Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


39:1, 25:1, 27:1. Shazují florbalové debakly úroveň šampionátu?

DEBAKL. Florbalisté Švédska vytvořili nový rekord mistrovství světa, když rozstříleli Austrálii 39:1. | foto: ČFbU

7 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Zbytečné zápasy, soupeři na úrovni české druhé či třetí nejvyšší soutěže. Tak hodnotí florbaloví reprezentanti duely, kterými týmy silné čtyřky zahájily letošní světový šampionát. Opravdu je nutné, aby na největší florbalové akci hrály týmy typu Japonska či Austrálie?

Češi nastříleli Japoncům a Itálii dohromady 41 branek. Šestinásobní mistři světa Švédové šli ještě dál. Estonce zasypali 21 góly, Austrálii pak zmasakrovali historicky nejvyšším skóre 39:1.

"Tyhle zápasy nemají absolutně cenu," řekl výstižně český gólman Tomáš Kafka poté, co si v duelu s Japonskem sáhl na míček jen devětkrát. "Jestli chtějí hrát na špičce, měli by se k ní přibližovat úplně jinak," dodal.

Obránce Štěpán Slaný jen hlesnul. "Takoví Japonci mají úroveň naší druhé či třetí nejvyšší soutěže," ušklíbl se.

debakly na ms 2010

39:1 Švédsko - Austrálie
27:1 Lotyško - Singapur
25:1 Česko - Japonsko
21:1 Švédsko - Estonsko
18:1 Norsko - Japonsko

Hlavou kroutí i česká florbalová legenda Vladimír Fuchs, který šampionát spolukomentuje pro Českou televizi.

"Nelíbí se mi to. Diváci si chtějí užít vrcholový florbal a já očekávám totéž. Pro české kluky to je zbytečná časová investice, čtyři dny dovolené navíc. A pro fanoušky tragédie," dodává internacionál.

Florbalový šampionát se poprvé v historii hraje se 16 týmy. Je to důsledek snahy Mezinárodní florbalové federace rozšířit tento stále ještě mladý sport do dalších regionů. A také první krok, aby se florbal v budoucnu objevil na olympijských hrách.

"Chápu rozhořčení florbalistů, ale my ten sport stále musíme nějak budovat a rozvíjet," řekl šéf mezinárodní federace Tomas Eriksson.

"Ale bylo nám jasné, že po rozšíření elitní skupiny se těmto výsledkům nevyhneme," dodal první muž světového florbalu, který by florbal viděl rád už na hrách v roce 2024. "Rád bych se toho ještě dožil," usmál se Eriksson.

Je to, jako když v hokejovém pravěku dominovala Kanada a ostatní týmy se od ní učily.

"Ale celky potřebují konfrontaci, vždyť my jsme před x lety byli na stejné úrovni, na tom samém místě. Také jsme dostávali debakly," míní český trenér Tomáš Trnavský. "Všichni to zažili a tyhle mančafty to bude jen motivovat v další práci."

Švédští florbalisté se radují z gólu, jednoho z mnoha, který skončil v brance neškodných Australanů.

Švédští florbalisté se radují z gólu, jednoho z mnoha, který skončil v brance neškodných Australanů.

Dosavadním vrcholem šampionátu byl debakl odevzdaných Australanů se Švédskem 1:39, kde si vítězové výrazně vylepšovali osobní statistiky.

"Je to nespravedlivé i vůči florbalovým legendám, které seděly na tribuně. Ti florbalisté odehráli strašně moc důležitých zápasů a tenhle model jim nabourává statistiky. Průměrnému hráči pak stačí hrát na dvou takovýchto šampionátech a rázem v historických tabulkách přeskočí několik národních hvězd," dodává Fuchs.

Brankář Kafka si myslí, že rozvoji florbalu do exotických zemí by pomohly stáže a kempy elitních výběrů. "Bylo by fajn, kdyby k nim evropské týmy jezdily na turné. Udělat tréninkové kempy, sehrát pár přáteláků."

Fuchs souhlasí. "Je to cesta. Mezinárodní stáže, výměnné pobyty. Vždyť takhle začínal i český florbal. Jezdili jsme nejdřív jen do Švýcarska, ale postupem jsme se dostali i do Finska či Švédska."

"Bude to trvat, než tyhle týmy vyrostou. Myslím, že se to projeví tak za pět až deset let," dodal český trenér Trnavský.Najdete na iDNES.czmobilní verze