Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král návratů Svindal: od přetržené achilovky k „double“ v Lake Louise

Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál úvodní sjezd Světového poháru. | foto: AP

1 2015
Už dvakrát se vracel po zranění, kvůli kterému musel vynechat celou sezonu. Při prvním comebacku vyhrál celý Světový pohár, ten druhý je na programu letos. A vypadá podobně. Aksel Lund Svindal vyhrál o víkendu v Lake Louise sjezd i superobří slalom.

Benjamin Raich ukončil kariéru, Bode Miller si dal od závodění pauzu a jejich vrstevník Aksel Lund Svindal? O víkendu vyhrál dva závody Světového poháru v kanadském Lake Louise a vede celkové hodnocení o 67 bodů.

„Ale rozhodně se cítím o dost starší, než jsem zvyklý,“ vtipkoval Nor. „Nicméně je mi to fuk, pořád mě to baví.“

Možná se cítí starší, ale na lyžích to tak rozhodně nevypadá. Vždyť do věku nejstaršího aktivního závodníka Patricka Thalera, kterému je 37, mu ještě pár let zbývá, a i kdyby. Ve 37 přece Didier Cuche vyhrál čtyři závody Světového poháru...

Svindal se mezi nejlepšími lyžaři pohybuje už deset let, je olympijským vítězem a pětinásobným mistrem světa. Dvakrát vyhrál Světový pohár celkově a letos má nakročeno ke třetímu triumfu.

„Aksel je po zranění zpět a je stejně dobrý jako dřív,“ připomněl jeho mladší reprezentační kolega Kjetil Jansrud, že Svindal promarodil téměř celou loňskou sezonu.

Norský lyžař Aksel Lund Svindal se řízí za triumfem v superobřím slalomu v Lake...
Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál úvodní sjezd Světového poháru.
Tři nejlepší muži ze superobřího slalomu v Lake Louise sledují průběh závodu....

Norský lyžař Aksel Lund Svindal a jeho cesta za vítězstvím v kanadském Lake Louise. V superobřím slalomu porazil i Matthiase Mayera (vlevo) a Petera Filla.

Fotbálkem ke zranění

To se zrovna chystal na první závod sezony, tradiční obří slalom v Söldenu. Na místě byl už čtrnáct dní předem a čekání na start si týden před začátkem SP vyplnil i fotbálkem, což byla osudná chyba.

Při jednom z nevinných pohybů si totiž přetrhl achilovku. „Najednou jsem cítil, jak mě v noze prudce zabolelo. Okamžitě jsem věděl, že je zle. Je to na houby,“ říkal tehdy.

První zprávy byly nepříznivé. Prý si nezalyžuje tři až čtyři měsíce, vynechá i světový šampionát, kde měl obhajovat zlato ze sjezdu.

„Dívám se dopředu. Nikdo přesně neví, kolik času si rehabilitace vyžádá, ale jsem připravený na to, že nějaký čas potrvá,“ smiřoval se se ztrátou sezony norský lyžař. Byla to ztráta nejen pro norskou reprezentaci, ale pro celé alpské lyžování. „Je to ztráta nejen po sportovní stránce. Aksel je pro náš sport opravdovým hrdinou. Zůstane po něm velká díra,“ podotkl třeba Marcel Hirscher, jeden ze Svindalových největších soupeřů.

Začala velká rekonvalescence a za čtyři měsíce byl zpět na mistrovství světa, přitom s ním nikdo nepočítal. „Hned když se to stalo, řekl jsem doktorovi, že nic není nemožné,“ usmíval se na tiskové konferenci.

A sjezdaři se zase začali bát. Velký Aksel je zpět.

Svindal jel dva závody - sjezd a Super-G, v obou skončil šestý, přitom měl tak velkou bouli na zadní straně nohy u achilovky, že musel mít speciálně upravené lyžáky a přesto měl problém nohu do nich dostat!

Nebylo to poprvé, co Svindal vynechal celou sezonu kvůli zranění a pak se úspěšně vrátil. V listopadu roku 2007 si v tréninku v Beaver Creeku poranil podbříšek a obličej, když nezvládl jeden ze skoků a skončil v ochranné síti. Tehdy vynechal celý zbytek sezony, zato v té další zvedl nad hlavu Křišťálový glóbus.

Návrat po 18 měsících

Nor tak má s návraty po zranění své zkušenosti.

Během toho letošního strávil nějaký čas v San Francisku s etablovanými profesory ze Stanfordu a výkonnými řediteli těch nejlepších společností v Silicon Valley. Chtěl vědět, proč jsou tak úspěšní. Možná chtěl něco z poznatků aplikovat i ve sjezdovém lyžování.

Pak už se chystal na novou sezonu. Před prvním Světovým pohárem v rakouském Söldenu napsal na svůj blog: „Je to zvláštní pocit, vracet se po více než 18 měsících do Světového poháru. Jel jsem dva závody na mistrovství světa v Beaver Creeku, tak doufám, že jsem všechno nezapomněl.“

O tom, že nezapomněl, v Rakousku ještě nepřesvědčil, zato v posledním listopadovém víkendu v kanadském Lake Louise už ano.

Nejprve vyhrál v sobotu o jedinou setinu sekundy sjezd před Peterem Fillem, aby v neděli podtrhl skvělý víkend vítězstvím i v superobřím slalomu. „V Lake Louise se mi vždycky dařilo. Po roce a půl bez závodění je to fajn start. Když jsem dojel do cíle, byl jsem trochu překvapený, že u mého jména svítila zelená, ale je to jedno, dokud tam ta zelená zůstane,“ smál se.

Rázem je z něj možná zase největší favorit na velký Křišťálový glóbus pro vítěze Světového poháru. Pro Nora by byl už třetí v kariéře.Najdete na iDNES.czmobilní verze