Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger dál bojuje o očištění jména, nechal se vyšetřit na klinice Mayo

Cyklista Roman Kreuziger | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2015
Přesně za týden stane Roman Kreuziger před Sportovním arbitrážním soudem v Lausanne, který projedná případ jeho biologického pasu. Nyní zveřejnil český cyklista informaci o další akci, jež má napomoci k očištění jeho jména.

„Za téměř dva roky jsem předložil celou řadu důkazů, mluvících v můj prospěch,“ zdůrazňuje Kreuziger. „A přidal jsem další. Na žádost Českého olympijského výboru, jehož rozhodčí komise projednala minulý rok můj případ, jsem letos absolvoval testy na Mayo Clinic, jedné z nejlepších světových a především nezávislých klinik. Klinika jednoznačně potvrdila, že změny v mém pasu lze přičítat například extrémní fyzické zátěži a naopak nelze tedy šmahem tvrdit, že jsem dopoval. Potvrdila také, že trpím hypotyreózou, tedy sníženou funkcí štítné žlázy, a proto musím užívat vysoké dávky substitučního hormonu L-Thyroxine.“

Klinika Mayo je nezisková organizace a mezinárodně uznávané americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum, spojené s univerzitní nemocnicí v Rochesteru v Minnesotě.

Kreuziger je připraven zveřejnit také kompletní posudek, k němuž přední experti na této klinice dospěli. „K tomu ale potřebuji souhlas UCI/WADA, které jsou stranami řízení před CAS (Sportovní arbitráži). Pokud ho dostanu, umístím kompletní výsledky testů z Mayo na svůj web. Nemám s tím problém,“ uvedl na webových stránkách kreuzigercase.cz.

Ke slyšení v Lausanne dojde ve středu 10. června, tedy přesně po 1 roce, 11 měsících a 14 dnech ode dne, kdy jej Mezinárodní cyklistická unie UCI kontaktovala ve věci údajných nesrovnalostí v biologickém pase z let 2011 a 2012.

Kreuziger v rámci boje o očištění svého jména předložil už čtyři posudky lékařských kapacit, hovořící v jeho prospěch. Zároveň zveřejnil veškeré dokumenty ze svých antidopingových testů a svůj biologický pas. Podstoupil také vyšetření na detektoru lži, kde prohlásil, že nikdy nedopoval.

„Nejsem lhář ani podvodník,“ opakuje. „Biologický pas považuji za skvělý nástroj. Musí však být stanovena jasná pravidla k jeho užití. K čemu slouží krajní hodnoty, když člověk může být obviněn, stejně jako já, aniž by tyto krajní hodnoty byly dosaženy?“

Sportovní arbitráž tentokrát nevynese verdikt téhož dne po slyšení. „Dostali výjimku, že nemusí rozhodnout v daný den a mají měsíc na konečný verdikt. Ale my bychom samozřejmě byli radši, kdyby to oznámili dřív,“ podotkl český cyklista.

Čtvrtého července totiž v Utrechtu startuje letošní Tour de France, kde by měl opět pomáhat Albertu Contadorovi. Kdyby si arbitráž s vynesením rozsudku dala na čas s vyčkávala s jeho oznámením až do 10. července, tým Tinkoff-Saxo by patrně Kreuzigera nenominoval, aby tím neriskoval jeho případné odvolání během Tour.

„Teď můžeme udělat jediné: požádáme arbitráž, aby kvůli Tour vynesla verdikt co nejdříve,“ říká Kreuzigerův právník Jan Šťovíček. „Jsou to rozumní lidé. Stačí, když nám co nejdříve oznámí konečný výrok, nepotřebujeme hned komplexní odůvodnění. Půjde samozřejmě také o to, zda mezi soudci bude panovat shoda, nebo dojde k názorovým rozdílům, které si budou vyjasňovat. Z mého pohledu je však věc jednoznačná: Roman je nevinný, není co řešit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze