Politika za 70 euro. Protesty v lezení jsou taktickou hrou, ví Binter

ŠÉFTRENÉR. Český šéftrenér Tomáš Binter (vlevo) v družném rozhovoru v innsbrucké hale Olympiaworld. | foto: Monika Brkalová

8 2018
Innsbruck (Od našeho zpravodaje) - U nástěnky s oficiálními výsledky bylo v pátek rušno. K uším doléhala až babylónská změť jazyků, trenéři reprezentací stále dokola diskutovali o sporných momentech z kvalifikace MS v lezení na obtížnost. Někteří doufali v uznání jimi vzneseného protestu, jiní si přáli zamítnutí stížnosti proti svým svěřencům. Do této kategorie patřil i český šéftrenér Tomáš Binter.

Stál v hloučku mezi svými svěřenci i dalšími členy realizačního týmu české lezecké reprezentace. Napjatě čekal na verdikt rozhodčích ohledně Adama Ondry.

Občas se k němu otočil některý ze zahraničních koučů a vyjádřil mu podporu. Binter přesto dlouho nezůstával v klidu. Chtěl vědět, zda bude Ondra potrestán za šlápnutí na reklamní banner, nebo ne. 

Definitivní ujištění, že Ondrovi zůstane původní výsledek, a tím pádem kvalifikační vítězství, přišel po dlouhých desítkách minut. „Jury usoudila, že si Adam nijak nepomohl. Stížnost zamítla,“ řekl Binter s úlevou v hlase. „Uběhla doba pro podávání protestů, takže už máme klid.“

Taktické šachy

Zatímco Binter byl nervózní, Ondra si z případného trestu, tedy neuznání bodů, které mu vyneslo zdolání překážek od osudného kontaktu s reklamou na modré cestě, těžkou hlavu nedělal.

„Pro mě je zásadní, že jsem obě cesty topoval (dolezl až na vrchol). To je pro mě velké povzbuzení před semifinále, dodalo mi to sebedůvěru. Že by na papíře stálo, že jsem získal méně bodů, by mi bylo úplně jedno,“ vysvětloval. 

ONDRA: Cítím šanci na zlato

V kvalifikaci mu šlo o dobrý pocit a postup dál. Netoužil ji za každou cenu vyhrát. Proti němu vznesený protest byl nicméně dobrou ukázkou toho, že lezecké závody nekončí v okamžiku, kdy sportovec opustí stěnu.

Kvůli možnosti podávat stížnosti, ať už na špatně ohodnocený výkon nebo technický prohřešek, se rozehrávají v zákulisí taktické šachy a na oficiální výsledky se čeká i hodiny.

„Můžete protestovat, abyste pomohl svému svěřenci vzhůru výsledkovou listinou, případně se snažíte vytvořit tlak na rozhodčí, aby byli přesnější v hodnocení,“ vysvětluje Binter. A dodává, že nestačí mít pravdu.

Jediný zamítnutý protest

O tom, zda dosáhnete svého, rozhoduje i správně zvolená forma protestu. „Na jednu věc jde upozornit vícero způsoby a vy si musíte vybrat ten správný. Je to taktika a vy ji musíte ovládat,“ přibližuje šéftrenér české reprezentace.

Sám je v této politice zdatný. Jen jedinkrát svaz přišel o 70 euro. Tolik totiž stojí podání protestu. „Pokud je přijatý, peníze se vrací," vysvětluje.

TALENT. Český lezec Jakub Konečný pronikl v lezení na obtížnost na MS v...
NA MODRÉ. Český lezec Adam Ondra zdolává modrou cestu při kvalifikaci lezení na...

„Když jsem jedinkrát neúspěšně protestoval, bylo to záměrně. Šlo o postup do finále juniorského světového šampionátu a ta šance byla malá. Jenže případný úspěch za ztracených 70 euro rozhodně stál,“ vzpomíná na rok 2015 a situaci kolem Jakuba Konečného. 

Binter zároveň připomíná, že často rozhodují rovněž vzájemné vztahy a ty má oblíbený kouč dobré. Také kvůli tomu, že k protestům sahá pouze v oprávněných případech.

Dva protesty na Ondru

Jsou národy, které si stěžují často - Francouzi, Slovinci a Rakušané. Zkrátka velmoci. „Jiné národy jsou zase klidnější,“ podotýká Binter. K tomu, aby zbytečně nepodával beznadějné protesty a svaz nepřicházel o peníze, mu pomáhá početný realizační tým.

„Pořizujeme si vlastní záběry, točíme to na tablet. Pak se na něj podíváme a společně vyhodnotíme další postup. Můžeme pak apelovat na rozhodčí v případě, že protestem proti našemu závodníkovi nesouhlasíme. U Adama jsme došli k závěru, že se banneru dotkl, ale nepomohl si.“

A stejně to viděla i jury. A to dokonce dvakrát. První stížnost na Ondru přišla krátce poté, co zdolal modrou cestu. Binter okamžitě situaci řešil. „Bavili jsme se s rozhodčími neformálně, ale byli jsme připraveni podat protiprotest. Naštěstí rozhodli v náš prospěch.“

Ondra byl ještě před tím, než se vydal na druhou cestu, „očištěn“. Mohl být v klidu. Zákulisní a zcela legální práce realizačního týmu mu pomohla od zbytečného stresu.

Když se poté po kvalifikaci objevil druhý protest, zaměřený opět na stejný moment se šlápnutím na banner z modré cesty, Ondra už nic neřešil. Nemusel. Věděl, že postoupí v každém případě. A na čele výsledkové listiny po dalším zamítnutí od rozhodčích zůstal.

Nejčtenější

Ve formě hrající Pastrňák přidal další gól, trefili se i Vrána a Hyka

David Pastrňák (vlevo) a Brad Marchand oslavují bostonský gól proti Coloradu.

VIDEO Už ve třetím zápase za sebou skóroval se 17 trefami nejlepší střelec NHL David Pastrňák. Ve středu...

Kámen, nůžky, papír? Nepřípustné. Výkop neurčila mince, sudí za to pyká

TAKHLE TO MÁ VYPADAT. Ilustrační snímek losu o výkop.

Anglický rozhodčí David McNamara byl potrestán za to, že před říjnovým ligovým utkáním mezi...

Střet zájmů a nefér výhody. Federer čelí kritice grandslamového vítěze

Švýcarský tenista Roger Federer v zápase s Dominicem Thiemem z Rakouska.

Všichni tenisté jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Třaskavou debatu rozpoutal francouzský...

Boj o Dočkala. Zamíří kapitán reprezentace zpět na Letnou?

Sparťanský záložník Bořek Dočkal lamentuje po neproměné šanci v utkání Evropské...

Kdybyste chodili pravidelně kolem sparťanského tréninkového hřiště, velmi pravděpodobně byste v...

Šéf, vůdce, osobnost. Fotbalisté muže do nepohody už zase našli

LÍDŘI Bořek Dočkal (vpravo) a Vladimír Darida, největší osobnosti současné...

V září na závěr éry bývalého trenéra Jarolíma nebyl ani jeden z nich. V říjnu při nástupu nového...

Další z rubriky

Futsalové hvězdy v Chrudimi: kazašský Higuita či kanonýr Taynan

Futsalový střelec Taynan v bílém dresu Kazachstánu v utkání s Ruskem.

Když trenér chrudimských futsalistů Felipe Conde hovořil o běloruské Lidě, tedy prvním soupeři v...

SPORT 2019: Hokejem ožije Slovensko, atleti okusí Katar, vrací se ragby

Český hokejista Andrej Nestrašil cloní před ruským gólmanem Iljou Sorokinem.

Olympijský oheň v roce 2019 planout nebude, ale i tak je v plánu celá řada globálních sportovních...

Březina o své proměně: Předtím jsem řešil jen bruslení. To se změnilo

SELFIE. Druhý muž finské Grand Prix Michal Březina (vlevo) pořizuje snímek s...

Ve Vancouveru se před osmi lety zviditelnil zdařilým debutem na olympiádě. Začátkem prosince se...

Najdete na iDNES.cz