Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pražské 3x3 pod střechou i na náměstí. Reprezentace chce na World Tour

Ondřej Šiška | foto: ČBF / Igor Zehl

20 2015
Uteklo to velmi rychle. Před pěti týdny ve Zlíně startovala Chance 3x3 Tour, aby už o tomto víkendu mohla nejvyšší česká soutěž rozdat medaile a prize money mezi nejlepší týmy. Ty mají v sobotu v Praze poslední možnost, jak se kvalifikovat na velké finále, které se uskuteční už o den později.

Kvůli plačtivému počasí se sobotní turnaj odehraje od 12.00  pod střechou haly Folimanka. V neděli už by svatý Petr mohl dovolit, aby se hrálo na Náměstí Republiky. Startuje se znovu v poledne.

V Praze nepůjde jen o metály za co nejlepší umístění či prize money pro vítěze v hodnotě 30 000 korun, ale v mužské části turnaje také o přímou účast na turnaji World Tour, který se bude konat v Praze na začátku srpna.

Vůbec však není jisté, že si účastnické místo vybojuje český zástupce. Vždyť do Prahy se kvalifikovala zahraniční enkláva v čele s nejzářivější hvězdou světového basketbalu 3x3 Dušanem Bulutem.

Bulutovo srbské uskupení nesoucí však jméno obchodního centra v Abu Dhabi Al Wahra je příkladem obrovského rozvoje basketbalu 3x3. „Mají smlouvu s arabským šejkem a posledních pět šest týdnů tráví na Středním a Dálném východě. Chtějí být 20. června v Maďarsku, v neděli v Praze na finále české Tour a hned vzápětí ještě stihnout Evropské hry v Baku,“ kroutí nad neskutečným programem vedoucí české reprezentace Michael Kruk.

Ten je s reprezentačním výběrem už v Ázerbájdžánu, tak do boje o místo na World Tour vysílá „náhradní“ komando ve složení Ondřej Dygrýn, Jan Kratochvíl, Ondřej Šiška a Pavel Novák. Právě oni by měli nahánět nejlepší české i zahraniční týmy.

„S klukama do toho jdeme s tím, abychom v neděli vyhráli. Myslím, že už máme dost zkušeností, i díky různým společným soustředěním. Právě sehranost by oproti ostatním soupeřům měla být naší výhodou,“ je před finále v bojovné náladě Šiška.

Oba výběry měly možnost spolu potrénovat v Brandýse nad Labem před odletem první čtveřice do Baku. „Nehráli jsme tam ale vždy podle standardních pravidel 3x3. Hlavní bylo ukázat si některé akce v útoku a různé druhy bránění. Jinak klukům pro Baku jsme byli, myslím, dobrým sparingpartnerem,“ těší rozehrávače, který letos zažil zatím svojí nejlepší sezonu v Kooperativa NBL.

K basketbalu 3x3 ho před letošním létem přivedl Ondřej Dygrýn. „Ptal se, jestli bych měl zájem vzít to trochu zodpovědněji, protože skládá tým, který by mohl celou Tour vyhrát. Navíc byl v kontaktu s Michaelem Krukem, který má 3x3 včetně reprezentace na starosti. Já na to kývl, protože to je po ligové sezoně příjemné zpestření, díky kterému zůstanu s basketem v kontaktu,“ vyjmenovává počátky své kariéry basketbalisty 3x3.

Během uplynulého měsíce ho basketbal na turnajích Chance 3x3 Tour oslovil: „Můžu si vyzkoušet i věci, co si v pětkové hře nevyzkouším. Taky se můžu sejít s kluky, je tam dobrá parta a možnost pokecat si. To mě na tom chytlo nejvíc.“ Zároveň ale upozorňuje na odlišnosti oproti hře, které se věnuje po většinu roku: „Musíte se oprostit od pětkových stereotypů, zapomenout na odstupování a vyrovnat se s menším míčem. Určitě to je tvrdší než pětkový basket a není to pro slečinky.“

Šiška, který pro další ligovou sezonu sundá brněnský dres a navlékne ten děčínský, se letos na finále svědomitě připravoval ve Zlíně a Brně, kde měl možnost narazit i na zahraniční výběry: „Na oba turnaje přijely kvalitní týmy. Popularita 3x3 roste, jde to čím dál víc nahoru, jezdí sem i zahraniční týmy, klidně tři čtyři na jeden turnaj. Konkurence je tak veliká a není to žádná sranda. Přesto doufám, že se s tím dokážeme poprat, že se dostaneme do finálového utkání, vyhrajeme ho a postoupíme na World Tour.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze