Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A miliony se valí... Malý ragbista je hrdinou Anglie

ragby, Anglie - Austrálie: radost mistrů světa - Angličtí ragbisté křepčí po vítězném finále na mistrovství světa, v němž porazili Austrálii 20:17 v prodloužení | foto: Mike HutchingsReuters

25 2003
Sydney, Praha - Stál na pódiu pro vítěze a ve špinavém bílém dresu mezi dvoumetrovými hromotluky vypadal titěrně. Angličan Jonny Wilkinson měří jen 179 centimetrů. Vyhrál mistrovství světa v ragby, byl hrdinou a nejproduktivnějším hráčem celého turnaje.

Rozsáhlá fotogalerie z MS v Austrálii

A také mužem, který 20 vteřin před koncem prodloužení rozhodl finále s Austrálií, které na olympijském stadionu v Sydney vidělo 82 957 fanoušků. "Byl to nejlehčí pokus, který jsem dneska měl," potichu pravil, když se dohrálo.

Ten chlapík s desítkou si podmanil Anglii. Během turnaje, který trval 44 dní, se na ostrovech stal sledovanějším než fotbalista Beckham nebo zpěvák Robbie Williams. Anglie, země ragbyovým sportem posedlá, vyhrála mistrovství poprvé v historii.

Až v úterý přiletí do Londýna, čeká vítěze velká sláva. Přijme je premiér na Downing Street, dostanou řády od královny. Anglie nezažila větší sportovní slávu od roku 1966, kdy národní tým fotbalistů vyhrál mistrovství světa.

"Jonny Wilkinson má jednoduchou filozofii: být tak nejlepší, jak jen to jde," napsala agentura AP. Útoková spojka, která v ragby spojuje obranný roj s útokem, je mozkem týmu, všechno ovlivňuje.

To umí čtyřiadvacetiletý Wilkinson výborně. A k tomu úžasně přesně kope. Levou i pravou. Postaví si šišku, udělá pár kroků, sepne dlaně, nakloní se a neomylně trefuje výseč ve vysokých tyčích.

Na šampionátu nasbíral 113 bodů, o deset víc než druhý Francouz Michalak. "Lidé od něj čekali nemožné. A Wilko to dokázal," řekl kapitán Martin Johnson.

Média soudí, že z Wilkinsona se stane jeden z nejbohatších anglických sportovců. Dosud bral zhruba 71 milionů korun ročně, teď se mluví o sumě šestnáctkrát vyšší: o 1200 milionech.

"Čekají ho velké smlouvy," tvrdí média. "Anglie má něco, na co dlouho čekala: zlatého sportovního hrdinu."

Rugby World Cup
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
(los, výsledky, tabulky, zpravodajství z mistrovství světa v Austrálii)

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze