Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pavlásek už tenis neflinká, a tak se dostal do světové stovky

Adam Pavlásek | foto: Profimedia.cz

14 2016
Po čtvrtfinálovém vyřazení na challengerovém turnaji v Prostějově byl tenista Adam Pavlásek hodně zklamaný. Na domácích kurtech svého klubu promarnil další možnost na průnik do světové stovky. Hned po dalším podniku ale mohl hořkou pilulku vyplivnout do koše.

V Praze dokázal porazit všechny soupeře včetně nasazené jedničky Lukáše Rosola a po zisku titulu měl jasno. Poprvé v kariéře je u jeho jména dvouciferné číslo. Adam Pavlásek, 99. hráč žebříčku ATP.

„Z každé výhry mám radost, ale v tomto případě je v úspěchu něco navíc. Vyhrál jsem domácí turnaj, postoupil do stovky. Doufám, že se v ní zabydlím a budu stoupat ještě nahoru,“ povídal s úsměvem tenista, jenž má za sebou dva vítězné debly v Davis Cupu, ale i pověst hráče, který někdy v tréninku nedává tenisu maximum. „Dříve jsem to trochu flinkal. Ale už loni jsem tomu začal dávat víc - a je to znát.“

Bývalý přítel Petry Kvitové prožívá příjemné měsíce, i když v Praze vyhrál svůj první letošní challenger, přestože byl už počtvrté ve finále.

Předchozí tři neúspěchy bohatě vynahradilo nedávné French Open. Do hlavní soutěže se dostal až na poslední chvíli jako „šťastný poražený“ z kvalifikace. V 1. kole vyhrál pětisetovou bitvu se Španělem Carballésem a zjistil, že už dozrál k velkým zápasům.

„Vidím, že můžu na téhle úrovni hrát. Víc mě to namotivuje, abych byl dřív ve stovce žebříčku a nemusel hrát kvalifikace,“ radoval se na Roland Garros a po porážce ve 2. kole spěchal do Prostějova na největší český turnaj.

Tam se ovšem neprosadil. „Jeho vyřazení mě hodně mrzelo. Bylo to snad největší zklamání z celého turnaje. Adam z řady důvodů už potřebuje být ve stovce. Jsou v tom pochopitelně i finance, ale hlavně hráč světové stovky už hraje především turnaje ATP a na nich má zajištěný start v hlavní soutěži,“ komentoval Pavláskův neúspěch šéf prostějovského tenisu a sportovní manažer Miroslav Černošek.

S uznávaným tenisovým bossem souhlasí rovněž Jaroslav Navrátil. Nehrající kapitán daviscupového výběru a Pavláskův bývalý trenér si uvědomuje, že udržet se ve stovce je snadnější než se do ní dostat.

„Když jste v ní, hrajete turnaje a čekáte na šanci. Třeba narazíte na hráče z desítky, využijete jeho slabší den a rázem zase v žebříčku poskočíte. Za týden už nikdo nebude řešit, jestli byl unavený, nebo ne. Vy máte body. Proto je důležité, aby Adamovo přešlapování na hranici stovky už netrvalo dlouho,“ uvedl Navrátil.

Tenista TK Agrofert už nechtěl na vstup do vybrané společnosti déle čekat. V pražské Stromovce rázně zvedl z antuky klíč od dveří s jmenovkou Top 100. Hned vzápětí zjistil, co obnáší průchod touto branou. „V Kitzbühelu už mám jistý start v hlavní soutěži,“ vypozoroval s uspokojením Pavlásek.Najdete na iDNES.czmobilní verze