtyři brejkboly, jenomže opět zachoval rozvahu a game získal.

Zlínský hráč si postupně zvykal na dělový servis soupeře, jeho returny létaly těsně nad sítí a Sampras měl problémy s voleji. Američan znervózněl, naopak Novákův klid a preciznost postupně nabíraly na síle. V tie-breaku český hráč rozebral Samprase vítěznými returny, prohozy, pomohla mu jedna dvojchyba soupeře a první set měl v kapse poměrem 7:6 (7:1).

Druhý set Novák zahájil čistou hrou, ale byl to Sampras, který měl za stavu 2:2 na gamy další dva brejkboly. Pro Nováka nic nového, nebezpečí odvrátil a držel Samprase v šachu. Udeřil v sedmé hře, vybojoval první brejkbol a hned ho prohozem využil. V následujím gamu zaskočeného Američana k ničemu nepustil a čistou hrou pečetil zisk druhé sady, kterou vyhrál 6:3.

Rozjetý Novák spěchal ve třetí sadě za vítězstvím a ztichlá hala Great Western Forum sledovala český kvapík. Novák Samprase prohazoval z nemožných pozic, ve výměnách od základní čáry si s ním pohrával a čekal na chybu nejistého vítěze dvanácti turnajů Grand Slamu. Dvakrát získal Samprasovo podání a vedl 4:0. Pak 'nechal' Samprase dvakrát podání vyhrát a za stavu 5:2 podával na vítězství v utkání. Sebejistý český tenista neponechal nic náhodě, získal čtyři míče v řadě a při prvním mečbolu zahrál Sampras forhendový return do sítě.

Agassi vyprovodil Doseděla z dvorce za devadesát minut. Od prvního míče neměl český tenista na vítěze šesti grandslamových turnajů nárok. Markantní rozdíl byl v
razanci a přesnosti úderů,sebejistota z amerického rodáka z Las Vegas jen
sršela. Pokud se Doseděl pokusil zahrát vítězný úder, míč mu zpět na vlastní
polovině dvorce přistál ještě větší rychlostí než odletěl.   

V prvním setu Doseděl prohrál po podání ve čtvrté hře a to Agassimu k zisku sady stačilo. Ve druhé sadě Američan získal podání přerovského rodáka dvakrát, podruhé čistou hrou v devátém gamu. Jeden brejk stačil Agassimu i ve třetí sadě, Doseděl přišelo
podání ve čtvrté hře. Mečbol Agassi proměnil prohozem po lajně.   

Doseděl neměl brejkbol, zahrál sice jen dvanáct nevynucených chyb, ale na nátlakovou hru Agassiho nestačil. Američan nastřílel 36 vítězných úderů a celkem vyhrál 87 míčů,
Doseděl pouze 55.   

Tenisté Austrálie, Brazílie a Španělska jsou v semifinále Davis Cupu

Do semifinále Davisova poháru postoupili tenisté Španělska, Austrálie a Brazílie. Ve čtvrtfinále skončili slovenští hráči, kteří prohráli v Rio de Janeiru s Brazílií 2:3. O rozhodující výhru se postaral Fernando Meligeni, který porazil Karla Kučeru 5:7, 7:6, 6:2 a 6:4. Od 14. do 16. července nastoupí Brazilci v Brisbane proti domácím Australanům, kteří už po sobotní čtyřhře rozhodli o vítězství nad Němci.

Debakl utrpěli tenisté Ruska, kteří si přijeli do španělské Malagy pro porážku 1:4. Ruské zklamání směřovalo především ke světové dvojce Jevgeniji Kafelnikovovi, který prohrál obě dvouhry, tu druhou s Albertem Costou dokonce se dvěma "kanáry".

Výsledky - čtvrtfinále:
LOS ANGELES: USA - ČR 3:2
Pátek: Sampras - Novák 6:7 (1:7), 3:6, 2:6, Agassi - Doseděl 6:3, 6:3, 6:3.
Sobota: Palmer, O'Brien - Novák, Rikl 5:7, 4:6, 4:6.
Neděle: Agassi - Novák 6:3, 6:3, 6:1, Sampras - Doseděl 6:4,
6:4, 7:6 (7:2).

MALAGA: Španělsko - Rusko 4:1
Corretja - Safin 6:4, 6:3, 5:7, 6:1, Ferrero - Kafelnikov 6:2, 6:2, 6:2, Corretja, Balcells - Kafelnikov, Safin 6:7 (4:7), 6:2, 6:7 (3:7), 4:6, A. Costa - Kafelnikov 6:0, 6:3, 6:0, Ferrero - Safin 6:0, 6:3.

ADELAIDE: Austrálie - Německo 3:2
Hewitt - Kohlmann 6:1, 6:1, 6:2, Arthurs - Prinosil 7:6 (7:5), 3:6, 7:6 (7:3), 6:7 (7:9), 11:9, Woodforde, Rafter - Prinosil, Goellner 6:3, 6:2, 2:6, 6:7 (4:7), 10:8, Hewitt -
Schüttler 6:2, 3:6, 4:6, Arthurs - Kohlmann 5:7, 6:7 (5:7).

RIO DE JANEIRO: Brazílie - Slovensko 3:2
Meligeni - Hrbatý 1:6, 5:7, 2:6, Kuerten - Kučera 2:6, 6:3, 4:6, 7:5, 6:1, Kuerten, Oncins - Hrbatý, Kučera (SR) 6:3, 2:6, 6:2, 6:3, Kuerten - Hrbatý 5:7, 4:6, 6:7 (5:7), Meligeni - Kučera 5:7, 7:6 (8:6), 6:2, 6:4.

Takto se tehdy nehrající kapitán amerického daviscupového týmu John McEnroe radoval z postupu do semifinále soutěže přes české tenisty

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze