Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Loprais pojede Dakar v Ivecu. Zásadní je podpora velkého týmu, říká

Aleš Loprais | foto: InstaForex Loprais Team

17 2015
Když mu pořadatelé dakarské rallye zakázali startovat s jeho tatrováckým speciálem, odjel minulý ročník soutěže s kamionem značky Man a zdatně proháněl ruské kamazy. Teď chce Aleš Loprais uspět ve spolupráci s nizozemským týmem Gerarda de Rooye. Pilotovat bude speciál Iveco Torpedo.

Novou výzvu má před sebou Aleš Loprais, závodník z Frenštátu pod Radhoštěm. Dakarskou rallye, která tradičně odstartuje v prvních dnech nového roku, pojede v polotovárním týmu Petronas de Rooy. Po minulém ročníku, kdy pilotoval kamion Man, bude znovu řídit jiný vůz než tatru – tentokrát speciál Iveco Torpedo.

„U něj je zásadní jeho bezporuchovost. Je to auto jednoduché na opravy, všechno je dobře přístupné,“ hodnotil Aleš Loprais svůj nový speciál, se kterým už absolvoval Rally Oil Libya v Maroku, kde skončil na druhém místě. „Iveco má ve srovnání s tatrou a manem v něčem navrch, v něčem ztrácí. Ale podstatná je síla velkého týmu. Mám za sebou hodně lidí a pořádný servis. Tahle jistota je nejdůležitější.“ V Maroku dokázal Loprais vyhrát tři etapy a za vítězným Van den Brinkem zaostal jen kvůli tomu, že se na rozdíl od vítěze nevyhnul defektu.

„Rallye splnila svůj účel, jsem maximálně spokojený,“ poznamenal Aleš Loprais. „S autem jsme si už potykali, stali se z nás kamarádi.“ Kvůli úpravám svého nového vozu Loprais často létal do Nizozemska. „Pracovali jsme třeba s nastavením nebo se stabilizací. Chtěl jsem také zlepšit reakce volantu na příkaz,“ vysvětloval frenštátský závodník. Od druhé poloviny listopadu, kdy vůz odcestoval přes moře do dějiště závodu v jižní Americe, měl Aleš Loprais více času na sebe. „Mohl jsem se více soustředit na fyzičku,“ usmál se.

Teď už se ale Loprais těší na Vánoce. „Hlavně na to, že budu doma s rodinou.“ Na Silvestra už bude v Argentině u technických přejímek. V Buenos Aires rallye odstartuje prologem hned 2. ledna. „Snad letos porazíme silné ruské kamazy,“ přál si Aleš Loprais.Najdete na iDNES.czmobilní verze