Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přehlížejí nás, zlobí se úspěšné akvabely. Samy učí svou nástupkyni

České akvabely Alžběta Dufková a Soňa Bernardová při olympijské kvalifikaci (6. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2014
Už točily klip pro Kylie Minogue, nyní mají spolupracovat s další hudební hvězdou Lady Gaga. I to je důkaz, že akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková patří mezi světovou smetánku.

Z mistrovství Evropy si v létě odvezly sedmé místo, na Světovém poháru skončily minulý týden deváté. „Vzhledem k tomu, že ze světové konkurence chyběly jen Rusky a Španělky, je to velice povzbudivá zpráva,“ hlásí akvabela Alžběta Dufková. „Jsme hrdé na to, co jsme dokázaly,“ doplňuje druhá z páru Soňa Bernardová.

Synchronizované plavkyně brněnské Tesly se mezi absolutní špičkou drží už několik let, v Česku patří mezi nejúspěšnější sportovce v bazénu. Přesto mají dojem, že jsou mezi ostatními plavci přehlíženy.

„Apelovala jsem na svaz, aby změnil pohled na akvabely jako na jakýsi přívažek a bral nás jako plnohodnotnou disciplínu,“ sděluje Bernardová, která poslala funkcionářům otevřený dopis. „Ale bez jakékoliv odpovědi,“ krčí rameny.

Přestože na olympiádách i světových šampionátech atakují první desítku, podporu mají akvabely mizivou. „Ale nejde o nás, chceme hlavně vytvořit podmínky k růstu mládeže. Abychom to za pět nebo deset let netáhly pořád ve stejném složení,“ oznamuje Bernardová, která má v osmatřiceti nakročeno k páté olympiádě.

Fotogalerie

Protože Česko nové synchronizované plavkyně nechrlí, našly si současné reprezentantky svou parťačku a nástupkyni samy. Už druhým rokem se snaží vypiplat nyní devatenáctiletou Elišku Skácelovou. „Podobně jako v moderní gymnastice přibývá čím dál víc mladších a hubenějších akvabel, i já už si začínám připadat jako hodně zkušená,“ směje se 24letá Dufková. „V tomto ohledu je pro nás Eliška cenná posila.“

Nová pravidla umožňují v průběhu soutěže jednu závodnici nahradit. Skácelová si odbude ostrý debut na Vánočním poháru Prahy. „Těším se, že konečně budu moct prodat, co jsem se naučila. Nynější tréninky se s těmi předchozími v Olomouci nedají srovnat, přípravě musím obětovat veškerý čas,“ popisuje letošní maturantka.

„Eliška má co dohánět, ale nastoupila správným směrem. Naše příprava je hodně náročná, zátěž je taková, že se pomalu topíme. Je to obrovský dril a platí u nás pravidlo deseti tisíc. Teprve až něco desetitisíckrát zopakujeme, můžeme to považovat za dokonalé,“ přibližuje Bernardová.

Příští rok by chtěly úspěšné akvabely svou „studentku“ zapojit i do světových soutěží. A zároveň hledají další naděje: v bazénu Tesly na Lesné se každé pondělí (od 18 hodin) a v pátek (od 16) koná nábor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze