Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nová rallyová sezona startuje na Přerovsku a Valašsku

Posádka Václav Pech - Petr Uhel během Valašské rallye. | foto: Petr Janeček, MAFRA

10 2015
Šest předních polských jezdců ve vozech Ford Fiesta R5 a několik jejich krajanů v modelech nižších kategorií ozdobí první tuzemskou automobilovou soutěž v roce 2015. Tou je sobotní 34. ročník Rocksteel Valašské rally. Ve startovní listině celkem figuruje 116 posádek ze tří zemí, které čeká šest měřených úseků. Čtyři se pojedou v okolí Lipníku nad Bečvou a Hranic a pouze dva na Valašsku.

Úsek z Horní Jasenky do Malé Bystřice přitom museli pořadatelé na poslední chvíli upravit, protože zastupitelstvo obce Růžďka nesouhlasilo s tím, aby přes jejich území jely soutěžní vozy.

Největší pozornost z polských jezdců poutá Grzegorz Grzyb, který tuzemské prostředí dobře zná. Vždyť v minulosti startoval na Barumce i na Kopné. Loni závodil na Slovensku, kde vybojoval titul.

„Na této soutěži jsem ještě nestartoval, ale počítám s tím, že erzety budou podobné jako ty, na nichž už jsem závodil,“ upozornil Grzyb, jenž před dvěma týdny ovládl Eger rally v Maďarsku. Tam ovšem startoval s Fiestou WRC. „Na Valašsku chci otestovat model R5 před první polskou soutěží, ale zároveň chci bojovat o přední místa.“

Na Grzybův skalp myslí jeho krajané Lukasz Habaj, Maciej Rzeznik či Maciej Oleksowicz. „Poláci nám budou zatápět, ale nedáme jim nic zadarmo,“ slíbil předloňský vítěz Martin Vlček.

Kvalitní jezdci dorazí také ze Slovenska. Největší ambice, i díky startovnímu číslu 1, má Jaroslav Melichárek, který pojede s Fordem Fiesta WRC. Jedná se o model, s nímž v minulosti závodil Martin Prokop v mistrovství světa. Melichárek s ním loni zaujal osmým místem ve slavné Rallye Monte Carlo. V Maďarsku zaostal jen o necelé půl minuty za Grzybem.

S další fiestou R5 se představí bronzový junior loňského mistrovství světa Martin Koči, kterého naviguje zlínský Lukáš Kostka.

A co Češi? Největší ambice má Roman Odložilík, jenž usedne do Subaru Impreza WRC a je hlavním favoritem na celkové prvenství. Na přední příčky myslí také Vlček, překvapit můžou i další jezdci.

„Věřím, že v cíli budeme na místech, jako je naše startovní číslo,“ uvedl čtvrtý muž loňského domácího šampionátu Vlček, který má číslo 6.

Všichni zmínění piloti budou bojovat o absolutní pořadí, ovšem do celoročního hodnocení bodovat nemůžou. Pro ně je určený pouze doplňkový seriál P2+. Valaška je součástí tzv. RallySprint Série, která nahradila dosavadní šampionátu ve sprintrally. V novém šampionátu mohou bodovat jen jezdci ve vozech s jednou poháněnou nápravou. Vysoké ambice mají Egon Smékal, Ondřej Bisaha či Patrik Rujbr.

Soutěž startuje v sobotu v 9 hodin z náměstí ve Valašském Meziříčí, vítěz se objeví tamtéž v 17.40. Za vstup na rychlostní zkoušky i do servisního areálu v Meziříčí zaplatí fanoušci 30 korun.Najdete na iDNES.czmobilní verze