Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


2010: Nejlepší českou lyžařkou uplynulé sezony je slalomářka Záhrobská

Šárka Záhrobská | foto: Ivana Roháčková

14 2010
Slalomářka Šárka Záhrobská, bronzová medailistka z olympijských her ve Vancouveru, obhájila prvenství v anketě Král bílé stopy o nejlepšího lyžaře České republiky v uplynulé sezoně.

Pětadvacetiletá Záhrobská předčila v celkovém hodnocení běžce na lyžích Lukáše Bauera, dvojnásobného bronzového medailistu z Vancouveru, který ocenění získal v roce 2008. Slavnostní vyhlášení ankety, o jejíchž výsledcích rozhodla veřejnost, se uskutečnilo dnes večer na pražském Žofíně.

Sama vítězka byla z konečného pořadí překvapená. "Protože Lukáš byl hodně silný protivník. Určitě to nebylo jasné, kdo vyhraje," uvedla lyžařka. Nedokázala říct, jestli letošní vítězství je cennější než to loňské. "Jsem moc ráda, že jsem vyhrála, ale nijak tyhle ankety neřeším a neprožívám," řekla.

Záhrobská byla v posledních dvou týdnech nemocná, přepadla ji viróza, kašel a teploty, kvůli čemuž musela předčasně odjet z testování na ledovci. "Ale snad jsem si to vybrala zase na několik let dopředu. Už se pomalu hýbu," prohlásila.

Na večer si půjčila jednoduché šaty od Prady. "Nechala jsem se také dnes ostříhat, ale žádné extra účesy nebo líčení," dodala.

Bauer měl skvělou sezonu a myslel na nejvyšší umístění. "Takže se nebojím říct, že to je zklamání. Jsem přeci sportovec, co chce vyhrávat," uvedl. Večer si chtěl ale zejména užít. "Je to anketa, která pro mě nikdy nebyla bernou mincí. Porovnávají se sporty, které se moc porovnat nedají, a spíš to beru jako společenskou stránku," řekl muž, který v sezoně vyhrál dva závody SP a v celkovém pořadí byl druhý.

Juniorem a zároveň nejlepším snowboardistou se stala Šárka Pančochová, trenérem roku byl zvolen kouč běžců na lyžích Miroslav Petrásek, akrobatickým lyžařem Tomáš Kraus, skokanem na lyžích Antonín Hájek, sdruženářem Pavel Churavý a travním lyžařem roku byl vyhlášen Jan Němec.

Záhrobská v uplynulé sezoně ukázala, že se umí skvěle připravit na vrcholné akce. Sice vyhrála na začátku sezony závod Světového poháru v Aspenu, potom se jí ale před olympiádou nedařilo. Přesto dokázala opět přivézt z vrcholné akce medaili stejně jako v sezoně před tím, kdy stříbrem zkompletovala sbírku cenných kovů z mistrovství světa.

Churavý byl v uplynulé sezoně na stupních vítězů při Světovém poháru a na olympijských hrách skončil pátý. Hájek se dokázal vrátit do světové špičky po vážném zranění po autonehodě, na MS v letech na lyžích skončil pátý, na olympiádě sedmý a ve Světovém poháru se sedmkrát vešel do osmičky.

Překvapením roku je Pančochová, jež vyhrála závod Světového poháru v U-rampě v Kreischbergu a na olympiádě skončila čtrnáctá.

Anketu už od roku 1973 vyhlašuje Svaz lyžařů České republiky, od roku 2005 rozhoduje o celkovém vítězi veřejnost. Historicky prvním držitelem ocenění byl skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Celkem sedm prvenství si odnesla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze