Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cavendish měl těžký pád, sen o žlutém trikotu si nesplnil. Vyhrál Kittel

TĚŽKÝ PÁD VE SPURTU. Těsně před cílem první etapy Tour de France postihl několik cyklistů nebezpečně vypadající pád, spadl i britský favorit Mark Cavendish. | foto: AP

5 2014
Tak opět ne! Ani v Harrogate, rodišti své matky, si Mark Cavendish nesplnil svůj sen obléci se alespoň na den do žlutého dresu lídra Tour de France. Těžký pád ve spurtu rozmetal jeho naděje. Vítězem úvodní etapy se stal stejně jako před rokem Marcel Kittel z týmu Giant Shimano.

Na slavnostním startu v Leedsu si ještě rozesmátý Mark Cavendish popovídal  s Kate, vévodkyní z Cambridge, která se posléze s manželem Williamem, následníkem britského trůnu, přesunula do cílového města Harrogate. Ale přání všech Britů, aby v cíli blahopřála spurtérovi Omegy ke žlutému dresu, zůstalo nevyslyšeno.

Ba co hůř, po pádu 350 metrů před cílem se Cavendish na zemi s bolestivou grimasou držel za pravé rameno.

Po kontaktu s Gerransem z Oriky se oba ocitli na asfaltu, stejně jako Simon z Cofidisu. Jakoby zázrakem jejich pád nesrazil z kola více jezdců.

Spurt se potom stal soubojem Marcela Kittela s Peterem Saganem. Německý rychlík v něm zopakoval svůj vítězný kousek z úvodní etapy minulé Tour či z prvního spurtérského souboje na letošním Giru. V neděli vyjede do 2.etapy ve žlutém dresu.

„Tentokrát byl na mě Kittel příliš silný,“ podotkl Sagan, který si do další etapy obleče bílý dres nejlepšího mladíka. „Dnes bílý, zítra třeba žlutý, ale jsem tu kvůli zelenému.“

„Bylo to tak tvrdé,“ líčil šťastný Kittel. „Poslední kilometr stoupal do kopce a kolem stálo tolik lidí, až jsem si připadal, jako bych projížděl hlučným tunelem. Ale je neuvěřitelné, že jsem vyhrál znovu. Měl jsem dobré nohy a chlapci z týmu pro mě odvedli skvělou práci. Ten žlutý dres je pro ně. Vyhrát loni první etapu bylo těžké, ale letos ještě těžší. Je mi líto Marka. Přeji mu jen to dobré.“

Fotogalerie

První etapa Tour de France

Po většinu etapy kontrolovala čelo pelotonu stáj Lotto, která pak byla čtyři kilometry před cílem nahrazena v čele Omegou, jejíž sedmičlenný vláček tvrdě pracoval pro Cavendishe. Na posledním kilometru se o sólový útok pokusil Fabian Cancellara, vypracoval si malý náskok, jenže vzápětí o něj přišel.

Když už se schylovalo k souboji sprinterských velikánů, dostali se do kontaktu Cavendish a Gerrans a oba se zřítili na asfalt. Brit se z něj zvedl až po velmi dlouhé době a s nepřirozeně stočenou rukou pak projel cílem. Panovaly vážné obavy ze zlomené klíční kosti.

Byl odvezen na rentgen do nemocnice, načež jeho týmový šéf Patrick Lefévere na Twitter psal: „Nic není zlomeného, Mark bude pokračovat.“ Britův týmový kolega Mark Renshaw uvedl: „Nevypadá právě nejlíp, ale jsem si jistý, že bude O.K. Je to tvrdý chlapík.“

V pelotonu přijeli i oba čeští aktéři Tour, v dresu NetAppu jedoucí Leopold König a Jan Bárta. První z nich dokončil etapu na 26. místě.

Půldruhé minuty naopak ztratil Polák Rafal Majka, náhradník za Romana Kreuzigera v dresu stáje Tinkoff-Saxo. Se čtyřminutovým mankem byl původně klasifikován Andrew Talansky, vítěz přípravného závodu Dauphiné, později mu však byla ztráta opět vynulována, neboť měl defekt v ochranné zóně tří kilometrů do cíle.

Nebyla to rozhodně klasická "zaváděcí" sprinterská etapa na úvod třítýdenní dřiny. Úzké a klikatící se silnice, ale zároveň také neustále zvlněná krajina tvořily kolorit prvního dne Tour. A potom samozřejmě diváci. Neuvěřitelně početné davy fanoušků.

Nejstarší muž pelotonu jel 130 km v úniku

Podobně jako severoirský Belfast při letošním startu Gira nabídl i anglický Leeds pro úvod Tour úchvatnou atmosféru. Po startu byla trať obsypána desetistupy diváků, v cílovém Harrogate byly příznivců cyklistiky desetitisíce. A na vrchařských prémiích zůstávaly pro jezdce jen úzké koridory, jakoby peloton už dorazil do Alp či do Pyrenejí.

Po sáhodlouhé 17kilometrové "promenádě" ulicemi Leedsu odmávl Christian Prudhomme na nultém kilometru ostrý start a prakticky vzápětí se zrodil únik dne, do nějž se pustili tři muži. Dva podle očekávání pocházeli z francouzských druhodivizních stájí: Edet z Cofidisu a Jarrier z Bretagne. Tím třetím však nebyl nikdo jiný než nejstarší účastník Tour, dvaačtyřicetiletý Jens Voigt z Treku, který je o 16, respektive o 17 let starší než jeho dva kolegové z úniku.

Trio si vypracovalo náskok tři a půl minuty, ale víc jim peloton nedovolil. Německému veteránovi nebylo tempo dostatečné, po rychlostní prémii opustil své dva souputníky a sám si jel pro body z dalších dvou vrchařských prémií 3. kategorie, které mu vynesly na neděli puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

PELOTON. Momentka z 1. etapy Tour de France
Německý cyklista Marcel Kittel, vítěz 1. etapy Tour de France

V UZKÝCH ULIČKÁCH. V úvodní etapě Tour de France se nejlépe zorientoval Marcel Kittel a ukořistil žlutý dres.

Na Cote de Buttertubs, druhé ze tří vrchařských prémií dne (87 km před cílem) se peloton rozbil na tři oddělené skupiny, částečně i díky tomu, že na fanoušky hustě lemované úzké silničce se vytvořil "špunt" a mnozí jezdci museli zastavit.

Vzadu zůstali také loni devátý Španěl Navarro, či šampion Vuelty Horner, ambiciózní Francouz Pinot, tři Froomovi pomocníci v čele s Kiryjenkou, ale také Joaquim Rodriguez, lídr stáje Kaťuša. Jeho skupina zaostávala za hlavním pelotonem v jednu chvíli až o půldruhé minuty.

Loni celkově třetí Španěl jako by chtěl během dne potvrdit svá slova ze startu Tour, že letos se míní zaměřit pouze na etapová prvenství. Závod původně neměl v plánu, ale po pádu a brzkém odstoupení z Gira změnil názor. Prakticky po celý den se však držel na chvostu pelotonu.

Voigt uhájil první pozici i na třetí a nejobtížnější prémii Griton Moor, to však již jeho náskok klesl pod minutu a Němec, jedoucí 130 kilometrů v úniku, byl záhy pohlcen pelotonem. Do něj se pozvolna dotahovali i "poztrácení" jezdci - také díky tomu, že tým Lotto, který předtím na čele pelotonu tlačil na pilu, přece jen trochu ubral na intenzitě.

Na posledních 50 kilometrech se trať přece jen narovnala a silnice postupně rozšířily. Pozvolna začínal souboj sprinterských týmů. Jeho vyvrcholení poslalo Marcela Kittela do žluté.

Tour de France

1. etapa Leeds-Harrogate 190,5 km

1. Kittel (Něm./Giant-Shimano) 4:44:07, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Navardauskas (Lit./Garmin), 4. Coquard (Fr./Europcar) 5. Rogers (Aus./Tinkoff-Saxo), 6. Froome (Brit./Sky), 7. Kristoff (Nor./Kaťuša), 8. Vanmarcke (Bel./Belkin), 9. Rojas (Šp./Movistar), 10. Albasini (Švýc./Orica),... 26. König, 48. Bárta (oba NetApp) všichni stejný čas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze