Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holuša skončil v rozběhu patnáctistovky, Marešová ve výšce

Jakub Holuša nepostoupil na atletickém MS v Pekingu z rozběhu závodu na 1500 metrů. | foto: AP

27 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Po levé noze mu stékaly rudé čůrky a Jakub Holuša počítal: Jedna, dva, tři... Pět krvavých šrámů spočítal na svém těle po rozběhu závodu na 1500 metrů, ten největší však českému mílaři zel na duši - atletické mistrovství světa v Pekingu pro něj trvalo 3:43,66 minuty. Holuša doběhl v součtu třicátý, skoro čtyři sekundy za postupem.

Halový mistr Evropy z Prahy potvrdil letos i ve venkovní sezoně formu, na konci července měnil v „diamantovém“ Stockholmu letitý český rekord na patnáctistovce (3:34,26). Ten však v pomalu rozběhnutém závodě zůstal nedostižný a stejně daleko byl i Holušův postup.

„Nic se nepřihodilo, prostě jsem na to neměl,“ přiznal Holuša a peskoval se za chybu: „Během 300 metrů jsem ztratil dobrou pozici, byl jsem u mantinelu, najednou se to přese mě překulilo a neměl jsem se tam kudy dostat.“

Oldřiška Marešová v kvalifikaci výškařek na MS v Pekingu

Oldřiška Marešová v kvalifikaci výškařek na MS v Pekingu

Jakmile se před ním okno otevřelo, vyrazil, ale bylo už příliš pozdě. Ve svém běhu finišoval až osmý a ani postup na čas mu nevyšel. „Zatuhl jsem a už to nešlo,“ řekl ještě. „Forma nebyla taková, jako jsem měl ve Stockholmu a tam v tom dobrém týdnu, tak se z toho musím ponaučit a jít dál. To je sport.“

Jeho neúprosnost poznala také Oldřiška Marešová při své premiéře na světovém šampionátu. Místo v týmu získala na poslední chvíli po dodatečné nominaci od mezinárodní federace IAAF.

Kvalifikační limit pro výškařky visel 194 centimetrů nad zemí, ale Češka přeskočila jen laťku 189 centimetrů a obsadila dělené 19. místo.

„Finále nebylo nereálné, 192 se skočit dalo,“ myslela si 28letá závodnice, která má osobní rekord právě na této výšce. „Bylo třeba troška štěstí, 192 cm není výška, na které si můžu dovolit chyby. Já to nechytla a stálo mě to finále.“

VÝSLEDKY

Mistrovství světa v atletice v Pekingu

Rozběhy a kvalifikace: Muži: 1500 m: 1. Kiplagat (Keňa) 3:38,13, ...30. Holuša (ČR) 3:43,66 - vyřazen.

Disk: 1. Dacres (Jam.) 65,77.

Ženy: 5000 m: 1. Ayanaová (Et.) 15:09,40.

100 m př.: 1. Rollinsová (USA) 12,67.

Výška: 1. Spencerová (Sv. Lucie), Amataová (Nig.), Čičerovová (Rus.), Vlašičová (Chorv.), Jungfleischová (Něm.), Šimičová (Chorv.), Beitiaová (Šp.) a Kučinová (Rus.) všechny 192, ...19. Marešová (ČR) 189 - vyřazena.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 691.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze