Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alonsovi vyhráli Velkou cenu Itálie mechanici Ferrari. Šokovali ho rychlostí

KLÍČOVÁ ZASTÁVKA V BOXECH - Alonso se díky rychlosti mechaniků posunul na první místo. | foto: AP

13 2010
Monza (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - První místo z kvalifikace ztratil jen pár vteřin po startu. Za celý závod pak na trati nepředjel nikoho, kdo by byl v pořadí před ním, a přece Fernando Alonso včera na okruhu v Monze vyhrál.

Do čela ho dostaly šikovné ruce mechaniků, kteří v klíčový moment zvládli zastávku v boxech o téměř vteřinu a půl rychleji než konkurence od McLarenu. "Přijel jsem, zastavil a sotva jsem se nadechl, už mi svítila zelená, že mohu jet. Byl jsem hodně překvapený," říkal Alonso při setkání s novináři.

Když se pak od nich dozvěděl, že výměna pneumatik trvala jen 3,4 vteřiny, zakoulel očima a s úžasem povzdechl. "Musím mechaniky pozvat na panáka, tohle zvládli na výbornou." A sám přiznal, že jen jedinkrát v kariéře zažil rychlejší výměnu.

Přitom hned po startu se přes něj přehnal Jenson Button a on jen ztěžka uhájil druhou příčku před týmovým kolegou Massou. Za Buttonem pak vytrvale jezdil 36 kol, než Brit jako první vyrazil do boxů.

"Viděl jsem v zrcátkách, kterak Fernando za mnou kličkuje, ale snažil jsem se své místo uhájit," popisoval Button. A Alonso přikyvoval: "Jenson je skvělý pilot, byť jsem na něj tlačil, neudělal jedinou chybu. Proto jsem věděl, že jediná má šance, jak se před něj dostat, bude při výměně pneumatik. Jakmile k ní zajel, šlápl jsem na plyn a snažil se získat náskok. A pak už jsem jen spoléhal na mechaniky."

Do boxů zajel o pouhé kolo později než Brit, na trať se však vrátil o několik centimetrů před ním. A své místo už nepustil.

Díky tomu je teď znovu ve hře o titul, neboť včerejší klání v Itálii jako by bylo vzpourou "odepsaných" mužů, kteří už měli po zbytek sezony přihlížet, kterak Lewis Hamilton a Mark Webber svádí boj o titul mistra světa.

Jenže všechno je najednou jinak. Hamilton včera boural hned v prvním kole a jen deset minut po startu závodu už kráčel padokem.

Na hlavě měl stále nasazenou helmu, aby skryl smutek, a teprve když po půlhodině vyšel osprchovaný před týmové boxy, přiznal: "Dostal jsem se blízko k Massovi, škrtl o něj a zlomil jsem si závěs předního kola. V šampionátu není nic rozhodnuto, ale přesně takové chyby vás mohou o titul připravit."

TO JSOU TI MUŽI - Díky mechanikům je vítězství v Grand prix Itálie zpátky ve Ferrari.

Teď je v mistrovství druhý, pět bodů za Markem Webberem, jenže i ten měl včera po šestém místě zlost. "Získal jsem sice víc bodů než Lewis, ale mělo jich být ještě víc. Jenže dlouhou dobu jsem trčel za Hülkenbergem a nemohl ho předjet. On si přitom v každém druhém kole zkracoval šikanu, ale od komisařů žádný trest nepřišel. V tomhle neodvedli dobrou práci."

Zatímco první dva jezdci mistrovství se v Monze čertili, tři jejich pronásledovatelé vtipkovali. Třeba jako když Alonso dorazil na tiskovou konferenci a uviděl, jak Button na obrazovce napjatě sleduje opakovaný start závodu, hned si ho dobíral: "Dám ti DVD, jo?" "A chceš adresu?" opáčil Button.

Nebylo se co divit jejich rozverné náladě, vždyť Alonso ztrácí na první místo už jen 21 bodů, Button 22 a Vettel 24. "A tohle je přesně to, co šampionát potřebuje. Díky novému systému bodování (vítěz bere 25 bodů) může všechno zpřeházet jediný závod. A do konce sezony jich zbývá pět," připomněl Alonso. "Nás snad tenhle závod nakopne a namotivuje do zbytku sezony."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze