Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atapuma vyhrál, Vakoč se držel i v horách, König tahal tempo týmu Sky

Momentka z 5. etapy Kolem Švýcarska | foto: Profimedia.cz

15 2016
Třikrát mocně usiloval o etapový primát na letošním Giru, při královské etapě byl tak blízko, ale až v první alpské etapě závodu Kolem Švýcarska jásal. Kolumbijec Darwin Atapuma ovládl horský dojezd v Cari. Celkově překvapivě vede mladý Francouz Latour.

Průsmyky a Alpy. Ve Švýcarsku nadešel čas vrchařů.

Osmadvacetiletý Darwin Atapuma se už v úvodu páté etapy vydal vpřed coby člen 24členné skupiny uprchlíků, jako jediný z nich však vydržel v popředí až do cíle v Cari.

Nejhodnotnějšími triumfy jezdce týmu BMC zatím byla vítězství v etapách Kolem Polska či Kolem Trentina. Tentokrát dosáhl na ještě cennější.

15.června 2016 v 17:28, příspěvek archivován: 15.června 2016 v 18:43

He's done it! @elpumaDarwin wins the first ⛰ stage of #tourdesuisse! Congratulations Darwin #BMCRacingTeam20162pic.twitter.com/jYdf7Ng9iGg9iG

Za ním se utkali na závěrečném stoupání největší favorité. Druhý přijel Warren Barguil z Giantu, pak 22letý Pierre-Roger Latour z AG2R, vzápětí van Garderen, Kelderman, Thomas.

A když byly časy a odstupy sečteny, „vypadlo“ z počítače: Latour je novým lídrem závodu Kolem Švýcarska. Mladík, jenž dosud nikdy nestartoval na podniku Grand Tour, si oblékl žlutý trikot.

Stejný čas jako on má v celkové klasifikaci na druhé pozici Wilco Kelderman z LottoNL-Jumbo (pomocným kritériem se mezi nimi staly desetiny vteřiny ze zahajovací časovky). Pět vteřin ztrácí průběžně třetí Geraint Thomas ze Sky, pro něhož odvedl v kopcích pořádný kus práce také Leopold König.

Srdnatě se držel v horách Petr Vakoč v dresu českého mistra, dokončil etapu jednadvacátý se ztrátou dvou minut. Celkově uhájil pozici v Top 20 i post nejlepšího Čecha, když zůstal na průběžném 17. místě.

„Dnes jsem chtěl prozkoumat, čeho jsem schopný v horské etapě,“ psal Vakoč na Twitteru. Pochvalu si vysloužil od vlastního týmu a na dálku i od někdejšího šampiona tohoto závodu Romana Kreuzigera: „Dobrá práce.“

15.června 2016 v 19:03, příspěvek archivován: 15.června 2016 v 20:45

.@PetrVakoc was our best finisher in the grueling #tourdesuisse stage 5: https://t.co/qK3MUuj5Pa @TDWsport pic.twitter.com/WrlIfOwzeO

Naopak pro Karla Hníka z druhodivizního polského týmu Verva závod předčasně a nešťastně skončil. Po pádu při sjezdu do údolí Obergoms byl odvezen do nemocnice.

Dosavadní majitel žlutého trikotu Peter Sagan odpadl z hlavního pole už 35 kilometrů před cílem a dorazil s takřka dvacetiminutovou ztrátou.

Jak se vše odehrálo

Furkapass aneb první vrchařská prémie mimořádné kategorie. Potom Gotthardpass. A navrch další mimořádná prémie při stoupání do cíle v Cari. Celkem 3386 výškových metrů. Do toho déšť, vítr, zima, nebezpečné sjezdy. Středečních 126 kilometrů ve Švýcarsku bolelo.

Po startu se zrodil početný únik, čítající 24 jezdců, ve kterém šlapali vrchaři Anacona, Atapuma, Wellens, Sivcov či Dupont, ale například i sprinter Matthews či třetí muž pořadí Dillier. Jejich náskok se pohyboval pod třemi minutami.

Ve stále skromnějším hlavním poli se po počátečním úsilí týmu Astana brzy ujala diktování tempa černomodrá parta stáje Sky. Často byl na čele této „mašiny“ k vidění právě Leopold König, jenž v předchozích etapách přijížděl do cíle až za hlavním polem.

15.června 2016 v 19:15, příspěvek archivován: 15.června 2016 v 20:44

'G is in a good place.' We've added reaction from DS @gabrielrasch to our report: https://t.co/lscGnTVXS88pic.twitter.com/GR0vZ98vpWW

Po průjezdu průsmykem Gotthard se před závěrečným stoupáním dne srovnala na špici pelotonu dokonce sedmička cyklistů Sky, když k pěti dosavadním přibyli ještě Lopez a Boswell, kteří se stáhli z úniku. Jen sprinter van Poppel, který v průběhu dne odstoupil, zde z týmu chyběl.

König se vrátil na úplnou špici osm kilometrů před cílem, odtáhl další stovky metrů, načež měl dopracováno a v klidu došlapal do cíle.

„Bylo to dnes od našich chlapců velmi dobrá týmová práce. Všichni vypadají silně,“ ocenil Gabriel Rasch, sportovní ředitel týmu Sky.

V popředí se mezitím skupina uprchlíků smrskla na pouhé čtyři muže: dva Kolumbijce Atapumu a Anaconu, Belgičana Wellense pomýšlejícího na žlutý trikot a eritrejského mistra Berhaneho.

Nastoupil Atapuma a ujížděl všem, zatímco tři ostatní byli postupně pohlceni.

Za vedoucím Kolumbijcem vyrazil ještě dva kilometry před cílem Francouz Barguil, dostihnout jej však už nedokázal. A tak devátý cyklista letošního Gira dojatě slavil etapové vítězství, které mu dlouho unikalo, zatímco překvapený mladík Latour se po započtení bonifikace za třetí místo v etapě dozvěděl: Ty jsi teď nový lídr závodu.

15.června 2016 v 19:11, příspěvek archivován: 15.června 2016 v 20:45

Pierre-Roger Latour has take over the race-lead in the Tour de Suisse..! pic.twitter.com/O4PIj4TZjJ

Loni na sebe tento příslušník nové vlny francouzských jezdců upozornil pátým místem na Route du Sud, letos byl celkově druhý na Critérium Internacional, dvanáctý v Romandii a čtrnáctý v Baskicku.

Ale tohle je víc. Mnohem víc.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour)

5. etapa Brig-Cari (126,4 km): 1. Atapuma (Kol./BMC) 3:41:52, 2. Barguil (Fr./Giant) -4, 3. Latour (Fr./Ag2r) -7, 4. Van Garderen (USA/BMC), 5. Kelderman (Niz./LottoNL) oba -9, 6. Thomas (Brit./Sky) -12, ...21. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -2:00, 53. König (ČR/Sky) -10:31, 73. Hirt (ČR/CCC) -20:01, 86. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -20:52, 129. Polnický -23:34, Hník (oba ČR/Verva) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Latour 18:04:54, 2. Kelderman stejný čas, 3. Thomas -5, 4. Barguil -16, 5. Van Garderen -18, 6. Talansky (USA/Cannondale) -19, ...17. Vakoč -2:07, 72. Štybar -22:36, 85. König -25:31, 89. Hirt -26:24, 109. Polnický -29:35.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze