Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američané popletli českou hymnu

8 2000
L o s A n g e l e s - Ostudu si vystřihli američtí organizátoři v hale Great Western Forum v Los Angeles, když před začátkem pátečních dvouher daviscupového utkání nechali špatně zahrát českou hymnu. Po 'Kde domov můj' totiž k překvapení hostujících tenistů následovalo i bývalé federální pokračování 'Nad Tatrou sa blýska'. Česká výprava podala proti tomuto prohřešku oficiální protest. České tenisty a kapitána Jana Kukala touto neznalostí Američané zklamali.

"To je katastrofa," tvrdil Jiří Novák. "Jsem hodně naštvaný. Příště, až Američané přijedou na Davisův pohár do Čech, tak jim pustíme mexickou hymnu. Se Slovenskem jsme sice přátelé, ale nemáme přeci dlouho nic společného," konstatoval Ctislav Doseděl.

Kukal vysvětloval situaci udiveným americkým novinářům. "Hrajeme čtvrtfinále Davisova poháru, něco takového se nemůže stát. Nejenže zahráli navíc slovenskou část, ale českou zkazili. Hráli to pomalu a nepřesně," stěžoval si kapitán. "Trochu to zavání ztrátou úcty, respektu. Mrzí mě to," doplnil Kukal a uvedl, že McEnroe tvrdil, že taky mohli zahrát ruskou hymnu.

Američané už první den daviscupového utkání pojali slavnostně, i když oficiální zahájení bývá vždy před sobotní čtyřhrou. Hráče nechali na kurt nastupovat podobně jako při hokejovém utkání hvězd. Tenisté vycházeli z mlžného oparu osvíceni bodovým světlem, zatímco hala tonula ve tmě. Následovaly hymny. Česko-slovenská zněla z reproduktorů, americkou zazpívala přímo na dvorci bývalá rocková hvězda Patti Smith, současná manželka amerického kapitána Johna McEnroea. Poté následoval ohňostroj a z kopule haly se snesly konfety.

Na tenis nezvykle pojali Američané rovněž pauzy při střídání stran. Do haly pozvali 'roztleskávačky' basketbalového celku Los Angeles Lakers a mezi gamy hraje buď reprodukovaná muzika, nebo spustí jazzový orchestr, který sídlí přímo pod střechou Great Western Forum. "To je perfektní. Hráče to uvolní," liboval si Doseděl. "Je to zajímavé rozptýlení," souhlasil Novák.

Výkon a vítězství Jiřího Nováka nad Petem Samprasem v úvodní dvouhře daviscupového utkání českých tenistů v USA ocenili kapitáni obou týmů. Jan Kukal hovořil o tenisové smršti, zatímco John McEnroe o šoku, který v žádném případě nečekal. Klíčem ke vítězství a postupu do semifinále bude podle obou dnešní čtyřhra.

"Měl jsem dojem, že Jirku nemůže nic zastavit. Kdyby se hrál další set, tak by Sampras vzdal. To byla smršť," chválil svého svěřence Kukal. Ctislav Doseděl poté nestačil na Andre Agassiho, a tak je po pátku stav na zápasy 1:1. "Agassi hrál tenis budoucnosti, ani Slávkův výkon na hranici možností na výhru nestačil," konstatoval Kukal.

Americký kapitán měl jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. "Sampras prohrál, což mě šokovalo, ale je potěšitelné, že to Andre zvládl na jedničku a vyrovnal stav," řekl McEnroe. "Výkon Nováka nikdo nečekal, bylo to neuvěřitelné," doplnil 'Big Mac'.
Nadmíru důležitým momentem pro vývoj celého čtvrtfinálového duelu českých tenistů proti Američanům bude sobotní čtyřhra. Na dvorci se objeví Novák s Davidem Riklem a Jared Palmer s Alexem O'Brienem. "Tento bod bude klíčový. Vítěz získá psychicky
navrch," míní Kukal. "Ten zápas bude smrtelně důležitý," souhlasil McEnroe.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze