Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američané mají Presidents Cup, sebevědomí i nadvládu nad světem

Presidents Cup 2009 - kapitán vítězů USA Fred Couples. | foto: AP

12 2009
Pošesté z osmi utkání mezi týmy USA a Výběru světa je Presidents Cup v držení Američanů. Zápas v kalifornském Harding Parku skončil výsledkem 19,5:14,5, ne zvlášť přesvědčivým, a přesto dost jasným. Domácí od čtvrtečního začátku nikdy nepustili vedení z ruky.

Rozhodující bod získal Tiger Woods, jenž ve svých pěti vystoupeních neodešel ze hřiště ani jednou poražen a je třetím hráčem, jemuž se to podařilo. Jeho korejský protivník Jang Jong-un mu v neděli nestačil vzdorovat, přestože na dvou úvodních jamkách vedl. Už na páté se dostal do vedení světový hráč číslo jedna. Do třinácté jamky si připsal pět birdie a utkání na ní ukončil.

Základ amerického vítězství položili už jeho krajané v první polovině programu závěrečného dne. Členové Mezinárodního týmu nedokázali stáhnout náskok výběru pořadatelské země.

Presidents Cup 2009 - Tiger Woods, tým USA.

Pouze Geoff Ogilvy překvapivě zdolal Stevea Strickera, jenž v předchozích třech dnech sekundoval Woodsovi ve čtyřhrách. Znovu se nevedlo Adamu Scottovi, jehož si kapitán Greg Norman vybral do týmu na divokou kartu, ani Robertu Allenbymu, jenž předtím dokázal zámořským favoritům slušně vzdorovat.

Pětibodový rozdíl, platný ve chvíli Woodsova vítězství, už vydržel i do konečného skóre. "Nedíval jsem se na výsledky, prostě jsem se snažil dosáhnout svého osobního vítězství," komentoval výsledek Woods, jenž Jangovi oplatil porážku z PGA Championship.

Mickelson pomáhal

Na stranu hostů ještě dokázal přidat celý bod Angel Cabrera výhrou nad Jimem Furykem.

V Mezinárodním týmu stály i jiné individuální výkony za to. Osmnáctiletý Rjo Išikawa si poradil s devětačtyřicetiletým Kennym Perrym. "Poslal mě do důchodu," ulevil si Američan, "ten kluk mě odkázal na odpočinek!" 

Japonec poděkoval svému kapitánovi: "Když si mě vybral, nebyl jsem si jistý, jestli mám na to, hrát za tento tým. Teď vím, kam se svou hrou mohu dostat." Greg Norman ocenil jeho i druhého mladíka Janga. "Když mně bylo osmnáct, měl jsem hendikep 20 a hlavně jsem surfoval," řekl legendární Australan.

Presidents Cup 2009 - vítězný tým USA.

Jako poslední ukončil celý Presidents Cup Phil Mickelson, jenž při jedné remíze rovněž nenašel v prestižním měření sil přemožitele. Tentokrát zdolal na předposlední jamce Retiefa Goosena.

Přínos zkušeného muže, uznávaného jako vicekrále světového golfu po Woodsovi, ocenil i bývalý basketbalista Michael Jordan, jenž u týmu působil jako zvláštní asistent kapitána. "Dokázal podržet a povzbudit ostatní, jeho přítomnost těm mladším hodně pomáhala," vyzdvihl jeho smysl pro kolektivní pojetí.

Jen mimořádné výkony platí

Američané byli favority už vzhledem k jejich postavení ve světovém žebříčku. Diváci v San Francisku jim navíc připravili skutečné domácí prostředí, včetně občasných projevů publika, jež šly za rámec fair-play. To ovšem nesnižuje výkon výběru kapitána Freda Couplese. "Skvěle nás sestavil do dvojic," pochválil práci svého šéfa Woods.

Po loňském vítězství nad Evropou v Ryder Cupu, shodou okolností rovněž o pět bodů, zůstávají všechny důležité trofeje na půdě Spojených států. Mezinárodní tým, sestavený z hráčů zbylých kontinentů, v Presidents Cupu zvítězil naposledy v roce 1998.

Presidents Cup 2009 - Tim Clark, International Team.

Sebevědomí Američanů bylo všudypřítomné. Zach Johnson, jenž v neděli podlehl Timu Clarkovi, hrál do patnácté jamky, kde jejich vzájemný zápas skončil, na úrovni čtyř ran pod par. "Ani mě nepustil na poslední tři jamky. Spustil to na mě už od začátku," smál se poražený, a přesto šťastný hráč, jenž čelil mimořádnému Jihoafričanovu výkonu. Jen výjimečně vysoký počet takových by mohl pomoci zdolat Američany.

Couples, sám čtyřnásobný účastník Prezidentského poháru v roli hráče, označil minulé dny za "týden mého života". Na otázku, zda by ve funkci chtěl zůstat, dychtivě přitakal: "Jestli? Ano, to bych moc rád." 

presidents cup - konečné výsledky

USA 19,5 - Výběr světa 14,5
(nedělní singly 7:5)
Mahan - Villegas                        2/1 USA
Cink - Scott                                4/3 USA
Leonard - Weir                          remíza
Kim - Allenby USA                      5/3
Stricker - Ogilvy                         2/1 International
O´Hair - Els                                6/4 USA
Perry - Išikawa                           2/1 International
Johnson - Clark                         4/3 International
Woods - Jang                            6/5 USA
Glover - Singh                           remíza
Mickelson - Goosen                  2/1 USA
Furyk - Cabrera                        4/3 InternationalNejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze