Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wellens vyhrál, Nibali zaútočil, ale růžový Dumoulin mu v kopci ujel

Tim Wellens je vítězem šesté etapy Gira. | foto: AP

12 2016
Dvě etapy, dva odlišné terény, ale jediný vítězný tým. Poté, co cyklisté stáje Lotto Soudal ovládli středeční sprinterský dojezd Gira s Andre Greipelem, radovali se i po prvním horském dojezdu. Tim Wellens se ve stoupání na Aremongu odpoutal ze skupiny uprchlíků a šlapal si pro vítězství. V souboji favoritů pak svůj náskok v růžovém dresu ještě navýšil Tom Dumoulin!

Pětadvacetiletý belgický cyklista Tim Wellens projel cílovou čarou na vrcholu Roccaraso - Aremogna, vzápětí slezl z kola a zvedl ho oslavně nad hlavu.

Dvojnásobný celkový vítěz závodu Eneco Tour, povahou klasikář, ale dispozicemi rovněž solidní vrchař a muž do úniků, dosud nikdy nezískal etapu na podnicích Grand Tour.

Nyní se dočkal.

„Před Girem jsem řekl, že mým cílem bude jet si tady pro etapu. Naložil jsem tím na sebe tlak, ale dokázal jsem to,“ radoval se Belgičan.

12.května 2016 v 18:15, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 18:32

Epic moment #giro pic.twitter.com/XQPh52wjj9

Na počátku tohoto chladného a únavného dne ztrácel na 131. místě pořadí patnáct minut, pro celkovou klasifikaci nebyl hrozbou. Z pětice uprchlíků, které peloton postupně povolil až devítiminutový náskok, zůstal nakonec v čele sám.

Za ním se v souboji favoritů děly až nečekaně velké věci. Stáj Astana útočila na růžový dres. Nejprve atakovala s Jakobem Fuglsangem, který snad měl za úkol „vycukat“ a prověřit lídra závodu Dumoulina. A potom dokonce nasadila Astana svoji zbraň nejtěžšího kalibru, Vincenza Nibaliho.

Fotogalerie

Jenže byl to muž v růžovém trikotu Tom Dumoulin, kdo na šesté etapě nakonec vydělal nejvíce. Svůj náskok na největší favority Gira dokonce navýšil.

Cíle dosáhl lídr stáje Giant se ztrátou 1:22 minuty za Wellensem v pětičlenné skupince s Fuglsangem, Sivcovem, Zakarinem a Pozzovivem.

„Nebyl to plánovaný útok,“ svěřoval se později Dumoulin. „Ale cítím se docela dobře, možná mnohem líp, než bych čekal. Hlavně v závěru jsem měl hodně dobré nohy. Uviděl jsem prostor k útoku, tak jsem si řekl, že pojedu.“

Až za ním se s odstupem trousili další velcí favorité.

Estéban Cháves zaostal za nizozemským lídrem Gira o sedm vteřin, Rigoberto Uran a Rafal Majka o jedenáct, Alejandro Valverde o čtrnáct. A Mikel Landa a Vincenzo Nibali, který zjevně přecenil vlastní síly, o jednadvacet.

Tom Dumoulin zůstal na čele Gira i po šesté etapě.

Tom Dumoulin zůstal na čele Gira i po šesté etapě.

Celkově nyní vede Dumoulin o 26 vteřin před Fuglsangem.

Devátý Nibali ztrácí 49 vteřin.

Jak se vše odehrálo

Od úvodu etapy šlapalo v úniku trio Bisolti (Nippo), Zhupa (Southeast) a Kolobněv (Gazprom), když však jejich náskok 75 kilometrů před cílem klesl pod minutu, odpoutali se Zhupa a Bisolti od ruského parťáka.

Vzápětí k nim dorazili Wellens a Ligthart, dva cyklisté Lotto Soudal, a Didier z Treku, vytvořila se nová skupinka uprchlíků.

Peloton ztratil zájem tuto pětici stíhat, a tak jejich náskok vystoupal 33 kilometrů před cílem až na 8:51 minuty. Ligthart odvedl práci pro týmového kolegu a vystoupil si, načež Wellens vyrazil do útoku - a nikdo ho už nedojel. Jeho souputníci byli naopak postupně pohlceni.

12.května 2016 v 17:16, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 18:34

#Giro @Tim_Wellens still in front! Bisolti at about 2'! Fuglsang&Siutsiu at 3'47". Still 5km!!! It's looking good! pic.twitter.com/OjCFVeNdTe

Sedmnáctikilometrové stoupání na apeninskou Aremognu bylo v regionu Abruzzo prvním horským dojezdem letošního ročníku. Jeho maximální sklon sice činil 12 procent, ale průměrný sklon 4,8 procenta nevypadal na papíře nikterak hrozivě.

Cíl v 1572 metrech se stal na premiérovém Giru v roce 1909 nejvyšším bodem celého závodu. Při ročníku 1980 právě tady vyhrál etapu Bernard Hinault, ale od roku 1987 se Aremogna z itineráře Gira na 29 let vytratila a vrátila se až letos.

Zatímco Wellens se nikým neohrožován přibližoval k životnímu triumfu, za ním v souboji favoritů vyrazil na úpatí cílového stoupání do útoku Jakob Fuglsang a s ním ujel také Konstantin Sivcov z Dimension Data.

Cyklisté míří do hor. Momentka ze šesté etapy Gira d´Italia.

Cyklisté míří do hor. Momentka ze šesté etapy Gira d ́Italia.

Dán Fuglsang, superdomestik Nibaliho, ztrácel před etapou pouhých 35 vteřin, a nyní se na chvíli dokonce virtuálně oblékal do růžového trikotu.

Čtyři kilometrů pod cílem pak vypálil vpřed i lídr jeho stáje - Vincenzo Nibali! Všichni největší favorité Gira museli okamžitě zpozornět. A protiútok přišel od toho, jedoucího ve výsostném růžovém trikotu.

Tom Dumoulin se „odrazil“ a rázem byl daleko před Nibalim.

K Nizozemci se přidali Zakarin a Pozzovivo, pomáhat mu však nechtěli. Trojice přesto dostihla Fuglsanga se Sivcovem a spolu dojeli do cíle, kde Fuglsang alespoň vyspurtoval pro bonusové vteřiny za 2. místo v etapě.

Ztráta Astany v podobě nečekaného odstupu Nibaliho byla každopádně probírána mnohem víc. Před čtvrteční etapou sicilský Žralok tvrdil: „Stoupání na Aremognu nám může něco ukázat. Ale zároveň nám nemusí říci nic. Přijdou na tomto Giru mnohem těžší kopce.“

12.května 2016 v 12:25, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 18:36

Vincenzo Nibali ready to go Vincenzo Nibali pronto al via #giro pic.twitter.com/edgYjvyKeI

Jestliže si na tomto „lehčím stoupání“ chtěl otestovat vlastní nohy, nebyl to pro něj povedený test.

Naopak Tom Dumoulin po etapě konečně pronesl větu, kterou se od začátku Gira zdráhal říci: „Momentálně jedu o celkovou klasifikaci.“

Vzápětí dodal: „Uvidíme, co se stane.“

Nedělní dlouhá časovka v Chianti bude další vodou na jeho holandský cyklistický mlýn.

Cyklistický závod Giro d'Italia

6. etapa (Ponte - Roccaraso, 165 km): 1. Wellens (Belg./Lotto Soudal) 4:40:05, 2. Fuglsang (Dán./Astana), 3. Zakarin (Rus./Kaťuša) oba -1:19, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -1:22, 5. Sivcov (Běl./Dimension Data), 6. Pozzovivo (It./AG2R) oba -1:24, 7. Chaves (Kol./Orica) -1:29, 8. Urán (Kol./Cannondale), 9. Majka (Pol./Tinkoff) oba -1:33, 10. Valverde (Šp./Movistar) -1:36.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin 24:22:15, 2. Fuglsang -26, 3. Zakarin -28, 4. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -35, 5. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -38, 6. Valverde, 7. Ulissi (It./Lampre) oba -41, 8. Chaves -44, 9. Nibali (It./Astana) -47, 10. Sivcov -49.

Autor:


"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze