Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Posezonní dovolená po italsku? 700 kilometrů dlouhá pouť za papežem

Italský cyklista Alessandro Vanotti předává dres papeži Františkovi. Na své pouti do Vatikánu ujel téměř 700 kilometrů. | foto: Twitter BiciCiclismo

27 2015
Jen si to představte - skončí vám náročná cyklistická sezona, kdy jste z kola neslezli tři čtvrtě roku. Co uděláte? Někdo zvolí dovolenou s rodinou, někdo jede do lázní, no a někdo si naplánuje skoro 700 kilometrů dlouhou trasu, aby se potkal s papežem Františkem. Jako Alessandro Vanotti.

Italský cyklista platí za nejvěrnějšího domestika Vincenza Nibaliho. Se svým mladším kolegou strávil šest sezon v italském týmu Liquigas. V roce 2013 se oba stěhovali do kazašské Astany, kde jsou až dodnes. Nibali si kromě Vanottiho z Liquigasu přivedl i Valeria Agnoliho, oba klíčové muže jeho velkých úspěchů.

„Naprosto mu důvěřuji, na většině závodů spolu spíme v jednom pokoji,“ vysvětloval Nibali, proč si do Astany vybral zrovna Vanottiho.

Pětatřicetiletý domestik byl u triumfů svého slavnějšího krajana na Giru v roce 2013 i na Tour o rok později.

Letos na ni chyběl...

Cyklista Vincenzo Nibali ze stáje Astana.

Cyklista Vincenzo Nibali ze stáje Astana.

„Abych byl upřímný, dost mě to štve. Alessandro věděl, jak moc chci titul obhájit, ale cítil se unavený ještě z Evropských her v Baku, kde reprezentoval Itálii,“ litoval Nibali před startem Tour, kterou nakonec nevyhrál.

Vanotti se do sestavy Astany dostal až na Vueltě, kde pomohl dalšímu Italovi v kazašské stáji - Fabiovi Aruovi - k jeho prvnímu triumfu na závodech velké trojky.

Pak ještě s Nibalim vítězil na Kolem Lombardie a mohl začít relaxovat.

Třeba jako Češi.

Leopold König po sezoně využívá lázně Karlovu Studánku. „Letos jsem v Karlově Studánce pošesté, je to pro mě srdeční záležitost. Dokonale si tam odpočinu, nikdo mě neotravuje,“ pochvaloval si.

O lázních uvažuje i mladý Petr Vakoč. „Slyším na to samou chválu ze všech stran a jsem si jistý, že to mému tělu velmi prospěje. Letos tam pojedu poprvé na týden,“ líčil v posledním čísle časopisu 53x11.

A také Zdeněk Štybar využil lázní. Na dovolenou se i kvůli novému přírůstku do rodiny nechystá. „S malým Lewisem nemá smysl létat někde šest hodin za sluníčkem, takže dojde na české lázně.“

Ale Ital? Ten místo relaxace zvolil cyklistickou pouť do Říma. Na čtyři dny si naplánoval porci asi 680 kilometrů od hradu Rocca di Soncino až do Vatikánu.

Kde se takový nápad zrodil? Za všechno může pastor Don Andrea Pedretti, který s nápadem přišel. Tak vznikl název „Pedala, pedala... con Alessandro Vanotti“, neboli jízda s Alessandrem Vanottim.

Všechno začalo 17. října na nádvoří hradu v Soncinu. Vanotti nejel sám, na pouti ho doprovázelo dalších 9 cyklistů - bratr, několik bratranců a přátelé.

OCHRANKA. Vincenzo Nibali ve žlutém dresu lídra obklopený svými parťáky z týmu

Žlutý Vincenzo Nibali na archivním snímku z loňské Tour obklopen ochrankou Astany.

„K iniciativě Dona Andrey jsem se připojil hned. Ta představa dojet do Říma na kole ve mně bobtná už asi 18 let. Hrozně jsem chtěl vidět papeže, a o to víc teď. Papež František mě hodně oslovil, o to větší touhu dojet do hlavního města jsem měl,“ popisoval vítěz týmové časovky na Vueltě z roku 2013.

Desítka cyklistů každý večer stavěla v místech pro rodiny s dětmi v obtížných situacích, u kterých je potřebná dlouhá hospitalizace. Navštívila tak třeba starý kapucínský klášter v Pontremoli, kde dětem vyprávěli příběhy, rozdávali menší dárky.

Za čtyři dny byli v Římě a čekalo je setkání s papežem Františkem. Vanotti Jeho Svátosti předal dres Astany, podepsaný všemi deseti poutníky.

„Bylo to hrozně emotivní a uskutečnitelné jen díky našim sponzorům, kteří věří v dobrotu téhle iniciativy,“ děkoval po návratu z Říma rodák z Bergama.

I takhle se dá trávit ukončení cyklistické sezony.Najdete na iDNES.czmobilní verze