Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


429 metrů rozhodlo Tour. Pak si dva rivalové slíbili: Za rok zase proti sobě

JIŽ S ÚSMĚVEM. Alberto Contador (vpravo) má triumf na Tour de France jistý, může se proto s úsměvem bavit se svým soupeřem Andym Schleckem. | foto: AP

26 2010
Paříž (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Na Tourmaletu koukal Albertu Contadorovi do očí. Jako boxer, který pohledem vyzývá soupeře: Tak co, kdo z nás je lepší? Doteď dostával Andy Schleck od Španěla K.O. V horách na jeho nadvládu nedokázal odpovědět, v časovce ztrácel. Jen do letoška. Za rok bude zase všechno jinak. Nový duel startuje.

Po 3 642 kilometrech Tour de France byl rozdíl mezi vítězem a druhým mužem pořadí 39 sekund = 429 metrů! Španěl s Lucemburčanem si zopakovali stejné pořadí jako loni.

Vyhrál Tour Contador, nebo ji Schleck prohrál? ptal se sportovní deník L´Equipe. Španěl si nezasloužil prohrát Tour, kterou Lucemburčan nedokázal vyhrát, zněla odpověď.

Už na Elysejských polích v Paříži si ti dva slíbili: za rok, znovu tady, znovu my dva.

Jednomu je 27 let, druhý je o dva roky mladší. "Teď jsme na tom stejně v horách, proč by to nemohlo být příště podobné i v časovce," uvažoval mladý Lucemburčan.

Loni ztratil na Contadora 4 minuty a 11 sekund, letos šestkrát méně. I když španělský pistolník přiznal, že nepřijel v top formě, Schleckova forma se posunula. "Jo, od loňska jsem se enormně zlepšil, jsem silnější, ale pořád mi chybí síla do spurtu," říkal.

"Andy je hodně silný," neustále opakoval Conador.

On je zkušenější - vyhrál třikrát ve Francii, po jednom triumfu má z Gira a Vuelty. Ale Schleckův klid, když je pod tlakem, udivuje.

Když mu spadl na Porte de Bales řetěz, ztrácel najednou 50 sekund. Na vrcholu kopce už jen patnáct. "Že jsem tak rychle dokázal stáhnout Contadora, mi otvírá nové perspektivy," svěřil se pak Schleck. Asi je jasné, jaké to jsou.

Po třetím Contadorově triumfu v Tour de France se objevily úvahy o překonání rekordních sedmi vítězství Lance Armstronga. Španěl ale takové myšlenky popřel: "Na to teď vůbec nemyslím."

Navíc Schleck slíbil, že jen tak nenechá Španěla přepisovat rekordy Tour. "Můžu se vrátit ještě desetkrát a pokaždé tu můžu stát ve žlutém dresu," sliboval na Champs-ëlysées.

Ty nejlepší ročníky Tour mají stejný scénář: duel, jeden silný proti druhému, celé tři týdny, bez toho, že by některý dokázal slavit triumf s předstihem.

Rekordem byl zatím ročník 1989, kdy Francouz Fignon s Američanem LeMondem bojovali do posledního kilometru závěrečné časovky, která se jela poslední den závodu. Rozdíl pak byl 8 sekund, nejmenší v historii.

A rok 2011 bude možná ještě těsnější. Znovu ve stejném pořadí největších rivalů?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze