Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alonso: Rozhodne se až v Brazílii

Fernando Alonso - Španělský závodník Fernando Alonso stříká po vítězství ve Velké ceně Japonska šampaňským. | foto: Toshiyuki AizawaReuters

8 2006
Suzuka - Obhajoba titulu je blízko. Po výpadku Michaela Schumachera v Suzuce mu téměř spadl do klína. Velkou cenu Japonska Fernando Alonso vyhrál a vede před svým rivalem o deset bodů. Pokud bude při závěrečném podniku sezony v Brazílii bodovat, o triumf už nepřijde. "Ale rozhodne se až tam," řekl Alonso.

Formule 1 opět ukázala, jak je krásná a zároveň krutá.

Michael Schumacher dlouho kontroloval vedoucí pozici, Alonso dělal, co mohl, postoupil z páté pozice na startu až na druhé místo. Ale do čela mu pomohl až výpadek Schumacherova vozu.

A španělský jezdec s přehledem zvítězil. "Na začátku závodu jsem věděl, že se pro nás nevyvíjí dobře, ale jsme soutěživí a stejně dobří jako Ferrari," řekl.

Od startu závodu bojoval a prodíral se výš. Hned na startu předjel Trulliho, ještě před první zastávkou v boxech nechal za zádí svého vozu i druhou toyotu Ralfa Schumachera.

"Zariskoval jsem a natlačil se před Trulliho, protože jsem věděl, že je to má šance," řekl o prvním manévru. "Potom jsem viděl, že má Ralf Schumacher nějaké problémy s autem a pokusil se dostat i před něj."

Uspěl. Před první zastávkou v boxech zajel nejrychlejší kolo závodu a na trať se vrátil už na druhém místě před Felipem Massou. Před ním už kroužil pouze Michael Schumacher.

Technický problém Ferrari? To bylo překvapení

"Po druhé zastávce v boxech byla má ztráta na Michaela víceméně stejná, kolem šesti vteřin. A říkal jsem si, že je možné vyhrát. Proč ne? Byla za námi polovina závodu a ztráta nebyla velká, což bylo překvapení," připustil Alonso.

"Auto bylo spolehlivé, dobře nastavené a po Michaelových problémech byl pro nás závod snadný," podotkl. Ve 37. kole se z vozu Michaela Schumachera náhle začalo kouřit a vedoucí jezdec odstoupil. Alonso šel do čela a s přehledem zvítězil.

"V minulých závodech jsem měl hodně problémů," připomněl šťastný Španěl. "Nedokončil jsem závod v Maďarsku, v Monze jsem měl problémy s motorem. dnes přišel šťastný moment. Nemohl jsem věřit tomu, co vidím. Také vidět mechanický problém u ferrari, to se nestává často," pronesl.

Tento moment přišel nečekaně. Schumacher měl rázně nakročeno k triumfu. Alonso nebyl v pohodě. V týdnu před závodem dokonce řekl, že si v Renaultu připadá osamělý. Ale po vítězném závodě svižně vyskočil z vozu, přeskočil bariéru, aby se objal s mechaniky.

"Vítězství znamená hodně. Nejen pro mě. Stejně tak pro tým. Zasloužili jsme si toto vítězství už dávno. Od Maďarska jsme byli schopní vyhrát, ale nikdy jsme to nedotáhli."

Teď je vše naopak. Alonsovi může sebrat triumf jenom to, když poslední závod sezony v Brazílii nedokončí a Michael Schumacher ho vyhraje. "Závody jsou dlouhé, musíte je dokončit. Mistrovství se rozhodne v Brazílii. Nikdy nevíte, co se tam stane. Ale nebudeme moc riskovat a pokusíme se šampionát vyhrát," řekl Alonso.

Fisichella smutní za zesnulého kamaráda

Giancarlo Fisichella se bujarých oslav Renaultu po Velké ceně Japonska neúčastnil. Na stupních vítězů smutně stál, pak podal láhev šampaňského mechanikům. Ne, že by neměl ze třetího místa radost, ale smutnil za svého nejlepšího kamaráda. Ten ve čtvrtek zemřel.

"Z psychologického hlediska to pro mě nebyl snadný závod. Jsem hodně smutný. Závod byl sice důležitý, ale ne jako život. Třetí místo věnuju jemu," pravil smutně.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze