Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad mi prolog na Tour de Ski zase vyjde, přeje si Razým

Běžec na lyžích Aleš Razým | foto: SLČR

3 2015
Oslav příchodu nového roku si příliš neužil běžec na lyžích Aleš Razým. Hned prvního ledna totiž zamířil do dějiště prvního ze závodů prestižní série Tour de Ski. Ta začne sobotním prologem v německém Oberstdorfu.

„Silvestra jsem trávil s přítelkyní. S oslavami jsem to ale přehánět nemohl, protože ráno jsem musel vstávat brzy,“ usmíval se Razým.

Na začátek tour se těšil. „Prolog mi dvakrát sedl, tak doufám, že by to tak mohlo být i tentokrát,“ plánoval jeden z dvojice Západočechů na startu. Českou jedničkou je totiž Martin Jakš z Prášil na Šumavě. Razým loni vybojoval na úvod výborné patnácté místo, ve sprintu skončil dokonce třetí.

Jeho nynější cíl je jasný. Rád by si co nejdříve zajistil nominaci na mistrovství světa.

„Nerad bych čekal do poslední chvíle,“ uvedl lyžař, který ale dosavadní průběh sezony příliš kladně nehodnotí. „Byly tam i dobré momenty, ale jinak je to výsledkově dost za očekáváním. Dvakrát jsem byl blízko bodů, ale nepodařilo se. Snad se to ještě zlepší,“ věřil český reprezentant.

Navíc musel bojovat s bolestivým zánětem paty. „Táhlo se to dlouho, ale snad už jsem vyléčený,“ svěřil se Razým.

Neúspěchy zčásti připisuje i letní přípravě. „Trénoval jsem tak moc, až jsem to přehnal. I proto nebyl začátek sezony nic moc. Pomalu se začínám vzpamatovávat. Snažím se teď nabrat sílu a doufám, že přijde forma. Pokud ano, věřím, že bych se při dalších závodech mohl pohybovat kolem dvacátého místa. Každý takový výsledek, by byl pro mě úspěchem.“

U české lyžařské reprezentace podle něj prý momentálně panuje smíšená atmosféra. „Lukáš Bauer a Martin Jakš dosáhli na body, takže jsou celkem spokojení. Ale mladí kluci jsou zatím, řekl bych, hodně utavení,“ uvažoval Razým.

Sám se dostával do pohody o vánočních svátcích v rodinném kruhu. „Trávil jsem je většinou u rodičů doma v Plzni. Takže jsem hodně jedl. A pak jsem byl co nejvíc s přítelkyní Šárkou,“ smál se.

Velkou radost mu však nedělá letošní zima. „Zatím je to slabota. Moc sněhu nikde není. My máme samozřejmě štěstí, že když přijedeme na závod, je tam trať připravená, ať to stojí, co to stojí. Ale samozřejmě bych byl rád, kdybych se mohl projet i někde v přírodě. To člověku chybí,“ dodává člen liberecké Dukly.Najdete na iDNES.czmobilní verze