Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Agassiho smutné léto skončilo depresí

2 2000
P r a h a, N e w Y o r k - Těžko se jde do práce, pokud myšlenky bloudí jinde. I když je tou činností utkání druhého kola US Open a aktérem Andre Agassi. Třicetiletý Američan, jehož kariéra má stejně proměnlivou tvář jako tenista sám, vypadl z turnaje nejrychleji od roku 1993, kdy skončil už v prvním kole. Porážku 3:6, 2:6, 4:6 ovšem nasazené jedničce a obhájci titulu vypsaly nejen šlehavé údery Francouze Clementa, ale hlavně smutný osud posledních týdnů.

Agassi prohrál sotva 48 hodin poté, co prozradil, že jeho matka i sestra bojují s rakovinu prsu a co připustil, že má potíže soustředit se. Ke všemu matku tento týden hospitalizovali s krevní sraženinou.

"Nevím, na co Andre myslí, ale tenis to nebude," tušil televizní komentátor a daviscupový kapitán John McEnroe.

Dvaadvacetiletý Clement, s červeným šátkem kolem hlavy a ve slunečních brýlích vzor Terminátor, měl Agassiho naservírovaného už loni na French Open, kde mu k vítězství chyběly dva míče. Agassi se však tenkrát vysmekl a turnaj pak vyhrál. Jenže teď stál na kurtě jiný Agassi.

"Andre je hráč, kterého pohánějí emoce, víra a srdce. Poznáte, jakmile něco není v pořádku," řekl Agassiho kondiční trenér a přítel Gil Reyes pro New York Times.

Jeden z Agassiho výsledkových propadů - v roce 1997, kdy klesl až na 141. místo světového žebříčku - souvisel právě s kondičním trenérem. Agassi se později svěřil, že ho tou dobou tížilo vážně zranění Reyesovy dcery, která si na snowboardu pochroumala páteř. Kariéru mu také ovlivnilo dvouleté, loni rozvedené manželství s herečkou Brooke Shieldsovou.

Podobně se při tenise soužil Agassiho životní rival Pete Sampras, když se při Australian Open 1995 ukázalo, že jeho trenér Tim Gullikson má mozkový nádor, na nějž o rok později zemřel.

Jindy neomylný Agassi se proti Clementovi vystřílel do sítě či mimo kurt. Po prohraném mečbolu zamával lidem, podepsal se fanouškovi a rychle zmizel z dvorce.
"Možná to vypadalo, že se nesnažím, ale dal jsem zápasu všechno, co jsem mohl," pravil Agassi na tiskové konferenci. Mluvil nevýrazně, v krátkých větách.

"Nevím, co říci. Byl jsem ve všem pomalejší. Nebylo to ale věkem. Jen špatným tenisem." Otázkou je, zda se Agassimu v tomto rozpoložení bude chtít za méně než čtrnáct dní letět do Sydney obhajovat olympijské zlato. Či vůbec pokračovat v turnajích. "Nebylo to vydařené léto," dodal Agassi. "Skončilo brutálním dnem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze