Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ubude nepříjemných zranění? Sjezdaři mohou od ledna jezdit s airbagem

SMUTNÝ, NE VŠAK NEOBVYKLÝ POHLED. Zranění jsou na lyžařských svazích poměrně častá. | foto: Reuters

19 2014
Alpské lyžování se může stát brzy bezpečnějším. Mezinárodní lyžařská federace totiž schválila sjezdařům od ledna 2015 používání airbagů. Nebudou povinné, i tak FIS doufá, že se stane součástí výbavy všech sjezdařů.

Třeba by zabránily mnoha děsivým pádům v minulosti. Třeba by pomohly, aby zranění neničily kariéry tolika sportovcům. Třeba by ulehčily řadě sjezdařů život po kariéře.

Airbagy se stanou od roku 2015 volitelným doplňkem sjezdařů. Lyžařská federace je představila už před více než dvěma roky, až nyní se však budou moci začít využívat v praxi.

„A pomohou zabránit těm nejvážnějším zraněním,“ věří Sarah Lewisová, generální sekretářka FIS. „Poučili jsme se z různých pádů v minulosti a na tomto základu jsme se snažili vylepšit situaci do budoucna.“

Vzduchové polštáře se nafouknou během milisekund, když jezdec ztratí kontrolu. Měly by ochránit nejcitlivější místa - krk, záda, hrudník, ramena a klíční kosti. Systém vyrobila italská firma Dainese, která sbírala data posledních pět let.

Premiéru by si měl odbýt při ženském sjezdu v rakouském Bad Kleinkirchheimu, který se bude konat 10. ledna. Muži by ho měli poprvé v závodě využít při sjezdu ve švýcarském Wengenu o víkend později.

Udělají airbagy z alpského lyžování bezpečnější sport?

Nejhorší pády nedávné minulosti

Scott Macartney (Kitzbühel 2008). Po hrůzostrašném pádu na záda utrpěl zranění mozku.

Matthias Lanzinger (Kvitfjell 2008). V letu narazil do jedné z branek a nekontrolovatelně odletěl do ochranné sítě. Přišel o holeň levé nohy.

Daniel Albrecht (Kitzbühel 2009). Při tréninkovém pádu si vážně poranil mozek a plíce.

Hans Grugger (Kitzbühel 2011). Těžké zranění hlavy, rovněž v tréninku.

Lindsey Vonnová (Schladming 2013). Neustála skok, skončila v kotrmelcích a pád odnesla těžkým zraněním kolene.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze