Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Akrobatický lyžař Honzig sní o olympiádě. Pomůžou fanoušci?

Akrobatický lyžař Daniel Honzig. | foto: www.sportstarter.cz

22 2016
Vloni se stal mistrem republiky v jízdě v boulích a jeho cílem je start na zimní olympiádě 2018. Jablonecký akrobatický lyžař Daniel Honzig má našlápnuto k úspěšné kariéře, chybí mu však peníze na přípravu.

Proto se rozhodl k netradičnímu kroku: oslovit přímo fanoušky, aby mu přispěli na nadcházející sérii evropských závodů. „Kvůli špatným sněhovým podmínkám v Česku jsem bohužel celý podzim musel trénovat na ledovcích, což mi sebralo hodně úspor na závodění. Akrobatické lyžování není v Česku příliš populární sport, a tak je velmi obtížné sehnat sponzory z řad firem,“ vysvětluje Honzig.

Účast na triu závodů ve Francii, Švýcarsku a Rakousku vyjde na 80 tisíc korun. A právě to je částka, kterou by nadějný lyžař rád vybral od svých fanoušků v kampani portálu Sportstarter.cz.

Před rokem se jabloneckému dobrodruhovi Janu Franckemu tímto způsobem podařilo získat výraznou podporu pro 700 kilometrů dlouhý ultramaraton v kanadském Yukonu a šlo o doposud nejúspěšnější kampaň na Sportstarteru. Daniel Honzig by ho nyní rád napodobil. Odměnou podporovatelům může byt osobní trénink s Danem na sněhu i na trampolíně nebo podepsaná závodní lyže.

Jízdu v boulích v Česku proslavily jablonecké sestry Nikola a Šárka Sudovy, ty však již ukončily kariéru. Daniel Honzig je tak v této disciplíně ve svých 23 letech největší českou nadějí pro účast na Zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu. „Mým cílem je také zapojit se do celého seriálu Světového poháru,“ říká talentovaný reprezentant.

Daniel Honzig se na lyže poprvé postavil ve třech letech a v pěti ho rodiče přivedli do oddílu akrobatického lyžování TJ Bižuterie Jablonec. „V té době se začal utvářet můj názor na běžné sjezdové lyžování, které jsem si potřeboval pokaždé oživit nějakým tím skokem podél sjezdovky nebo zpestřit různými triky,“ nastínil své začátky lyžař-akrobat.

Od 16 let reprezentuje Českou republiku na mezinárodních závodech. Vloni skončil desátý na univerziádě, na mistrovství světa obsadil 33. místo.

Jeho domovským tréninkovým areálem je Tanvaldský Špičák, kde se věnuje i mladším lyžařským nadějím. Oproti zahraničním soupeřům je ve značné nevýhodě. „I když makám a stavím různé skoky a trať, je těžké se rovnat těm nejlepším, kteří mají v Alpách k dispozici mnohem více sjezdovek a sněhu během celé sezony,“ upozorňuje Honzig.

Přesto si pro letošek na soupeře přichystal jeden z nejnáročnějších akrobatických prvků. „Nejprve hodím salto dozadu s chytnutím lyže a dole přidám jeden z nejtěžších skoků s otočkou o 720 stupňů mimo osu těla,“ popisuje český reprezentant. Jeho jednoznačnou metou je nyní zimní olympiáda 2018, kam by se v příštím roce rád kvalifikoval.

Pomůžou mu fanoušci s financováním jeho snu?Najdete na iDNES.czmobilní verze