Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do třetice už ne. Sagana přespurtoval tým Etixx, slavili také dva Češi

Maximiliano Richeze triumfálně dojíždí do cíle 4. etapy Kolem Švýcarska. | foto: AP

14 2016
Vyhrál v neděli, vyhrál i v pondělí a v úterý myslel na vítězný hattrick. Tentokrát však Peter Sagan v cíli nejásal, parta stáje Etixx byla ve 4. etapě závodu Kolem Švýcarska nad jeho síly. Triumf vybojoval Argentinec Maximiliano Richeze.

Čtyři kilometry před cílem skončila 188kilometrová akce tří uprchlíků, hlavní pole se chystalo na hromadný spurt, týmy Etixx a Orica zaujaly pozice v čele a za nimi vyčkávali saganovci z Tinkoffu.

Pak přišel český part v barvách Etixxu. Dva a půl kilometru před cílem se ocitl na špici Petr Vakoč, pak Zdeněk Štybar, potom znovu Vakoč. Češi chystali spurt pro rychlíky ze své stáje.

Lídrem pro hromadné dojezdy byl sportovními řediteli Etixxu před startem závodu Kolem Švýcarska určen kolumbijský talent Fernando Gaviria, jenže v předchozích etapách si o tuto pozici hlasitě řekl Maximiliano Richeze.

A u toho už zůstalo.

Do obtížné pravotočivé zatáčky 150 metrů před cílem najížděl z první pozice Richeze a za ním Gaviria odblokoval mocně finišujícího Sagana. Zároveň van Poppel z týmu Sky, který málem vrazil do hrazení a balancoval na kole, nechtěně zpomalil ostatní.

14.června 2016 v 20:05, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 23:40

Dear @tds that's what you get when you put a 90 degrees corner 150m to go. Luckily nobody crashed and we won! pic.twitter.com/Zo1bazAoyl

Bylo rozhodnuto.

Gaviria, jedoucí na druhé pozici, radostně tleskal už deset metrů před metou, zatímco vítězný Richeze nadšeně vymrštil pěst. Sagan byl poražen a mezi první gratulanty, kteří objímali vítěze, patřili také Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

14.června 2016 v 18:04, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 18:52

.@MaxRicheze is the first Argentinian rider to win a #tourdesuisse stage! #history #WayToRide Photo: @TDWsport pic.twitter.com/aiuxtIhIW4

Peter Sagan nicméně nadále zůstává majitelem žlutého trikotu lídra závodu, o 9 vteřin před Belgičanem Roelandtsem z týmu Lotto Soudal. Na čtvrtou pozici se posunul Richeze.

Nejlepším z Čechů je sedmnáctý Vakoč, zaostávající o 39 vteřin.

Jeho spolubydlící na pokoji Zdeněk Štybar si předchozího večera postěžoval, že 160centimetrová postel, kterou pro ně organizátoři v hotelu nachystali, byla už přece jen „za hranou“. Vyřešili to po svém (viz snímek z Instagramu). A společně s ostatními parťáky zvládli na jedničku také úterní spurt.

Jak se vše odehrálo

Únik dne se na trati 193 kilometrů dlouhé a převážně rovinaté etapy do švýcarského města Champagne zrodil hned po startu. Před pelotonem se ocitlo duo Brammeier (Dimension Data) a Maison (FdJ), které vzápětí následovali také Jaun (Team Roth) a van der Lijke (Roompot).

Peloton neprotestoval. Peloton zpočátku nespěchal, nejen kvůli protivětru a tu a tam nějaké té přeháňce. Za úvodní dvě hodiny zvládli cyklisté jen něco málo přes 60 kilometrů a zůstávali proto daleko za časovými itineráři dne.

Čelo hlavního pole dlouho kontrolovala sestava Tinkoffu, sdružená okolo žlutého Sagana. Jezdci Etixxu, usilovně pomýšlející na etapové prvenství, záhy pochopili, že pokud s tím sami něco neprovedou, uprchlíci by ani nemuseli být dojeti. Vždyť jejich náskok mezitím vyšplhal přes čtyři minuty.

Fotogalerie

A tak Etixx vyslal dopředu Kolumbijce Contrerase, který zde mezi partou Tinkoffu strávil dlouhé desítky kilometrů. Náskok úniku klesl pod půldruhé minuty. Následovalo však opět uvolnění v hlavním poli, navíc další týmy nejevily ochotu pomáhat na špici. Do posledních 20 kilometrů tudíž vjížděli uprchlíci opět s dvouminutovou převahou.

Etixx poslal dopředu dalšího muže, Ilju Keijsseho, pak ještě dalšího.

Uprchlíci se smrskli na tři, odpadl domácí Jaun.

Do práce v popředí se zapojila také Orica.

Jedenáct kilometrů před metou navíc čekalo 1700 metrů dlouhé stoupání na vrchařskou prémii 3. kategorie. Na jejím vrcholu zbylo vedoucímu triu půl minuty náskoku a jeho osud se začal naplňovat.

Při příjezdu do Champagne věděli, že je po všem.

A došlo na souboj sprinterů, na tomto ročníku Kolem Švýcarska poslední.

14.června 2016 v 18:19, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 18:58

.@petosagan keeps yellow jersey at @tds #TourDeSuisse pic.twitter.com/sWWYtpfgdb

Zítra začne úplně jiný závod s jinými kandidáty etapových triumfů. Peloton vjede do velehor, v Alpách čekají na jezdce Furkapass i Gotthardpass. Až do neděle už budou na programu jen hory, hory, hory, časovka a znovu hory.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (World Tour)

4. etapa (193 km): 1. Richeze (Arg./Etixx) 5:08:21, 2. Gaviria (Kol./Etixx), 3. Sagan (SR/Tinkoff) oba stejný čas, 4. van Asbroeck (Bel./LottoNl-Jumbo), 5. Stuyven (Bel./Trek), 6. Nielsen (Dán./Orica),... 34. Vakoč (ČR/Etixx), 53. Hník (ČR/Verva) všichni -2 vt., 97. Hirt (ČR/CCC), 98. Štybar (ČR/Etixx), 118. Polnický (ČR/Verva) všichni -31, 162. König (ČR/Sky) -3:49.

Průběžné pořadí: 1. Sagan 14:22:30, 2. Roelandts (Bel./Lotto Soudal) -9, 3. Dillier (Švýc./BMC) -9, 4. Richeze -17, 5. J. Izagirre (Šp./Movistar) -19, 6. Wellens (Bel./Lotto) -20, ...17. Vakoč -39, 48. Štybar -2:16, 64. Hník -3:51, 104. Polnický -6:33, 109. Hirt -6:55, 144. König -15:32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze