Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Německá preciznost v Belfastu, spurter Kittel ovládl 2. etapu Gira

VÍTĚZ. Německý závodník Marcel Kittel se raduje po průjezdu cílem druhé etapy Gira d'Italia. | foto: AP

10 2014
Říká se mu sice smaragdový ostrov, do druhé etapy cyklistického Gira se však Irsko odělo do šedi. Až deset kilometrů před cílem v Belfastu déšť ustal a pak jako blesk z pelotonu vyletěl Marcel Kittel, německý obr stáje Giant-Shimano, a dominoval hromadnému spurtu. Osmé místo v etapě vyneslo do růžového dresu lídra Michaela Matthewse, který v čele vystřídal týmového kolegu Sveina Tufta.

Kvartet uprchlíků chtěl rozhýbat deštivou a maratonskou etapu a jejich náskok dosáhl bezmála sedmi minut. Už od začátku svého osamělého putování však museli být všichni do jednoho smíření s tím, že do kamer maximálně ukážou týmové dresy a že vítězství v rovinaté etapě stejně nakonec připadne spurterům.

Nizozemec Martin Tjalingi odolával nejdéle, ještě v závěrečných kilometrech se vydal k poslednímu zoufalému pokusu uhájit vedení, jenže 3 kilometry od pásky ho peloton spolkl.

A pak začaly hrátky spurterských vláčků...

Nejdřív se Trek snažil budoval pozici pro Itala Nizzola, to formace francouzského AG2R i FDJ byly hodně rozsypané, ani Sky s rychlíkem Swiftem se nedokázalo prosadit proti přesile Kittelových bodyguardů.

Tři etapová vítězství má Němec z loňské Tour de France a i letos zaznamenal Kittel fantastický start do sezony. Tři triumfy urval v Dubaji, jeden v Austrálii, pak dominoval vlámské semiklasice Scheldeprijs. A teď dobyl triumf číslo 6. Zdánlivě snadno, s velkým náskokem a s úsměvem na rtech.

Poslední nebezpečí číhalo 300 metrů před cílem, kdy se peloton na plný plyn nahrnul do levotočivé zatáčky a na vlhký asfalt. Pak svůj motor nastartoval Francouz Bouhanni, který chtěl vsadit na dlouhý spurt. Jenže když se do vysokých otáček dostal i mohutný Němec, bylo vymalováno.

Tým svého nejrychlejšího muže dovezl do ideální pozice a ostatní pak bojovali už jen o druhé místo. Kittel se bil do prsou, když projížděl cílovou bránou, věděl, že ani Bouhanni, který spurtoval v jeho závětří, ani Nizzolo už lepší nebudou.

VÝSLEDKY

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

2. etapa: Belfast - Belfast (218 km): 1. Kittel (Něm./Giant-Shimano) 5:13:12, 2. Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 3. Nizzolo (It./Trek), 4. Viviani (It./Cannondale), 5. Ferrari (It./Lampre), 6. Belletti (It./Androni Giocattoli), 7. Swift (Brit./Sky), 8. Matthews (Austr./Orica), 9. Appollonio (It./AG2R), 10. Farrar (USA/Garmin) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Matthews 5:37:54, 2. Durbridge (Austr./Orica), 3. Santaromita (It./Orica), 4. Tuft (Kan./Orica), 5. Weening (Niz./Orica), 6. Meyer (Austr./Orica) všichni -3, 7. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 8. Brambilla (It./Omega Pharma-Quick-Step), 9. Serry (Belg./Omega Pharma-Quick-Step), 10. Petacchi (It./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -8.Pharma-Quick-Step), 9. Serry (Belg./Omega Pharma-Quick-Step), 10. Petacchi (It./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -3.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze