Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stáj Etixx dál vládne: Gaviria vyhrál etapu a vede. Naopak König ztratil

Fernando Gaviria vítězí ve druhé etapě Czech Cycling Tour. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

14 2015
Triumfy jezdců stáje Etixx na největším českém etapovém závodě Czech Cycling Tour pokračují. Po vítězství v zahajovací čtvrteční týmové časovce ovládl ve 2. etapě spurt vedoucí desetičlenné skupiny Fernando Gaviria z Kolumbie a získal tak pro sebe i celkové vedení v závodě. V čelní skupině s ním dojelo i pět Čechů. Nebyl mezi nimi však Leopold König, který ztratil v pelotonu tři a půl minuty.

V desetičlenné skupině, která se ve 178 kilometrů dlouhé etapě z Olomouce do Uničova utvořila na závěrečných okruzích, měl vítězný Fernando Gaviria také tři týmové kolegy Štybara, Vakoče a Serryho, a sám si suverénně spurtoval pro etapové prvenství.

Současný stážista v barvách týmu Etixx už podepsal s belgickou stájí smlouvu na následující dvě sezony. V Uničově nyní slavil další úspěch své už tak mimořádně vydařené sezony.

Teprve dvacetiletý mladík hned zkraje roku ovládl dvě etapy na Tour de San Louis, kde ještě startoval za kolumbijský národní výběr. Zároveň se letos stal mistrem světa v omniu na dráze a vítězem Panamerických her v omniu i stíhacím závodě družstev.

Zdeněk Štybar v růžovém dresu lídra na startu druhé etapy závodu Czech Cycling...

Zdeněk Štybar v růžovém dresu lídra na startu druhé etapy závodu Czech Cycling Tour.

V růžovém trikotu lídra Czech Cycling Tour nyní vystřídal podstatně zkušenějšího týmového kolegu Zdeňka Štybara. 

Za Gaviriou si spurtovali pro druhé a třetí místo v etapě Polák Franczak (Active Jet) a Rakušan Schorn (Bora). Nejlepším Čechem byl na čtvrté příčce Alois Kaňkovský z Whirlpoolu.   

„Na ten závěr jsem si věřil,“ líčil Kaňkovský. „Čekal jsem, že Etixx pojede na Gaviriu, ale zezadu nastoupil Štyby, tak jsem si myslel, že ho nechají a pojedu s ním. Ale jak uviděl, že za ním jedu, trochu zpomalil, zezadu nasál Gaviria a letěl. A já jak jsem si nastoupil, tak mi spadl řetěz z velké na malou a než jsem ho nahodil, měl jsem pět metrů ztrátu. To mě dnes trochu zabrzdilo.“

Kdyby mu řetěz nespadl... „Gaviriu bych asi nedal, protože jsem jel hodně zepředu a on nás překvapil zezadu,“ usoudil. „Ale druhé místo by asi bylo s přehledem. To mě mrzí.“

Ve vedoucí skupině dorazili do cíle celkem pět Čechů. Kromě dua Etixxu a Kaňkovského také Bárta z týmu Bora a Schlegel z AWT Greenway, farmy Etixxu. Spolu s nimi zde byl ještě i Schlegelův spolujezdec v AWT, Polák Kasperkiewicz.

Prvodivizní stáj Etixx-QuickStep zjevně kontrolovala etapu a v její koncovce měla mezi elitní desítkou hned čtyři zástupce. Opačné pocity zažívala ambiciózní nejlepší polská stáj CCC Sprandi Polkowice, která se vůbec neprosadila a v první skupině její cyklisté nefigurovali.

Štybar: Chtěli jsme dnes vyhrát s Gaviriou

Původní uprchlíci, kteří se vydali po startu do úniku, získali postupně více než čtyřminutovou etapu. V průběhu etapy z nich zbyli na čele jen dva muži: Hošek z Whirlpoolu a Guerin z AWT Greenway. A také jejich „kralování“ mělo mít předčasný konec.

Rozhodovalo se totiž až na bočním větru na závěrečných uničovských okruzích. Uprchlíci byli dojeti a v pelotonu rozpoutal peklo Etixx.

Fernando Gaviria po triumfu ve druhé etapě Czech Cycling Tour.

Fernando Gaviria po triumfu ve druhé etapě Czech Cycling Tour.

„Chtěli jsme dnes vyhrát s Gaviriou, a to se povedlo,“ říkal v cíli předchozí lídr závodu Zdeněk Štybar. „Zpočátku jsme etapu kontrolovali ve dvou lidech, ale pro Lukasze Wisniowského to byl první závod po zranění, takže tempo nebylo úplně vysoké. Ale v podstatě jsme skupinu uprchlíků drželi pořád na pěti šesti minutách. Pak to začalo být nervózní, uprchlíky jsme začali dojíždět a jakmile jsme přijeli na terezín, tak jsme začali střídat a vznikla skupina, která měla ze začátku možná 25 lidí. Před posledním kole jsem říkal Petru Vakočovi, že za to vezmeme znovu, a povedlo se nám tu skupinu rozdělit ještě na dvě poloviny.“

V té první „polovině“ jezdci Etixxu s Gaviriou triumfovali. Za čelní desítkou pak zaostalo osm pronásledovatelů, kteří dojeli do cíle se ztrátou 26 vteřin.

„Jezdci našeho týmu byli dnes supersilní,“ líčil dojatý vítěz Gaviria. „Zůstali se mnou celou dobu a postarali se, abych byl ve vedoucí skupině. Na konci mi Štybar rozjel spurt na 600 metrech a já vyhrál. Mé emoce jsou obrovské. Je to poprvé, co jsem zdvihl v cíli ruce nad hlavu jako vítěz v dresu Etixx-Quick Step. Můj sen se stal skutečností.“

König ztratil tři a půl minuty

Peloton posléze nabral odstup dokonce 3:27 minuty. V něm šlapali také jezdci českého výběru Leopold König a Karel Hník a v barvách týmu CCC Jan Hirt. Jejich šance na celkový úspěch na Czech Cycling Tour tak skončily.

„Když se balík škubal, pouštěl jsem z levé strany motorku a ujelo mi to. Byla to hloupá chyba, ale nedá se nic dělat,“ uvedl König pro server supercycling.cz. „Pro mě ta dnešní etapa stejně nic moc neřešila, protože ztráta po časovce byla dost velká. Zkusím zabojovat v sobotu a pokusím se něco ukázat v královské etapě.“

Zdeňka Štybara naopak nikterak nemrzelo, že svůj růžový dres lídra předal kolegovi z Etixxu Gaviriovi.

„To je úplně jedno,“ říkal. „Závod začneme zítra kontrolovat a je jedno, jestli pro mě nebo pro Gaviriu. Hlavně, že ten dres budeme mít. I když kluci z Bory určitě něco zkusí. Bártič vypadal na Tour v kopcích dobře.“

V sobotu je na programu čtyřetapového klání královská etapa po jesenických kopcích s koncovkou na okruzích ve Šternberku i s populárním stoupáním Ecce Homo. Na trati čeká celkem sedm vrchařských prémií.

Tady mohou pronést Štybar, Vakoč či Bárta výrazné slovo v bitvě o celkový titul. A König si může spravit chuť vyhranou etapou.

Tým Bora, který už má v etapách na kontě 2. a 3. místo, se pokusí zaskočit Etixx. „Jan Bárta je náš muž pro celkové pořadí a po dvou etapách je ve skvělé výchozí pozici pro útok,“ říká jeho sportovní ředitel Enrico Poitschke.

Parta Etixxu si je však vědoma své síly i zkušeností.

Bude to skvělá podívaná se 4 000 výškovými metry.

Czech Cycling Tour

závod European Tour kategorie 2.1

2. etapa Olomouc - Uničov (178 km): 1. Gaviria (Kol./Etixx) 4:31:42, 2. Franczak (Pol./Activejet), 3. Schorn (Rak./Bora), 4. Kaňkovský (ČR/Whirlpool), 5. Bárta (ČR/Bora), 6. Štybar (ČR/Etixx), 7. Serry (Bel./Etixx), 8. Vakoč (ČR/Etixx), 9. Schlegel (ČR/AWT Greenway) všichni stejný čas, 10. Kasperkiewicz (Pol./AWT Greenway) -4,... 28. Polnický, 30. Hunal, 41. Bucháček (všichni ČR/Whirlpool), 51. Hník (ČR/český výběr), 61. Černý, 71. Hirt (oba ČR/CCC Sprandi) všichni -3:27, 74. König (ČR/český výběr) -3:43.

Průběžné pořadí: 1. Gaviria 4:55:09, 2. Štybar -9, 3. Serry, 4. Vakoč oba -10, 5. Schorn -16, 6. Bárta -20, ...8. Kaňkovský -1:05, 9. Schlegel -1:12, 24. Černý, 25. Hirt oba -4:10, 30. Polnický, 32. Hunal, 33. Bucháček všichni -4:32, 60. Hník -5:10, 62. König -5:26.Ford Mondeo 2,0 TOP ...
Ford Mondeo 2,0 TOP ...

r.v. 2016, naj. 6 500 km, diesel
695 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze