Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Australské dny pokračují: Evans je růžový, Orica má třetí etapový triumf

Cadel Evans Evans v růžovém dresu lídra Gira obklopen týmovými kolegy ze stáje BMC. | foto: AP

18 2014
Australan Cadel Evans z týmu BMC provezl svůj v sobotu vybojovaný růžový dres i přes nedělní apeninské kopce a dál drží post lídra Gira. Pokračují ale i velké dny australské stáje Orica: zásluhou Nizozemce Pietera Weeninga slaví už třetí etapový primát v tomto ročníku italského závodu.

Evansova červenočerná parta BMC hlídala čelo pelotonu i svého muže v růžovém, dobře si vědoma jeho slov: "I v prvním týdnu můžete celé Giro ztratit." Což však rozhodně není letos případ 37letého Australana. Naopak. "Lepší vyznění prvního týdne jsem si ani nemohl představit. Celý můj tým skvěle funguje. Dnes jsme etapu ve větru od začátku víceméně kontrolovali," popisoval.

Díky kvalitnímu výkonu BMC v zahajovací týmové časovce v Belfastu a hlavně díky útoku v chaotické 6. etapě nyní Evans sedína "trůnu" Gira s převahou 57 vteřin před druhým Kolumbijcem Uránem z Omegy. Další Kolumbijec, horký favorit Quintana, zaostává na 9. místě o 1:45 minuty.

Jistě, jezdci BMC po sobotním horském dějství Gira přiznávali, že jejich tým neměl eminentní zájem na tom získat růžový dres už v 8. etapě. Raději by ho prozatím pověsili na ramena některého uprchlíka z úniku. Ale když už jej Evans takhle brzy oblékl, pokusí se jej BMC všemi silami hájit až do cílového města Terstu.

Cadel Evans jako lidr Gira.
Cadel Evans na pódiu jako lídr Gira.

Cadel Evans na pódiu jako lídr Gira.

Z Australanových největších soupeřů si v neděli polepšil jen Domenico Pozzovivo z AG2R. Ital na závěrečném 17kilometrovém stoupání nad Sestolu unikl z početné skupiny favoritů a najel na ni 26 vteřin, čímž vystoupal na 4. místo celkového pořadí. Cíl proťal jako třetí, hned za duem uprchlíků Weeningem a Malacarnem, zatímco další silné jezdce včetně Evanse poté přivedl na vrchol sobotní vítěz Diego Ulissi.

Weeining podruhé ovládl etapu Gira

V popředí této druhé apeninské etapy dlouho ujížděla čtrnáctičlenná skupina, jejíž náskok vyšplhal až na sedm minut, než začal opět klesat. Jelikož však favorité v hlavním poli tentokrát o etapový primát neusilovali, byli jsme svědky prvního úspěšného úniku na letošním Giru.

Zkraje vše řešícího závěrečného stoupání se od uprchlíků odpoutal Pieter Weening z Oriky a k němu se záhy vytáhl David Malacarne z Europcaru.

"Únik předtím nespolupracoval úplně ideálně," říkal Weening do mikrofonu Eurosportu. "Využil jsem toho, že jsem při nájezdu do stoupání jel správnou stranou kruhového objezdu. Tam jsem si vytvořil náskok a David se pak přidal. Tento kopec není dost prudký na to, aby na něm bylo jednoduché zaútočit, proto jsem to zkoušel hned v jeho počátku. "

Fotogalerie

Koncovka pak byla přímo dráhařskou sprinterskou partií, kdy Weening takřka zastavil, aby donutil Malacarna spurtovat z první pozice. "Sorry, sorry," omlouval se pak svému sokovi za tyto strategické hrátky. Na posledních metrech se Weening přehnal kolem nej a slavil ve své kariéře druhý etapový primát na Giru, kde už před třemi lety absolvoval čtyři etapy v růžovém dresu. Pro jeho tým Orica to znamenalo třetí etapové vítězství v tomto ročníku, po týmové časovce a triumfu Matthewse v 6. etapě.

Právě Michael Matthews, ještě o den dříve muž v růžovém trikotu lídra závodu, si po sobotním záseku 34 minut vybral tentokrát pořádnou porci smůly, když se ocitl na zemi při hromadném pádu a se zakrváceným a potrhaným dresem odpadal z pelotonu.

Bolavá levá kyčel, následek karambolu v 6. etapě, pro změnu nadále limitovala Michele Scarponiho, který už v sobotu zaostal o 9 minut a svoji lídrovskou roli tak předal v Astaně mladému Fabiovi Arovi. Ten do etapy vjížděl z průběžného 5. místa klasifikace a když během dne píchl, i Scarponi mu pomáhal zpět do pelotonu. Bývalý vítěz Gira pak dokončil etapu s další osmiminutovou ztrátou.

Po dvou dnech vrchařských akcí se peloton těší na pondělní den volna. Zároveň však už nyní jezdci hovoří o čtvrteční 40kilometrové časovce, která s pořadím Gira jistojistě důkladně zatřese.

Cyklistický závod Giro d'Italia

9. etapa Lugo - Sestola (174 km): 1. Weening (Niz./Orica) 4:25:51, 2. Malacarne (It./Europcar) stejný čas, 3. Pozzovivo (It./AG2R) -42, 4. Ulissi (It./Lampre), 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kelderman (Niz./Belkin), 7. Evans (Austr./BMC), 8. Cataldo (It./Sky), 9. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 10. Duarte (Kol./Colombia) všichni -1:08.

Průběžné pořadí: 1. Evans 38:45:34, 2. Urán -57, 3. Majka -1:10, 4. Pozzovivo -1:20, 5. Morabito (Švýc./BMC) -1:31, 6. Aru (It./Astana) -1:39, 7. Ulissi -1:43, 8. Kelderman -1:44, 9. Quintana (Kol./Movistar) -1:45, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -1:49.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze