Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad trenérovi neudělám ostudu, přeje si ruský obr Fitilev

25 2017
Minuty ve hře mu naskakují pozvolna. Přesto si Alexej Fitilev nestěžuje. Za krátký čas v Zubří ruská spojka pookřála. „Házená mě tak nebavila už hodně dlouho,“ říká Fitilev, který do Zubří přestoupil pět kol před koncem základní části extraligy. „V Rusku je házená svázaná taktickými prvky. A není tam takové nasazení. Zápasy tady žije celá lavička, pořád je o co hrát.“

O víkendu odstartuje Zubří úvodními dvěma zápasy čtvrtfinálovou sérii s Frýdkem-Místkem. A trenér Andrej Titkov čeká od Fitileva více.

„Zatím svoji úlohu plní na 50 procent,“ pravil kouč Zubří. Pro novou akvizici má ale pochopení. „Ještě si zvyká. Je to pro něho jiná liga. Musíme být trpěliví.“

Fitilev se ocitl na Valašsku shodou okolností. Když se Titkov vydal po letech na vánoční svátky do rodného Krasnodaru, ozval se mu jeho dávný přítel Roman Fitilev.

„Byl jsem mu na svatbě za svědka. Je skoro jako moje rodina. Říkal mi, že jeho kluk je bez angažmá, chce hrát, a nemá kam jít. Ručil mi, že je to dobrý hráč,“ přiznal Titkov, že Zubří v případě Fitileva juniora zariskovalo.

Když ho poprvé uviděl v akci, oddechl si. „Je to hotový hráč, vysoký, silný, mladý. Je v něm obrovská perspektiva,“ míní Titkov.

Svými fyzickými dispozicemi - 203 centimetrů a 106 kilogramů - vzbuzuje už na první pohled respekt. V Zubří podepsal 20letý házenkář dlouholetý kontrakt.

„Pokud splní naše očekávání, určitě přestoupí dále,“ míní člen vedení klubu Jiří Janošek.

Fitilev sní o bundeslize. V Německu žil patnáct let. Jeho otec tam chytal za pět klubů, syna to však mezi tyče nikdy netáhlo. „Chtěl jsem dávat branky,“ usmívá se Fitilev.

Ty mu ale v Zubří - stejně jako čas na palubovce - přibývají pomalu. Ve 4 duelech jich vstřelil sedm.

„Limituje ho, že hraje na pravé spojce, na levé je velká konkurence. Nevoní mu to, ale snaží se plnit úkoly. Je to ruská škola. Když mu řekneš, aby skočil z tribuny, tak to udělá,“ líčí Titkov.

Ve Stavropolu se Fitilev nepohodl s trenéry, problémem byly i finance. Odmítl nabídku Čechova, raději kývl na nabídku Zubří.

„V Čechovu bych dostal šanci až od nové sezony a chtěl jsem hrát už na jaře. Zubří mi otec doporučil,“ říká Fitilev, který vyměnil metropoli poblíž Černého moře za městečko na Valašsku. „Líbí se mi tady, cítím se komfortně.“

Dobře ví, že za zuberské angažmá vděčí Titkovovi. „Vím, že tady udělal krasnodarské házené dobrou reklamu. Doufám, že mu neudělám ostudu,“ přeje si Fitilev.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze