Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec „Pistolera“? Odkládá se. Pořád mě baví závodit, říká Contador

Alberto Contador v cíli třetí etapy Tour de France | foto: Reuters

11 2016
Když loni jen tak mezi řečí prohlásil, že uvažuje o konci kariéry po sezoně 2016, sám netušil, co tím spustí. „Zní to šíleně, ale po mém oznámení jsem dostal neuvěřitelné množství zpráv, ve kterých bylo, abych dál závodil,“ přiznal Alberto Contador po závodě Kolem Baskicka, který v sobotu vyhrál. A tak dodal: „Není to naposled, co mě tady vidíte.“

Byl to v sobotu zvláštní moment. Alberto Contador vyjížděl v závěrečné časovce Baskicka na kopec Arrate a fanoušci se mohli zbláznit. Vždyť to bylo možná naposled, co na svém závodě viděli svůj idol.

„Byli doslova šílení. Považuji je možná za nejlepší na světě a už od svých amatérských let mám na tohle místo silné vazby,“ povídal třiatřicetiletý Španěl v cíli.

„Zní to šíleně, ale po mém oznámení jsem dostal neuvěřitelné množství zpráv, ve kterých bylo, abych dál závodil.“

Alberto Contador

Do časovky vstupoval s šestisekundovou ztrátou na Kolumbijce Henaa, ale možná i kvůli šílejícím baskickým fanouškům měl na svého úhlavního soupeře už na prvním mezičase náskok 46 sekund! Sice z něj pak více než polovinu ztratil, přesto mu to na první celkové prvenství v letošním roce stačilo.

„Je skvělé tady zase vyhrát. Baskicko je závod, který je hrozně těžké kontrolovat, může se tady stát tisíc věcí. Když se na to podívám, je neuvěřitelné, že jsem vyhrál. Rád bych tohle vítězství věnoval fanouškům a Olegu Tiňkovovi za jeho podporu, vášeň a vybudování tohohle týmu. Je to jeho vítězství,“ nechal se Španěl slyšet.

A pak přišel dotaz na jeho pokračování v kariéře...

Skvělý start do sezony

„V hlavě mám dvě možnosti: jedna je pokračování (v kariéře), pokud mě potká něco podobného jako na Tour 2014 (tehdy kvůli pádu v desáté etapě Tour nedokončil), a druhou založit profistáj. To však bude hodně složité a bude vyžadovat rozpočet okolo 15 milionů eur. Na jiné úrovni než World Tour by to nemělo cenu,“ povídal Contador v polovině února.

A sezonu začal, jako by to byla jeho poslední. Někteří fanoušci si ve Španělsku dokonce brali volno jenom kvůli tomu, aby svůj idol viděli na každém závodě, který letos pojede.

Začínal v Portugalsku na závodě Kolem Argarve, kde dojel celkově třetí. Ale zklamaný nebyl, vždyť nezávodil téměř půl roku. „Kvůli tomu po něm nemůžeme chtít, aby byl hned v prvním závodě sezony v perfektní kondici,“ omlouval svého svěřence sportovní ředitel Tinkoffu Steven de Jongh.

Ano, omlouval. Když se řekne Contador, pro fanoušky to znamená vítězství. „Netrénuji pro druhá místa,“ říká sám Španěl.

Dva týdny nato na Paříž-Nice znovu patřil k nejaktivnějším v horách, mít francouzský závod ještě o jednu horskou etapu navíc, „Pistolero“, jak se Contadorovi přezdívá, by nejspíš vyhrál. Takhle se musel o pouhé čtyři sekundy sklonit před Geraintem Thomasem.

Pomalu se dostával do tempa. O týden později se objevil na Katalánsku, zase chtěl závodit, chtěl poprvé v sezoně vyhrát. Jenže ve čtvrté etapě nestačil na malého Kolumbijce Quintanu. „Nejprve zaútočil Dan Martin, pak Van Garderen, po něm Zakarin, za kterým jsem se přidal i já. Pak ale vyrazil Richie Porte, po něm Quintana a následně znovu já. V tu chvíli jsem se pokoušel trochu popadnout dech, ale Nairo zaútočil znovu. Bylo nemožné ho chytit,“ popisoval situaci na silnici ze svého pohledu dvojnásobný šampion Tour.

07.dubna 2016 v 19:43, příspěvek archivován: 11.dubna 2016 v 13:39

Dia movido n la oficina,lluvia,frio&rampas casi imposiblesBusy day at the office rain,cold&almost impossible rampspic.twitter.com/DOaQDnbEAWAW

Katalánsko nakonec s Quintanou prohrál o sedm sekund. Až se zdálo, že mu Peter Sagan, v tu chvíli vítězící na klasice Gent-Wevelgem, předal žezlo věčně druhého.

Jenže pak přišlo Baskicko - závod, který už španělský cyklista třikrát ovládl. Závod, kde se útočí v každé etapě. Komu jinému by takový styl závodění měl svědčit, když ne právě jemu?

„Uvidíme, jaké budu mít nohy, ale samozřejmě bych tady rád vyhrál počtvrté,“ plánoval.

Měl to být další ze soubojů Contadora s Quintanou, ale mladý Kolumbijec na tom tentokrát nebyl tak dobře jako před týdnem v Katalánsku. Místo něj se o baskický trůn se Španělem utkal jeho krajan z týmu Sky - Sergio Luis Henao. Ale ani on na španělského cyklistu nestačil.

Contador tak zažil skvělou první část sezony - na každém závodě, na kterém se objevil, byl mezi nejlepšími třemi. A ten poslední v Baskicku vyhrál. „Abych byl upřímný, nesnáším druhá místa. Trénuju proto, abych vítězil. Po dvou druhých místech na Paříž-Nice a v Katalánsku je tohle hezké vítězství. Je fajn takhle ukončit první část sezony a s výhrou nakonec odjíždět na vysokohorské soustředění před Tour,“ přiznal.

Ještě nekončím

Vraťme se zpět na tiskovou konferenci.

Tak co, Alberto, opravdu letos skončíte?

„V poslední době jsem přemýšlel a přemýšlel o své budoucnosti. Bavil jsem se o tom s rodinou i nejbližším okolím a přišel na to, že mě baví to, co dělám. Myšlenky na konec jsem úplně vypustil. Budu si užívat závodění a jednou skončím bez varování. Nechci si dávat žádné termíny,“ usmál se čerstvý vítěz.

A všem se ulevilo.

Nikdo si úplně nepřipouštěl, že by vítěz sedmi Grand Tour opravdu po sezoně pověsil kolo na hřebík. Ale dokud to nepřiznal sám velký šampion, muselo se s tím počítat.

09.dubna 2016 v 22:32, příspěvek archivován: 11.dubna 2016 v 13:38

Look at that. @albertocontador has decided not to retire after all. You hear that @f_cancellara?

Na Twitteru se hned objevil příspěvek novináře Velonews Dana Wuoriho: „Podívejte se na to. Alberto Contador se nakonec rozhodl neskončit. Slyšel jsi to, Fabiane Cancellaro?“ narážel na avizovaný letošní konec kariéry dalšího slavného cyklisty.

Contador následně přiznal, že to není záležitost jednoho dne, ale dlouhého přemýšlení. „Není to tím, že jsem dneska vyhrál, opravdu ne. Prostě mě pořád baví závodit,“ vysvětloval.

Teď si dá na pár dnů volno, než začne znovu trénovat k vrcholu letošní sezony -Tour de France, kterou se pokusí vyhrát potřetí v kariéře. „Myslím, že se můžu ještě o hodně zlepšit. První část sezony jsem dokončil na dobré úrovni a hlavně fyzicky i psychicky svěží. Teď si odpočinu a pak se vrhnu zpátky do přípravy,“ plánoval.

Bude v červenci na Champs-Élysées znovu stát ve žlutém?Najdete na iDNES.czmobilní verze