Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favorit Ťoupalík ráno omdlel v koupelně. Zvažoval, zda vůbec nastoupit

Český cyklokrosař Adam Ťoupalík na trati mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide. Závod kvůli zdravotním potížím nedojel. | foto: Martin Bali-Jenčík, www.cyklokros.cz

1 2014
Hoogerheide (Od našeho zpravodaje) - Patřil mezi velké favority na zlato. A moc po něm i toužil. Jenže místo toho juniorský cyklokrosař Adam Ťoupalík zažil nejchmurnější den své kariéry. Závod mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide vůbec nedokončil.

Už od sobotního rána sedmnáctiletý jezdec Adam Ťoupalík cítil, že to nebude jeho den. "Vstal jsem a šel jako obvykle do koupelny, ale tam se mi zatočila hlava a upadl jsem," líčil už osprchovaný u stanu české reprezentace.

Ve tváři bylo patrné jeho obrovské zklamání. Na hlavě pod čepicí schovával ránu po pádu v koupelně. "Myslel jsem, že vůbec nepojedu, ale po snídani se mi udělalo líp, tak jsem do toho šel s tím, že buď zkusím vyhrát, nebo to vůbec nevyjde," dodal.

Fotogalerie

Bohužel pro české barvy se stalo to druhé.

Zatímco na stupních vítězů slavili tři mladí Belgičané, jejich velký rival Ťoupalík se už dávno sprchoval. Závod vzdal po třetím z pěti okruhů. Od startu bylo evidentní, že není ve své kůži.

"Po té ranní nehodě jsem vůbec nevěděl, co mám v závodě od těla čekat. V podstatě jsem vydržel s ostatními jen jedno kolo," povídal. Na rozbahněné trati trpěl.

"V pátek ho trápily bolesti hlavy, při tréninku měl zvýšenou tepovou frekvenci a ráno to vyvrcholilo tím, že omdlel. S doktorem jsme řešili, zda vůbec nastoupí," uvedl jeho otec a trenér Libor Ťoupalík.

Že by za náhlým kolapsem stála tíha okamžiku a role favorita, jeho otec odmítá. "Ne, to určitě ne, s tím Adam problémy nemá. Připravený byl výborně i po psychické stránce. Prostě to na něj padlo na tenhle den," dodal.

Mladíček z Tábora tak nešťastně zakončil jinak výtečnou sezonu. Vyhrál tři závody Světového poháru i celkové pořadí prestižního seriálu. Jenže při vrcholu v nizozemském Hoogerheide ho zradilo zdraví. Přitom se měl porvat o duhový dres světového šampiona. Na něj si tedy musí ještě nechat zajít chuť, příští rok už navíc pojede v kategorii do 23 let.

"Byla to v juniorech poslední šance na zisk mistrovského dresu. Příští rok je ale šampionát v Táboře a na to se budu snažit připravit co nejlépe," doplnil odhodlaně Ťoupalík.Najdete na iDNES.czmobilní verze