Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Agassiho po příletu zajímala dvě témata: tenis a komunisté

21 1998
O s t r a v a - Nejistě, s výrazem vyhnance poslaného na konec světa, vystoupil osamělý Andre Agassi z malého privátního letadla, které dosedlo na dráhu v Mošnově včera v jednu hodinu po poledni, ale tenisová megastar nabrala brzy sebevědomý krok. Oblečen do hnědé kožené bundy, modrých džínů, černých bot, s batohem na zádech a dalšími třemi zavazadly, o která se postaral personál letiště, přijel Agassi na ostravské IPB Czech Indoor.

Za někdejší "železnou oponu" se osmadvacetiletý Američan podíval teprve podruhé, ale bude zde vůbec poprvé hrát tenis, protože na finále Davis Cupu 1995 v Moskvě byl jen jako zraněný divák. Únavu po cestě z Los Angeles, s mezipřistáním ve Frankfurtu, skryl Agassi za sluneční brýle. "Doufám, že projdu pasovou kontrolou," prolomil mlčení cestou z plochy do letištní haly. Než mu zkontrolovali pas, stihl dát autogram, ale před televizním štábem prchl do připraveného merce-desu.
Ten vyrazil jako třetí v koloně pěti vozů, které vedla policejní octavie se zapnutým majáčkem. Před autem, v němž seděl Agassi vedle ředitele turnaje Petera Kovarčíka, jel další mercedes se dvěma přidělenými osobními strážci. Jeden z nich už chránil papeže.
"Jak vypadá turnaj?" zajímal se Aga-ssi cestou do hotelu Imperial, kde měl připraveno prezidentské apartmá a vlastní obsluhu. Když před Ostravou spatřil kouřící komíny a šedivé paneláky, otázal se: "A co dělají komunisté? Nemohou se vrátit? Jakou tady mají podporu?"
Ačkoli si Agassi zamluvil kromě apart-má další tři pokoje, proti všemu očekávání přijel sám. Bez kouče Brada Gilberta, který se od něj jindy nehne, i bez kondičního trenéra Gila Reyese, jenž mu zároveň dělá bodyguarda. Že by s Agassim přiletěla i jeho manželka, herečka Brooke Shieldsová, to se nepředpokládalo.
"Andre řekl, že je přece dospělý a že chce jednou zkusit být na turnaji sám," vysvětloval absenci Agassiho doprovodu ředitel turnaje, odmítající domněnky, že by Američanova samota mohla naznačovat chuť z Ostravy zase brzy zmizet. "Zpáteční letadlo si objednal na pondělí v jedenáct dopoledne," dodal Kovarčík. Finále IPB Czech Indoor se hraje v neděli. Agassi pak v Evropě zůstává, další týden má namířeno na turnaj do Stuttgartu.
Po dvou hodinách odpočinku, při cestě do tréninkové haly ve Vítkovicích, se Agassi v hnědých teplákách vydal na krátkou obhlídku turnajového prostředí. V šestnáct hodin začal tvrdý hodinový trénink se Slovákem Karlem Kučerou. Poněkud bizarní spárování - tihle dva nebyli daleko od boxu v nedávném osmifinále US Open, kde se Agassimu u pozdějšího vítěze Kučery nelíbily opakované nadhozy míče při podání. Po antipatiích však nezůstala už ani stopa.
S kým hraješ? Já mám Dána Carlsena," vyzvídal Agassi na Kučerovi v přestávkách při sbírání míčů. "Říkali mi, že kurt bude pomalejší, ale je rychlý a klouže," vyjevil Američan první dojmy. Už po dvaceti minutách propotil triko a nijak nepotvrdil svou pověst tréninkového lenocha. "Miloši, tolik mluvit jsem tě ještě neslyšel," pronesl pak ke Kučerovu kouči Mečířovi, který přípravu sledoval a svému svěřenci často radil. "Ta tvoje raketa není špatná," potěžkal Mečíř obří Agassiho rám a vzápětí kontroval: "Bral bych ji jako podběrák na ryby."
Nejobletovanější tenista, milionář či spíše miliardář, po tréninku spěchal zpátky do hotelu, kde si lehl k televizi CNN. V plánu měl pak ještě večeři s daviscupovým kapitánem Tomášem Šmídem. Agassiho hotelové patro zůstalo pod dozorem ochranky i přes celou noc.

První kroky André Agassiho na letišti v Mošnově.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze