Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skiatlon v Rumunsku by mi měl sedět, říká Fellner před šampionátem

25 2016
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti? Pro běžce na lyžích Adama Fellnera to letos zatím neplatí. V létě mladík z Jeseníku na kolečkových lyžích uhnal i Lukáše Bauera, na sněhu ale na pronikavý výsledek zatím čeká. Změnit to chce na světovém šampionátu do 23 let, který právě probíhá v rumunském Rašnově.

„Chci co nejlépe reprezentovat Českou republiku a bojovat o místo v první dvacítce,“ vypráví dvaadvacetiletý lyžař Fenix Ski Teamu Jeseník.

Mistrovství světa v Rumunsku pro něj začalo pondělním sprintem, skončil v páté desítce. O den později proběhl 15 kilometrů klasicky na 26. místě. Nejvíc si slibuje od skiatlonu, který je na programu ve čtvrtek. „Měl by mi nejvíc vyhovovat, skiatlony mi vždycky šly. Je to na dvakrát patnáct kilometrů, a čím delší, tím pro mě lépe. Na tento závod se soustředím,“ prozradil.

Pořádný výsledek mu může zachránit jinak zatím rozpačitou sezonu. Po letním stříbru z mistrovství republiky na kolečkových lyžích, kde nestačil jen na Martina Jakše, myslel na úspěch i ve stopě.

„Zatím nejsem moc spokojený. Kvůli špatným sněhovým podmínkám nebylo tolik závodů, ale ani tak to není to pravé, co naznačovala povedená letní příprava. Do konce sezony zbývá měsíc, tak snad se to ještě zlepší,“ přeje si Fellner.

Startoval na Alpen Cupu v Rakousku a Slovinsku a pak v Novém Městě na Moravě na závodech FIS. „Nejpovedenější víkend jsem měl v rakouském Hochfilzenu hned na začátku, ale pak už tomu pokaždé něco chybělo. Rád bych věděl co, abych na tom mohl zapracovat. Pocit ze závodů nebyl úplně pozitivní,“ neskrývá.

Letos si vyzkoušel i atmosféru Světového poháru v Novém Městě na Moravě. „Už to pro mě bylo podruhé, jednou jsem jel v Novém Městě před čtyřmi lety. Pro nás, méně zkušené závodníky, je vždycky skvělé poznat takovou akci, která patří mezi ty největší, co můžete v kariéře zažít. Je to úplně jiné závodění, člověku to otevře oči a vrátí ho to do reality, výkonnost chlapů z Norska a Švédska je obrovská. Na jednu stranu vás to může vyhecovat, ale na druhou i srazit, protože je vidět, že elita je ještě někde úplně jinde. Chtělo by to dojíždět kolem padesátky, to je při povedeném závodě v mých silách. Ale i tak jsem byl s výsledkem spokojený,“ komentoval Fellner své 72. místo na patnáct kilometrů volnou technikou.

Ve dvaadvaceti letech by chtěl být více konkurenceschopný navzdory tomu, že výkonnost u běžců na lyžích narůstá postupně.

„V našich letech už by závodník měl podávat velmi dobré výkony. Ale zlepšování jde strašně pomalu, není to ani skoro z roku na rok. Na vrcholu jsou teď lyžaři kolem třicítky i po ní, takže cesta je ještě dlouhá. Ale tak daleko se nedívám, plánuji jen na nejbližší sezonu nebo dvě,“ tvrdí.

V nich má za cíl probojovat se do reprezentačního A týmu. Právě dobrý výsledek ze světového šampionátu do 23 let by Fellnerovi mohl hodně pomoci.

„To se řeší až po sezoně v dubnu nebo květnu. Snažím se tím nezatěžovat hlavu a zajíždět co nejlepší výsledky, abych tam mohl být zařazený. Teď hlavně dobře zajet na světovém šampionátu a pak se uvidí,“ nechce se jesenický závodník dostávat pod tlak.Najdete na iDNES.czmobilní verze