Basketbalový Prostějov vyhrál turnaj ve Zlíně, už s americkou posilou

Zbyněk Choleva | foto: Luděk Peřina, MAFRA

8 2015
Třemi výhrami odstartovali basketbalisté Ariete Prostějov přípravu na novou sezonu, ovládli tak Zlínský Memoriál Karla Vilíma. Poprvé se v jejich dresu představil Brett Roseboro, třiadvacetiletý rodák z Quakertownu v Pensylvánii.

„Naskočil bez tréninku rovnou do zápasů a nevedl si špatně,“ hodnotil posilu trenér Zbyněk Choleva. Američan má doplnit podkošovou dvojici David Šteffel - Jan Tomanec.

Dvě stě osm centimetrů vysoký hráč minulou sezonu, svou první mezi profesionály, odehrál ve finském druholigovém FoKoPo, kde měl průměr na zápas 19,6 bodu, 13 doskoků a 1,1 bloku za 35 minut.

„Věřím, že se s týmem rychle sehraje,“ dodal Choleva, jenž se musí vypořádat s odchody opor Nečase a Švrdlíka do Pardubic.

Orli ve Zlíně nejprve porazili domácí výběr 93:52, když se prosadili především ve druhém poločase. „Zlín se snažil, postupně mu ale došel dech. Ve třetí a poslední desetiminutovce se projevila naše kvalita,“ řekl Choleva.

V měření ligových celků s Brnem uspěli Hanáci v poměru 86:79. Orli měli od začátku mírnou převahu a drželi náskok několika bodů téměř celých čtyřicet minut. „Střelecky to bylo slušné. Brnu ale chyběl Prášil a Šmíd,“ poznamenal Choleva.

Utkání s rakouským Klosterneuburgem určilo vítěze turnaje. Basketbalisté Ariete vstoupili do zápasu náporem a v průběhu druhého poločasu vedli až o dvacet bodů. Až v poslední čtvrtině se ke slovu dostal soupeř, v jehož sestavě dominovala trojice Američanů, doplněná hráči z bývalé Jugoslávie. Tým Prostějova se štěstím uhrál vítězství 78:77 a zajistil si prvenství v turnaji.

„Závěr se nám příliš nepovedl, naštěstí soupeř výsledek nedokázal otočit. Celkově můžeme být docela spokojení. Nehráli jsme špatně,“ hodnotil úvodní přípravné zápasy Choleva.