Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaný závěr rovinaté etapy: Porte píchl a navrch schytal penalizaci

Momentka z desáté etapy Gira. | foto: AP

19 2015
Dlouho se zdálo, že to bude nejklidnější z dosavadních deseti etap letošního Gira. Sedm kilometrů před cílem však zaostal za pelotonem po defektu Richie Porte a komando pomocníků jej obtížně dováželo zpět do pelotonu. Nepovedlo se. Lídr Königova týmu Sky nečekaně ztratil 47 vteřin a za nepovolenou výměnu kola dostal později i dvouminutovou penalizaci! V průběžném pořadí tak klesl za Leopolda Königa na 12. příčku.

Jakmile vysílačkami stáje Sky prolétla zpráva, že Porte zaostává, stáhli se k němu za peloton Kiryjenka, Nieve, Sivcov, Henao i Puccio, ale jejich velká týmová stíhačka už byla za pádícím pelotonem marná. 

„K defektu došlo na kruhovém objezdu, a to byla smůla,“ líčil. Porte. „Zpátky mi pak pomáhali nejen můj tým, ale dokonce i mí krajané Simon Clarke a Michal Matthews z Oriky, jsou to vážně dobří kluci. Každý si během 21 dnů vybereme svůj kus smůly. Bojujete o každou sekundu a potom se stane tohle. Ale chci být pozitivní. Mé nohy se cítí skvěle. A je ještě dlouhá cesta do cíle.“

Fotogalerie

Kdyby tak lídr Sky tušil, že slova díků, směřující ke kolegům z Oriky, se stanou důkazem pro jeho potrestání...

Porte porušil pravidla UCI, v jejichž bodě 12.1.040 se píše, že závodník nesmí pomoci cyklistovi z jiného týmu a Porte po svém defektu dostal náhradní kolo od Simona Clarka z Oriky. Trestem za první prohřešek je peněžní pokurta 200 švýcarských franků a časová penalizace, při čtvrtém přečinu ve stejném etapovém závodě mu hrozí vyloučení.

Krátce po půl osmé byli šéf týmu Sky Brailsford a sportovní ředitel Cioni o trestu informováni. „Moc jsme toho dělat nemohli, pravidla jsou pravidla,“ řekl ředitel Gira Vegni. „A myslím, že pravidla se v zájmu důvěryhodnosti tohoto sportu i Gira musejí respektovat.“

Odvolání proti rozhodnutí neexistuje!

19.května 2015 v 18:21, příspěvek archivován: 19.května 2015 v 21:48

Rival Australian comes to Richie Porte’s rescue in Giro d’Italia | http://t.co/7I6PUUNy5W pic.twitter.com/BEjkFHqR69

Porteho nedovolená výměna kola sice televizním kamerám unikla, Tasmánec se však „udal“ sám, když na Twitter napsal Clarkovi své poděkování a následně přidal fotografii momentu, kdy mu krajan půjčil přední kolo. „Měl jsem defekt a Clarkey mi dal své kolo,“ psal Porte.

Vegni odmítl, že to byly ostatní týmy, kdo na prohřešek komisaře upozornil. Obrázky výměny totiž začaly po internetu kolovat, jen co etapa skončila. “Ragazzi, víte to lépe než já. Když takové fotografie létají po internetu, sotva se mohl z takové situace dostat.“

Časová ztráta v kombinaci s penalizací znamená, že Porte padl na 12. místo v průběžném pořadí (dokonce za týmového kolegu Leopolda Königa) a že nyní ztrácí na růžového Contadora 3:09 minuty, přitom na startu této na první pohled jen transferové etapy jej od něj dělilo pouhých 22 sekund.

Nicola Boem vítězí v desáté etapě Gira.
Nicola Boem jásá po vítězství v desáté etapě Gira.
Nicola Boem slaví vítězství v desáté etapě Gira.

Nicola Boem jásá po vítězství v desáté etapě Gira.

V předchozím průběhu etapy šlapala vpředu pětice uprchlíků z pozadí výsledkové listiny. Peloton se probudil pozdě, sice pak v určitých pasážích letěl podle naměřených údajů až o 15 km/h rychleji než skupina v čele, přesto tentokrát její náskok nesjel. Marně dřela v čele hlavního pole formace Lotto Soudal, pracující pro svého spurtera Andrého Greipela. Ostatní sprinterské týmy v tom Lotto nechaly příliš osamocené. 

Na cílovou pásku ve Forli tudíž přijížděli nejprve čtyři muži z úniku (po defektu odpadl ze skupiny Ital Gatto) a o etapové prvenství si to rozdali hned čtyři domácí Italové Boem, Malaguti, Busato a Marangoni. Kilometr před cílem odskočil z tohoto kvarteta na kostkách Marangoni z týmu Cannondale-Garmin, zbylí tři bojovníci jej však dostihli a pro životní úspěch a navíc i červený dres nejlepšího  sprintera Gira si dojel 25letý Nicola Boem z druhodivizní stáje Bardiani.

„Neskutečné vítězství,“ jásal Boem. „Bylo to opravdu hodně nečekané, že jsme v tak rovinaté sprinterské etapě udrželi únik až do konce. Ale 20 kilometrů před cílem jsme měli dobrý náskok a věřili, že to vyjde.“

Peloton přivedl o 18 vteřin později do cíle Giacomo Nizzolo.

Až o 47 vteřin po něm přiletěla letka Sky s Richiem Portem.

Ani to však ještě nebyl konec.

Ten se odehrál až u „zeleného stolu“. S rozhodčími v hlavní roli.

Cyklistický závod Giro d'Italia

10. etapa:

Civitanova Marche - Forli (195 km): 1. Boem (It./Bardiani Valvole) 4:26:16, 2. Busato (It./Southeast) stejný čas, 3. Malaguti (It./Nippo) -2, 4. Marangoni (It./Cannondale) -4, 5. Nizzolo (It./Trek), 6. Modolo (It./Lampre), 7. Greipel (Něm./Lotto), 8. Mezgec (Slovin./Giant), 9. Ruffoni (It./Bardiani Valvole), 10. Appollonio (It./Androni Giocattoli), ...33. König (ČR/Sky), 37. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) všichni -18, 80. Vakoč (ČR/Eitxx-Quick-Step) -33.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 42:58:09, 2. Aru (It./Astana) -3, 3. Landa (Šp./Astana) -46, 4. Cataldo (It./Astana) -1:16, 5. Kreuziger -1:46, 6. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -2:10, 7. Visconti (It./Movistar) -2:12, 8. Caruso (It./BMC) -2:20, 9. Amador (Kost./Movistar) -2:24, 10. König -2:30, ...112. Vakoč -1:32:39.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze