Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když vám červené „nebe“ spadne na hlavu. Yates vyvázl se čtyřmi stehy

PO ÚRAZU. Adam Yates se během Tour de France utrpěl kuriózní zranění. Do cíle dorazil s odstupem se zakrváceným obličejem, tržná rána na bradě si vyžádala čtyři stehy. | foto: Reuters

9 2016
Byl zčistajasna katapultován ze svého kola a měl pocit, že svět je vzhůru nohama. Jako by se mu přihodilo to, čeho se tolik báli staří Galové: totiž že jim nebe spadne na hlavu. S tím rozdílem, že na britského cyklistu Adama Yatese se pod vrcholem Aspinu nezřítilo nebe, nýbrž cosi velkého a červeného.

Přesněji: Na jezdce týmu Orica padl Poslední kilometr.

Ještě přesněji: Zřítil se na něj obří nafukovací „pavouk“, značící poslední kilometr etapy, pověstný FLAMME ROUGE.

Příčina toho všeho byla bizarní: jeden z fanoušků se páskem zachytil za kabel, pohánějící generátor, který zvedal „pavouka“ do vzduchu.

Generátor proto přestal fungovat, jedna jeho noha se zřítila a následně celý „pavouk“.

„Něco takového se nám nestalo patnáct let. Je to velmi politováníhodné,“ říkal ředitel Tour Christian Prudhomme.

Adam Yates, loni překvapivý vítěz worldtourové jednorázovky Classica San Sebastian, předtím v závěru páteční pyrenejské etapy útočil na bílý trikot Juliana Alaphilippa z týmu Etixx. „Na vrcholu stoupání na Aspin jsem následoval Dana Martina, když zaútočil,“ líčil.

Dan Martin byl posléze opět pohlcen zhruba třicetičlennou skupinou favoritů, zato Yates nikoliv. „Kvůli bílému trikotu jsem riskoval i při sjezdu do cíle.“

V okamžiku karambolu měl pod „flamme rouge“ zhruba desetisekundový náskok na skupinu, ve které jel i Alaphillipe.

„Nemohl jsem nic dělat,“ prohlásil později. „Měl jsem na reakci milisekundu, což není dost ani na to, abych začal brzdit. Ale pořád bylo lepší, že to spadlo jen na mě. Kdyby se tak stalo až ve chvíli, kdy pod flamme rouge projížděl peloton, byly by v rychlosti 70 nebo 80 km/h následky mnohem horší.“

08.července 2016 v 19:13, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 01:35

El ORICA-BikeExchange reporta que salvo los cortes en la barbilla Adam Yates está bien tras el colapso del inflable pic.twitter.com/BBBuEZioYa

Dopadl obličejem přímo na asfalt, zatímco jeho kolo, vymrštěné do vzduchu, přistálo na vršku konstrukce. Když se Yates vzpamatoval, viděl Chrise Frooma a spol., jak se probíjejí skrz zřícenou konstrukci. Do cíle dorazil s odstupem se zakrváceným obličejem, tržná rána na bradě si vyžádala čtyři stehy.

„Mám pořezané i rameno, mám taky bolavé zápěstí a koleno, ale to bude O.K: Mým dalším cílem je vyhrát tu jednu z horských etap,“ odhodlaně vyhlásil.

09.července 2016 v 00:02, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 01:34

Inflatable Tour banner attacks Adam Yates leaving him initially deflated https://t.co/2pj19nteA1 #sbstdf #sbscycling pic.twitter.com/ZyaUW6dnpv

Na sociálních sítích se hned objevilo, že díky zašívané bradě aspoň bude více k rozeznání od svého dvojčete Simona. Ten však momentálně nesmí závodit kvůli dopingové kontroverzi.

Sportovní ředitel závodu Thierry Gouvenou po etapě vyhlásil, že vzhledem k pádu „flamme rouge“, jenž způsobil zdržení jezdců, vezmou organizátoři za směrodatné odstupy, jaké byly mezi cyklisty tři kilometry před cílem.

Po dlouhém studování záznamu jury dospěla k názoru, že Yates si bílý trikot vysloužil, protože tři kilometrů před metou měl náskok sedmi vteřin na Alaphilippovu skupinu - což mu stačilo, aby o vteřinu předstihl v pořadí Alaphilippa a posunul se i na celkové druhé místo na Tour.

Bílý dres slavnostně přebere v sobotu před startem 8. etapy v Pau.

A pokud by o něj v sobotu v Pyrenejích hned zase přišel, pak vstoupí do historie jako jediný jezdec, jenž nosil na trati bílý trikot, ale nikdy ho neobdržel na pódiu pro vítěze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze