Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zima dala vytrvalcům zabrat. Nejodolnější byl Zemaník

Momentka z třetího ročníku extrémního závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře. | foto: www.lh24.cz

27 2014
Mráz, mráz a zase mráz. Ten byl hlavním znakem víkendového 3. ročníku extrémního závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Toho se zúčastnilo více než 800 vytrvalců, mnozí z nich ale kvůli mrazivému počasí cíl neviděli.

"Teploty na vrcholu Lysé hory se pohybovaly okolo minus 19 stupňů Celsia, navíc foukal nárazový vítr, který snížil pocitovou teplotu až na minus 60 stupňů," uvedla za organizátory Jana Matějíková.

Mrazivě drsné podmínky pořádně prověřily všechny závodníky, kteří se rozhodli po 24 hodin vybíhat na Lysou horu. "Už po druhém kole byli pořadatelé nuceni přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením, protože se začaly objevovat omrzliny, zejména nosů a prstů. Záchranáři Horské služby Beskydy jich ošetřili desítky, za což jim patří veliký dík," podotkla Matějíková.

"Téměř arktická zima udělala své. Takové stavy nezažívá člověk každý den," řekl ředitel závodu Libor Uher, přemožitel himálajské osmitisícovky K2, který sám závodil a kvůli dýchacím potížím odstoupil. Kvůli mrazu ostatně předčasně skončily desítky závodníků.

"S náčelníkem Horské služby Beskydy Radimem Pavlicou jsme se dohodli na vyhlášení stavu nouze. Vyhlásili jsme nutnost mít v batohu jednu vrstvu suchého oblečení nejen ve vlastním zájmu, ale hlavně pro případ pomoci druhému závodníkovi," líčil Uher.

I tak tři závodníci měli již takzvané "černé" omrzliny. "Díky včasnému zásahu zdravotníků v depu se jejich prsty podařilo rozhýbat a opět prokrvit," dodala Matějíková.

Vítězem závodu se stal s 13 výstupy na Lysou horu Jan Zemaník, mezi ženami je nejlepší Linda Beniačová ze Slovenska s 10 výstupy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze