Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběhy Caubergu: nevyspalá Havlíková třetí a konec úřadování Van Aerta

19 2015
Tady vítězil Roman Kreuziger v roce 2013. Tady své turbo už několik let opakovaně zapíná i Philippe Gilbert, trojnásobný vítěz Amstel Gold Race. První z triptychu ardenských klasik na silnici vrcholí těsně za Caubergem, ikonickým stoupáním, které v neděli hostilo i Světový pohár v cyklokrosu - už potřetí.

Nejdůležitější otázky před víkendem: Vyhrajte Wout van Aert i šestý závod v řadě? A kdo zastoupí Kateřinu Nash, která vyhrála první díl SP v Las Vegas a ve Valkenburgu nestartovala?

U mužů už před nedělí bylo jasné, že do boje o vítězství nezasáhne Klaas Vantornout, aktuální belgický šampion. „Nemá pro mě význam se takhle plácat. Nevím, proč jsem podprůměrný, ale chci zjistit, co se s mým tělem děje,“ povídal frustrovaně.

To u žen jsme se mohli i přes neúčast Katky Nash těšit na výkon Pavly Havlíkové, která zažívá fantastickou sezonu. Minulý víkend si v Ronse připsala už čtvrtý letošní triumf!

Zničené auto a bedna na svěťáku

Ještě před startem SP ve Valkenburgu reprezentační trenér cyklokrosařů doufal, že Pavla Havlíková zastoupí Nash. „Věřím, že Pavla zopakuje výborné výsledky, které jí zajistí pódiové umístění.“

Kdyby tak tušil, co ji den před závodem potká...

Pavla Havlíková

Pavla Havlíková

Když přišla v sobotu večer k autu, nevěřila svým očím. „Nějaký opilý řidič mi ho zdemoloval,“ vyprávěla naštvaně. Až do rána pak vyřizovala pojištění, k ideální přípravě na neděli hodně vzdáleno.

„Na start jsem šla hodně nevyspalá,“ popisovala po závodě. Ale nebylo to vidět. Hned na prvních metrech bojovala o první místo v zatáčce s Evou Lechnerovou. Nakonec do terénu vjížděla na druhém místě za Italkou. K vedoucímu duu se ještě připojila Britka Nikki Harrisová.

Ta měla skoro každé kolo problémy ve sjezdech, čehož Lechnerová využívala a postupně Britce odskakovala. Problémy Harrisové vyústily až v pád v posledním kole, kvůli kterém se propadla až na šesté místo. „Cítila jsem se fakt dobře, ale udělala jsem dvě chyby. Při té první mi Lechnerová cukla, ten druhý pád už byl horší. Ohnula jsem si řídítka a ztratila dost času,“ litovala Harrisová v cíli.

Pavla Havlíková tak měla volnou cestu k třetímu místu. „Jsem spokojená, úplně jsem to nečekala, ale jak to dopadlo, je skvělé. Doufám, že na stejné vlně budu pokračovat dále,“ povídala pro svazový web už zase usměvavá Havlíková.

I trenér Dlask byl s výkonem dvaatřicetileté svěřenkyně spokojený: „Měla perfektní start a potvrdila výbornou formu. Navíc jela nesmírně zkušeně a chytře.“

Vítězná Lechnerová se díky vítězství dostala do čela SP. „Uf, dneska to bylo hrozně těžké. Všude samé bláto. Navíc jsem se ještě úplně nevzpamatovala z časového posunu z Ria. Ale hodily se mi zkušenosti z horských kol, bylo to dost technické.“

Lechnerová má za sebou celou sezonu horských kol, ve které se jí sice až tak nevedlo, ale je z ní unavená. „Potřebuju pauzu. Zatím nevím, který další závod pojedu, myslel jsem, že se vrátím v prosinci, ale tím, že mám teď trikot vedoucí závodnice svěťáku, možná pojedu už v listopadu v Koksijde.“

Pětkrát to stačí Woute, pravil Lars

Wout van Aert - postrach z Herentals. Tak mu v posledních dnech říkali. Jeho vítězná šňůra pěti závodů v řadě naháněla soupeřům pod Caubergem strach. Vyhraje zase? Nebo ho dokáže už konečně někdo porazit?

NEJMLADŠÍ ŠAMPION. Mathieu Van Der Poel se v Táboře stal světovým šampionem. V...

Mistr světa Mathieu van der Poel se má do Světového pohárů vrátit v listopadu v Koksijde

Vyzyvatelů bylo spousty, tím hlavním asi další mladík, Lars van der Haar z Nizozemska. Čtyřiadvacetiletý vítěz Světového poháru v loňském roce vyhrál ve Valkenburgu už dvakrát. A chtěl přidat i třetí triumf.

Hned po startu se do čela dostal Van Aert, zdálo se, že si jede pro šesté vítězství v řadě. Ale jen chvíli. Už ve druhém kole začal úřadovat Van der Haar, byl lepší ve výjezdech, jistější ve sjezdech, jakoby se v bahně narodil. „Překvapilo mě, kolik času na mě dokázal Lars získat ve sjezdu. Pokaždé to byly tak dvě tři vteřinky,“ komentoval po závodě asi nejdůležitější příčinu porážky Van Aert.

Van der Haar za celý závod neudělal jedinou chybu, vypracoval si až 40vteřinový náskok, do cíle přijel osamocen. Ve Valkenburgu vyhrál už potřetí v řadě. „Fakt jsem se cítil dobře, pokud jsem chtěl někde vyhrát, bylo to tady,“ přiznal vítěz po závodě.

Přitom ho dojíždění belgického kolegy v prvním kole stálo spousty sil. „Musel jsem tu mezeru zacelit. A kupodivu mě to úplně nepopravilo. Když mě pak Wout požádal, abych tahal tempo, skočil jsem dopředu, jel na plný plyn a už se neohlížel.“

V čele Světového poháru zůstává Van Aert, který byl rád za druhé místo. „Lars byl dneska v jiné kategorii. Neměl jsem na to jet s ním. Ani nejsem nějak frustrovaný a hlavně jsem rád, že už přestanou ty otázky na mou vítěznou sérii,“ vyprávěl úlevně.

Do písčitého Koksijde tak pojede zase v dresu vedoucího muže. „Těším se, až v Koksijde pojedu v bílém.“

Tam by se mělo objevit i zlaté dítě nizozemské cyklistiky, nejmladší mistr světa v elitní kategorii - Mathieu van de Poel, kterého trápí zraněné koleno. „Na kole už necítím bolest, takže začínám pořádně trénovat. 22. listopadu chci být v Koksijde na startu,“ vyhlašoval.Najdete na iDNES.czmobilní verze