Když Froome udeřil, jen Contador se držel. Etapu má z úniku Alaphilippe

Julian Alaphilippe, vítěz 8. etapy Vuelty | foto: Unipublic / Photogomez

26 2017
O polovinu sezony jej připravily vleklé potíže s kolenem, přesto věřil, že se ještě letos může vrátit na výsostné pozice. V osmé etapě Vuelty se mu to povedlo. Julian Alaphilippe ze stáje Quick-Step triumfoval po dni, stráveném v úniku, zvládl strmé stoupání na Xorret de Cati a v cíli přespurtoval Poláka Majku a Slovince Polance.

Za nimi, v souboji mužů pro celkovou klasifikaci Chris Froome opět udělil lekci největším protivníkům a navýšil svůj náskok.

Už před startem etapy Brit deklaroval, že by si z ní chtěl odnést další časový „polštář“ na cestě k titulu. Přesně to udělal.

Osmadvacet sekund má nyní k dobru na druhého cyklistu pořadí, Estébana Chavese z týmu Orica a jednačtyřicet na třetího Nicolase Roche z BMC.

Dva závody v jednom, takový byl tento osmý den Vuelty. Ti nejsilnější z početné skupiny uprchlíků si to rozdali o etapové prvenství. Necelé dvě minuty za nimi bojovali lídři celkové klasifikace.

Po sedmileté absenci se vrátilo na scénu Vuelty stoupání na Xorret de Cati, považované za jedno z nejbrutálnějších v jižním Španělsku. Pětikilometrový kopec na úzkých silnicích má průměrný sklon devět procent, v některých pasážích však osmnáct procent. A jeho už tak mimořádnou obtížnost ještě navyšovalo úmorné vedro.

26.srpna 2017 v 16:49, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:38

Comienza la ascensión al Xorret de Catí.⛰️⛰️⛰️ 3⃣:3⃣0⃣ #LV2017 https://t.co/ExV8k7kCMf https://t.co/nhoXbEXJvi

Tady se od uprchlíků odpoutali Julian Alaphilippe z Quick-Stepu a Rafal Majka, lídr stáje Bora, který se konečně zbavil následků střevní chřipky. Společně projeli vrcholem stoupání, čekal je už jen tříkilometrový sjezd do cíle. Na něm se k nim přiřítil třetí aspirant na vítězství, Jan Polanc z týmu Emirates.

Byl to však Alaphilippe, kdo po spurtu z první pozice odsoudil zbylé dva do role učedníků a potvrdil tím své sprinterské kvality.

Vyhozený Barguil

Do 8. etapy už nevyrazil Warren Barguil, vítěz dvou etap a majitel puntíkatého dresu na letošní Tour. Jeho stáj Sunweb jej totiž poslala domů kvůli nedodržování týmových pokynů. Barguil, třináctý cyklista celkové klasifikace, měl podle šéfů Sunwebu pomáhat určenému lídrovi týmu Wilkovi Keldermannovi, on sám však požadoval více volnosti.

„Nečekal jsem, že bych dnes mohl bojovat o etapu,“ říkal Francouz. „V prvním týdnu jsem se vůbec necítil dobře a myslel jsem si, že Vueltu vůbec nedokončím. Ale postupně jsem se rozjížděl. Na poslední chvíli jsem se dnes dostal do úniku a teď jsem tady jako vítěz, to je neuvěřitelné.“

Po triumfech Lampaerta a Trentina slavil tým Quick-Step už třetí triumf na letošní Vueltě. „A to není všechno,“ usmál se Alaphilippe.

Při souboji největších favoritů se pustil do boje o vteřiny Chris Froome, akcelerující v polovině stoupání. Jediný Alberto Contador se jej dokázal zachytit. Pod vrcholem mu sice Brit ucukl, ale záhy už opět společně sjížděli do cíle. Dorazili sem se ztrátou 1:27 minuty na vítěze.

Contador si díky tomu polepšil na 17. místo celkového pořadí, z něj ztrácí na Frooma 3:10 minuty.

26.srpna 2017 v 17:21, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:42

#LV2017 it was not a long climb today and @albertocontador has moved into 17th GC. Bring on the big ⛰! https://t.co/bbnpiCLHbz

O sedmnáct sekund za nimi dojela skupina s Chavesem, Nibalim, Aruem, Zakarinem a Poelsem.

A až v té následující, o dalších jedenáct sekund později, dorazili třetí a čtvrtý muž pořadí Roche a Van Garderen z týmu BMC a s nimi i De la Cruz, Adam Yates či Kelderman.

26.srpna 2017 v 17:10, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 17:41

That's an emphatic ride from @chrisfroome on stage eight. Finishing alongside Contador. He extends his lead slightly in the process #LV2017 https://t.co/em7vUKIExM

Jak se vše odehrálo

Start... a hned pád. Už tři kilometry po startu v Hellínu došlo k hromadnému pádu, při němž se ocitli na zemi cyklisté BMC, Treku, Oriky či stáje Manzana. Mezi postiženými byl například i Rohan Dennis z BMC, který pokračoval s četnými odřeninami a pohmožděninami.

Čekání na únik. Teprve po 35 kilometrech a mnohých pokusech se zrodil únik dne. Patřilo do něj 21 cyklistů a mezi nimi také mnohá zvučná jména: Majka a Buchmann (Bora), Alaphilippe (Quick-Step), Polanc (Emirates), Monfort (Lotto-Soudal), Pauwels (Dimension Data). Náskok skupiny postupně vystoupal až na 5:30 minuty.
,
Zakarin v potížích. Při stoupání na prémii třetí kategorie se 61 kilometrů před cílem ocitl za pelotonem Ilnur Zakarin, lídr stáje Kaťuša. Ztrácel až půl minuty, za pomoci týmových kolegů se však po pěti kilometrech dokázal vrátit do hlavního pole.

Uf, to je ale hic. Čím více se blížili k cíli etapy, tím větší bylo vedro, které je na trati sužovalo. Rtuť teploměru vystoupala až k 37 stupňům.

Jsem rád, že pracuji pro Sky. V den, kdy bylo oznámeno prodloužení jeho kontraktu ve stáji Sky, předváděl Ian Stannard, jak usilovně dokáže pro své zaměstnavatele pracovat. Usadil se na špici pelotonu v čele vláčku Sky a vytrvale tahal tempo. Ostatní stáje při této činnosti jako obvykle jezdcům Sky příliš nápomocné nebyly.

Oliveira virtuálním lídrem. Při nájezdu na klíčové finální stoupání měli uprchlíci k dobru stále čtyři minuty. Nelson Oliveira z Movistaru, který před etapou ztrácel jen 3:02 minuty, byl v tuto chvíli virtuálním lídrem Vuelty. Zrychlení hlavního pole jej o tuto pozici rychle připravilo.

Bora přitvrdila hru. Po nájezdu uprchlíků do drsného stoupání na Xorret de Cati rozjel Němec Buchmann tempo svému lídrovi Rafalu Majkovi. Pouze Alaphilippe se jich dokázal zachytit. Dva a půl kilometru pod vrcholem Buchmannova práce skončila, vpředu zůstali jen dva muži.

Majka to zkouší zas a znovu. Nejméně čtyřikrát se Majka pokusil akcelerací setřást Alaphilippa, jenže marně. Ve strmých pasážích s 18 a později 14 procenty se Francouz neustále vyvážel za jeho kolem. „Tak už to v cyklistice prostě někdy chodí,“ prohodil po etapě Majka.

Ejhle, Polanc. Když už se zdálo, že si to o etapu rozdají jen sami dva, dojel si je ve sjezdu Slovinec Polanc a hned se jim pokusil odskočit. Alpahilippe ho pokryl, Majka (s většími potížemi) rovněž - a potom už to byla především sprinterská partie v režii cyklisty Quick-Stepu.

Atakoval ten, kdo měl. „Všichni očekáváme, že zase zaútočí Alberto Contador,“ tvrdil před etapou Tejay van Garderen. Nemýlil se. Španěl se při stoupání na Xorret de Catí prodral do popředí skupiny favoritů a rozkmital tělo. Přidali se Froome, Chaves, Nibali a Zakarin.

Froomův part. Když Chris Froome poprvé navýšil tempo, odpadl Zakarin. Když to Brit udělal podruhé, zbyl za ním už jen Contador. Dvě legendy uháněly společně, stejně jako při souboji o titul na Vueltě 2014. Jen s tím rozdílem, že Froome usiloval o navýšení náskoku v červeném trikotu a Contador se snažil opět umazat kousek ze své velké ztráty, kterou nabral v etapě do Andorry. Spokojeni mohli být posléze oba.

26.srpna 2017 v 17:16, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:58

VIDEO: Atac? @chrisfroome y s?lo @albertocontador pudo seguir su ritmo. #LV2017 https://t.co/dz5CaC3A0E

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Atacó @chrisfroome y sólo @albertocontador pudo seguir su ritmo. #LV2017 https://t.co/dz5CaC3A0E

Ztráta Simona Yatese. V horních patrech celkové klasifikace si v této etapě nejvíce polepšil Jan Polanc, který díky účasti v úniku poskočil z 37. na 23. místo, zatímco Nelson Oliveira vystoupal z 22. na 11. místo. Naopak Simon Yates, který dojel ze tří lídrů stáje Orika nejpozději, se stěhoval směrem dolů, z 11. na 14. pozici. Na té nyní zaostává o 2:34 minuty.

Cyklistický etapový závod Vuelta

8. etapa Hellín - Xorret de Catí (199,5 km): 1. Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors) 4:37:55, 2. Polanc (Slovin./SAE Team Emirates), 3. Majka (Pol./BORA-hansgrohe) oba -2, 4. Pauwels (Belg./Dimension Data) -26, 5. Oliveira (Portug./Movistar) -28, 6. Kreder (Niz./Aqua Blue Sport), 7. Monfort oba -32, 8. De Clercq (oba Belg./Lotto-Soudal) -34, 9. Losada (Šp./Kaťuša-Alpecin) -37, 10. Buchmann (Něm./BORA-hansgrohe) -1:04.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 32:26:13, 2. Chaves (Kol./Orica-Scott) -28, 3. Roche (Ir./BMC) -41, 4. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -53, 5. Van Garderen (USA/BMC) -58, 6. Aru (It./Astana) -1:06, 7. De La Cruz (Šp./Quick-Step Floors) -1:08, 8. A. Yates (Brit./Orica-Scott) -1:18, 9. Woods (Kan./Cannondale-Drapac) -1:41, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin) -1:57

Autor:


 

Nejčtenější

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

VIDEO Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v...Vyhozený kouč reprezentace do 15 let: Nadáváme na Berbra, a sami ho živíme

Jiří Vorlický, trenér reprezentace do 15 let, dostal od šéfů výpověď.

Na sociální síť napsal svůj názor na vedení fotbalové asociace. Pak připojil podpis pod dopis, ve...

Liberec přehrál Kometu, slavila i Plzeň. Hradec zůstává po obratu první

Třinecký Martin Adamský (vlevo) dělá rozruch před plzeňskou brankou.

Ke střídání lídra tabulky během 11. kola hokejové Tipsport extraligy nedošlo. Na čele zůstává...

Kvitová na bálu u rovníku: Těším se, je to tady! Jen se pořádně vyspat

Petra Kvitová na slavnostním ceremoniálu Turnaje mistryň.

VIDEO Singapur (Od našeho zpravodaje) V působivém prostředí jednoho z nejbohatších států světa je zatím samý úsměv. Jak by ne: patří sem...

Další z rubriky

Ve Francii začne Světový pohár dráhařů, už o body na olympiádu

Brněnský dráhař Tomáš Bábek (uprostřed) prožil fantastický rok. Jako odměnu si...

Francouzský Saint Quentin se stane od pátku do neděle dějištěm úvodního dílu Světového poháru v...

Cavendish neodchází. Bude jezdit společně s Kreuzigerem

Mark Cavendish na Tour de France.

Nejradši by vzal tlustou černou fixu a celou sezonu 2018 s ní rázně přeškrtl, načež by ji vygumoval...

Kreuziger, Porte i Evenepoel. Jaké jsou top cyklistické přestupy roku?

Roman Kreuziger se usmívá na startu společného mistrovství Česka a Slovenska.

Mluvilo se o tom, že Geraint Thomas, vítěz Tour de France, odejde z týmu Sky. Místo toho podepsal...Najdete na iDNES.cz