Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Draft NBA mi otevírá možnosti, ví Pecháček. Myslí na Ameriku i reprezentaci

Adam Pecháček (vlevo) při utkání reprezentace do 19 let. | foto: Václav Mudra ČBF

20 2016
Adam Pecháček dalším Čechem v NBA? Je to klidně možné. Alespoň jeden předpoklad český pivot splnil - přihlásil se do letošního draftu. Sám však ví, že to samo o sobě ještě nic neznamená a případná cesta až do nejslavnější ligy světa bude pro něj ještě hodně dlouhá.

V nabídce pro draft do NBA letos nebude chybět české jméno. Díky jedenadvacetiletému Adamu Pecháčkovi.

A ten má nyní co vysvětlovat. Proč se tak rozhodl? „Chci vyzkoušet něco nového, získat další zkušenost a třeba si otevřít možnosti na další sezonu. Chtěl bych zjistit, jak to funguje v Americe. Sice jsem tam už jednou byl, ale neměl jsem možnost trénovat. Jsou to nové věci. Není ale stoprocentní, že když jsem se zapsal do draftu, čekám, že si mě musí vybrat tým z NBA. Počkám, co bude na obzoru a co bude dál.“

Pecháčkovi, který na druhou polovinu tohoto ročníku odešel na hostování z italského Reggio Emilia do polského Koszalinu, končí už o víkendu u našich severních sousedů sezona.

„Budu pak trénovat v Praze a připravovat se na další kemp, který už bude v Los Angeles nebo New Yorku. To bude součást přípravy na draft, která mi ukáže, jakým směrem se mám ubírat,“ plánuje si blížící se týdny.

Uvažoval však i o možnosti zapojit se v některém z týmů do jedné z nejsledovanějších příprav NBA Summer League? „Zatím jsem o ní nepřemýšlel. Ještě před tím je ve hře Adidas Camp v Trevisu, kam bych rád zavítal. To ale záleží na pozvání. Vše musím sladit i časově. Je zde také reprezentace, které chci dát sto procent.“

Jméno českého basketbalisty mohlo v draftu figurovat i před rokem, ale Pecháčkův vrstevník Martin Peterka se však nakonec odhlásil.

„Pamatuji se, že to Miči takhle udělal. Stejnou taktiku asi neplánuji, ale účel bude dost podobný. Přihlásil jsem se ale, abych něco ukázal. Být přihlášený v draftu neznamená automaticky být známý v Evropě. Záleží na výkonu, který v Americe předvedete a ten se budu snažit mít co nejlepší,“ ví pivot se zlatou rukou, že zadarmo nic nedostane.

Budoucnost někdejšího mládežnického reprezentanta je tak nyní hodně nejistá. Mnohé záleží na výsledcích magické noci 23. června v Brooklynu.

Profesorská Itálie, volnější basket v Polsku

Pecháček se ale neupíná pouze na zámořskou kariéru také z důvodu, že má ještě na rok platnou smlouvu v kádru italského účastníka Eurocupu: „Nebráním se tomu zůstat v Reggio Emilia, i když bych si rád vyzkoušel něco nového. Třeba tady v Polsku, zase v jiném týmu. Bude záležet na rozhodnutí vedení Reggia. Vše budeme řešit až podle toho, jak dopadne draft.“

V sestavě aktuálně druhého celku italské ligy se však příliš často neobjevoval. V Serii A nastoupil celkem ke 14 zápasům průměrně na čtyři a půl minuty, během nichž zaznamenal 1,7 bodu. V pěti eurocupových zápasech měl minutáž o málo vyšší, ale bodový průměr takřka totožný.

Přesun do polské Tauron ligy na konci ledna mu však rozhodně prospěl. V neděli ho čeká v dresu Koszalinu 15. zápas. Zatím odehraje více jak polovinu hrací doby a s 13,1 bodu je nejlepším střelcem v aktuálním kádru. Navíc ještě přidává 5,2 doskoku na utkání. Pouze ve třech ze 14 zápasů nezaznamenal dvojciferný počet bodů.

„Pro mě je Polsko naprosto nová zkušenost z hlediska basketu i okolností mimo hřiště, která se mi hodí. Mohl jsem se vrátit zpátky do herního rytmu. To byl také hlavní důvod, proč jsem šel hostovat. Odehrál jsem 14 zápasů, ale bohužel jako týmu se nám moc nedařilo a nepostoupili jsme do play-off,“ smutní Pecháček, že jeho polská mise v neděli minimálně pro letošek končí.

Pecháčkovi totiž soutěž našich severních sousedů svědčí. „Rozdíl mezi Itálií a Polskem je hlavně ekonomický. Týmy v Polsku mají nižší rozpočet než v italské Serii A. Hlavně američtí hráči tu tedy nejsou tak kvalitní. Rozdíl je ale i ve hře. V Polsku se hraje jednodušší basket. Organizace na hřišti není na takové úrovni jako v Itálii, kde se hraje někdy až moc profesorsky. Tady je pohyb volnější a to mi víc sedělo. Zázemím jde polský basket hodně nahoru a je srovnatelný s Itálií,“ přemítá nad soutěžemi, se kterými má aktuální zkušenosti.

Český basketbalista Adam Pecháček v utkání ME do 20 let

Český basketbalista Adam Pecháček v utkání ME do 20 let

Na devět zápasů navíc v Koszalinu vytvořil údernou českou letku s Patrikem Audou. České spolupráce pod košem si mohl užívat naposledy 19. března. Pak Auda zamířil do Španělska.

„Na jednu stranu mě mrzí, že Patrik odešel. Byl tu jediný Čech a hrálo se mi s ním dobře. Vyhověli jsme si i mimo hřiště. Když jsem ale zjistil, jakou má možnost, tak na jeho místě bych taky neváhal. Možná bych na něj byl i naštvaný, kdyby tam nešel. Když podepsal s Manresou, bylo už na 90 procent jasné, že nepůjdeme do play-off,“ přeje svému kamarádovi angažmá v nejlepší evropské lize.

Kam však povedou v sezoně 2016/17 kroky Adama Pecháčka?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze