Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alsgaard: Ne, já nejsem sprinter

18 2000
B r u s s o n - V nedělním sprintu mužů zvítězil Olympijský vítěz na třicet kilometrů Thomas Alsgaard a dosáhl tak na své osmé vítězství ve Světovém poháru. V celková klasifikaci se vyšvihl na druhé místo a přiblížil se na dosah Peru Elofssonovi ze Švédska. Za dva dny ve švýcarském Davosu si to rozdají v přímém souboji o první místo. "Ne, já nejsem sprinter," bránil se v cíly Alsgaard. Na členité trati neuspěli sprinteři specialisté, jako Němec Peter Schlickenrieder, "Měl bych lyžovat méně silou a více hlavou," řekl po závodě. A to byla právě strategie, která přinesla Alsgaardovi vítězství.

Nor se snažil ve finálovém kole udržovat stálé tempo a v dlouhých stoupáních získával na své soupeře vždy několik metrů. "Opravdu nevím, proč jsem v těchto pasážích ostatním ujížděl, nicméně tyto momenty rozhodly o osudu celého závodu."

Třetí Christian Zorzi měl mezi třemi Nory velmi těžkou pozici, ale zhostil se jí velmi statečně. Musel však vydat více sil než ostatní účastníci závodu. "Tak těžký boj jsem nečekal," komentoval lyžař přezdívaný "Zoro". "Proti třem Norům jsem nic neočekával, ale nakonec jsem alespoň jednoho z nich porazil." Toto jeho prohlášení bylo později poněkud poopraveno rozhodčími, kteří posunuli Mortena Brörse k Italovi na třetí místo.

Kdyby závod vyhrál v cíli druhý Jan Jacob Verdenius byla by to perlička pro média. Jeho rodiče jsou Holanďané a on se narodil v Bordeaux. O lyžování se začal blíže zajímat, až když jeho otec dostal práci na ropném vrtu na pobřeží Norska. O rok později obdržel norský pas a stal se defacto občanem této země.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze