Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Abraham: Jezdit poslední v MotoGP je horší, než být v superbicích vpředu

Karel Abraham před Velkou cenou Brna. | foto:  David Neff, MAFRA

2 2015
Měl na stole pár nabídek, aby i v příštích letech zůstal v MotoGP. Jenže Karel Abraham dobře tušil, že tahle cesta už dál postrádá smysl. "Věděl jsem, že výsledky se zlepšovat nebudou, a tak bych zůstával v MotoGP jen proto, abych tam byl," říká 25letý jezdec. Po 11 letech tak opouští mistrovství světa a příští rok pojede šampionát superbiků.

Ve středu totiž motocyklista Abraham definitivně potvrdil dřívější informace iDNES.cz, že získal angažmá u týmu Milwaukee BMW. Zatím je to smlouva na jeden rok, na další má stáj opci. V lednu motorku poprvé otestuje, koncem února ho pak čekají úvodní závody v Austrálii.

Proč jste se rozhodl přestoupit?
Měl jsem nabídky, abych v MotoGP zůstal, a to za podmínek, které byly pro mě splnitelné. Ale rozhodl jsem se tak proto, že MotoGP už není z mého pohledu moc dobrá. Poslední dva tři roky byly výsledky čím dál tím víc horší. Měli jsme problémy na více frontách. Mám na tom svůj velký podíl já, navíc jsem byl zraněný, ale velký vliv na tom měl i materiál, který nebyl takový, jak bych si představoval. Technika nebyla na úrovni a věděl jsem, že se to do budoucna nezlepší. Že lepší stroj nedostanu, a tak se ani výsledky nebudou zlepšovat. Ty stály letos za prd, takže ani psychicky bych na tom nebyl nejlépe, což jsou všechno aspekty, proč jsem zvolil superbiky.

Není to ale krok zpět?
Já se na to dívám tak, že je to pro mě naopak krok dopředu. Jasně, MotoGP je s ohledem na závodění naprostá jednička a z tohoto pohledu jsou superbiky krok zpátky. Ale já doufám, že když bude dobrý materiál, já budu dobře připravený a bude to hrát dohromady, tak je reálná šance zajíždět v superbicích dobrá umístění. Jak dobré, to teď nedokážu říct, protože jsem na té motorce nikdy neseděl. Ale když výsledky budou dobré, tak to pro mě bude skutečně krok vpřed. Protože jezdit poslední v MotoGP je horší, než jezdit na top pozicích v superbicích.

Má na to stáj, do které přicházíte?
Je to úplně nový tým. Ale jejich sponzor za nimi stojí a teď v superbicích to pro ně bude nová epizoda. Vím, že ten tým je hodně kvalitní.

Co bude naopak s týmem vašeho otce, za který jste doposud jezdil? A co s mechaniky, kteří vás provázejí od dětství?
Snažím se tlačit na to, aby tři mechanici, kteří se mnou dělali, byli v novém týmu i příští rok. A tým otce? To je otázka spíš na něj. Jsou tam ale nějaké možnosti, které řeší.

Věříte v návrat do MotoGP?
Rád bych se do MotoGP vrátil, máme i nějaké nápady, jak to udělat. Pracujeme na tom, ale teď se soustředím jen na superbiky. Aby to v nich bylo co nejlepší. Nechci věci řešit moc dopředu.

Mohou se superbiky zase objevit v Brně? V kalendáři na rok 2016 sice Masarykův okruh není, ale trať přeci jen spoluvlastní váš otec.
Nemám na to velký vliv, ale vím, že rok dva zpátky se o tom na okruhu mluvilo. Že zájem ze strany superbiků byl. Uvidíme, jak dopadne situace s brněnskou MotoGP, podle toho se budou odvíjet další šampionáty.

Autor:


Témata: Karel Abraham, Opce
Najdete na iDNES.czmobilní verze