Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alonso teď přeje Massovi. Bojí se, že nebude skutečný šampion?

BOK PO BOKU. Jezdci ze stáje Ferrari po dojezdu ve Velké ceně Itálie. Fernando Alonso (vpravo) vyhrál a Felipe Massa byl třetí. | foto: AP

7 2010
Nejblíže titulu mistra světa je Fernando Alonso a dvě výhry v posledních dvou závodech jsou přesně to, co by nyní potřeboval. Jenže španělská hvězda přeje vítězství někomu jinému. Svému týmovému kolegovi z Ferrari. "Pro mě by bylo ideální, kdyby oba závody vyhrál Felipe (Massa)," sdělil překvapeným novinářům.

Mezi prvním místem a druhým je v letošní sezoně největší bodový rozdíl v historii formule 1. Alonso věří, že pokud některý z jeho soupeřů oněch sedm bodů navíc nezíská, titul se mu dostatečně přiblíží.

"Když Felipe vyhraje, vezme 25 bodů někomu z mých soupeřů. Na dalších pozicích jsou tak malé bodové rozdíly, že by mě nikdo neměl ohrozit. Pak by mi stačilo dokončit dejme tomu dvakrát třetí," počítá Alonso. "Nemusel bych se bát, že mě někdo dožene."

Felipe Massa je doma v Brazílii silný. Na okruhu Interlagos vždy patřil mezi nejlepší. Tři pole positions a dvě vítězství v posledních letech mu dávají na trati jistotu. Nehledě na to, že bude mít značnou podporu v hledišti. Massa je brazilským hrdinou, Barrichellovi se na rozdíl od něj nikdy doma vyhrát nepodařilo a nikdy nebyl doma tak oblíbený jako nekonfliktní a vždy příjemný Massa.

"Felipe je zde obyčejně velmi silný," říká Alonso. "Nejlepší pro nás, pro šampionát i pro fanoušky by nyní bylo, kdyby začal vyhrávat on."

Felipe Massa z Ferrari před tréninkem v Itálii

Hockenheim stále hrozí

Nad týmem Ferrari navíc stále visí hrozba, ze případný Alonsův titul nebude všemi soupeři uznáván. Při Velké ceně Německa pustil Massa na příkaz stáje svého týmového kolegu na první místo a dá se očekávat, že pokud bude mít Alonso jen trochu šanci a neohrozí tím své mistrovské ambice, vrátí mu to. A pokud tu šanci nedostane, alespoň bude rád, že na nejvyšším stupínku bude někdo jiný ve stejné červené kombinéze.

Bývalý prezident FIA Max Mosley nedávno prohlásil, že pokud Alonso získá titul rozdílem menším než sedm bodů, výsledek šampionátu tak nebude regulérní (sedm bodů je rozdíl mezi prvním a druhým místem). Podle něj neměla stačit za prohřešek před třemi měsíci na Hockenheimu pokuta sto tisíc dolarů, ale měla přijít i bodová srážka pro Alonsa a Ferrari.

Šéf týmu Red Bull zase zmínil, že by tak jeho tým doplatil na to, že dodržuje pravidla a pořadí svých jezdců na dráze nechává čistě jen na jejich výkonech. "Pokud by Alonso vyhrál těsným rozdílem, bylo by to hodně frustrující," řekl Christian Horner.

"Pro všechny by to byl vzkaz, že dodržovat pravidla se nevyplácí. Titul by zase jednou skončil u někoho, kdo si ho nezaslouží," přihodil si v rozhovoru pro německá média Nick Heidfeld.

Proto Alonso potřebuje, aby vyhrál jeho týmový kolega. Faux-pas na Hockenheimu bude zapomenuto a z něj bude úplný šampion. Ne někdo, kde těží z faktu, že jeho stáj nedodržuje pravidla.

Na druhou stranu, kdo si dnes vzpomene na to, kolik titulů získal Michael Schumacher, protože byl skutečně nejlepší a kolik, protože měl ochotného týmového kolegu a sám byl na trati dostatečně bezohledný?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze